recenzia_Francine Riversová: Cesta k vykúpenej láske

recenzia_Francine Riversová: Cesta k vykúpenej láske
Štyridsaťdňový sprievodca, ktorý nám pomôže objaviť v našom živote vykúpenú lásku – vášnivú lásku Ježiša voči mne i tebe.

Jeden z najznámejších a najobľúbenejších románov od Francine Riversovej je rozhodne Vykúpená láska. Na tento román nadväzuje najnovší štyridsaťdňový sprievodca.

Autorka hovorí, že biblický príbeh proroka Ozeáša je úzko spojený s jej rozhodnutím odovzdať život Ježišovi Kristovi. „Vyrástla som v cirkevnom prostredí, ale človek môže roky sedieť v kostol­nej lavici bez toho, aby si nechal srdce premeniť evanjeliom. Vedomosti sú užitočné, ale jediné, čo nás dokáže zmeniť, je láska, Kristova láska,“ vyznáva.

Keď čítala Knihu proroka Ozeáša, objavovala trpezlivosť a hĺbku Božej lásky voči nej a každému človeku. Práve preto spolu s Karin Buursmovou vytvorili zamyslenia – inšpirujú sa touto Božou nekonečnou láskou, o ktorej písala v románe.

Majú svoju štruktúru – začínajú sa vždy krátkym úryvkom z románu Vykúpená láska a následne je daná téma viac rozvíjaná v zamyslení. Štyridsať dní je rozdelených do niekoľkých tematických okruhov, ktoré pomenúvajú to, ako sa neraz cítime, alebo k čomu smerujeme a po čom túžime: odmietnutá – rezignovaná – zachránená – vykúpená – zmierená – obnovená.

Autorky nás sprevádzajú od zúfalstva, odmietnutia, až k záchrane, vykúpeniu a úplnému uzdraveniu. Zamyslenia sú popretkávané nielen postavami a okolnosťami z románu, ale aj citátmi zo Svätého písma.

Počas štyridsať dní vám tieto zamyslenia môžu pomôcť mnohým veciam porozumieť, vedú k plnšiemu životu, radosti a prežívaniu Božej lásky.

Vydáte sa na túto cestu?

recenzia_Francine Riversová: Cesta k vykúpenej láskeUkážka

Štrnásty deň – Boh, ktorý za nás bojuje

Boha často opisujeme slovami ako láskavý, milosrdný, dobrý, svätý a mocný. Všetky sú pravdivé, ale nevykresľujú celkový obraz. Písmo hovorí o Bohu aj ako o bojovníkovi.

Po tom, ako Boh zjavil svoju moc prostredníctvom desia­tich rán, faraón dovolil Izraelitom odísť z Egypta. Vzápätí však zmenil názor. Prečo by mal svojich otrokov nechať odísť len tak? Zhromaždil teda armádu, vyrazil za Izraelitmi a obkľúčil ich na brehu Červeného mora. Izraeliti sa nemali kam pohnúť, spanikárili a vyčítali Mojžišovi, načo ich vyviedol do púšte, kde zomrú. Mojžiš im však odpovedal:

Nebojte sa! Len vytrvajte a uvidíte Pánovu záchranu, ktorú dnes uskutoční pre vás. Lebo ako dnes vidíte Egypťanov, tak ich už neuvidíte naveky. Pán bude za vás bojovať, vy sa budete len diviť. (Ex 14, 13 – 14)

Čo sa stalo potom, už viete. Pán rozdelil Červené more a ľud ho prešiel suchou nohou. Keď sa za nimi pustili vojaci, pohltili ich vlny a celá egyptská armáda sa utopila. Izraeliti mali jedinú úlohu: kráčať vo viere.

Ľud potom na oslavu Boha, ktorý ho vyslobodil mocnou rukou, zaspieval túto pieseň:

Boh zachránil Izraelitov aj napriek ich strachu a frflaniu. Neurobil to preto, lebo by si to nejako zaslúžili, ale kvôli sebe samému a svojim plánom s nimi. Anjela neverila, že si zaslúži byť zachránená. Neurobila nič, čím by si získala Michaelovu priazeň – skôr naopak. Opustila ho a vrátila sa k prostitúcii. Väčšine mužov by sa asi uľavilo, že sa takej manželky zbavi­li. Michael bol iný. Nezostal však iba pri tom, aby túžil po jej návrate; vybral sa ju hľadať a potom sa pustil do bitky s každým, kto sa mu postavil do cesty.

Viete si predstaviť, že takto za vás bojuje Boh?

(Riversová, 2021, s. 80 – 81)

 

AUTOR

FRANCINE RIVERSOVÁ

Úspešná americká autorka žije so svojou rodinou v Kalifornii. Píše už viac ako dvadsať rokov. Jej romány preložili do viac než tridsiatich jazykov a aj v cudzine sú bestsellermi. Mnohé jej knihy získali rôzne ocenenia, no najmä srdcia miliónov čitateľov. Vo svojich románoch okrem pútavého príbehu ponúka hodnoty a posolstvo viery. Písanie je pre ňu formou priblíženia sa k Bohu a túži, aby jej knihy boli oslavou Ježiša Krista.

 

Knihu si môžete zakúpiť v internetovom knihkupectve Kumran.sk tu. 

Názory+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00