Recenzia_Francine Riversová: Posledný pojedač hriechov

Recenzia_Francine Riversová: Posledný pojedač hriechov
Príbeh od svetoznámej autorky o pojedačovi hriechov a desaťročnom dievčatku, ktoré hľadá odpustenie a prijatie. Ako sa zbaví tej veľkej ťažoby, ktorú so sebou nesie a pre ktorú ju odmieta aj vlastná mama? Pomôže jej pojedač?

V údolí Apalačských vrchov žije iba pár rodín. Každý každého pozná, všetci o všetkom vedia. Nie je tu miesto pre nových prisťahovalcov, a predsa sem jedného dňa zavíta zvláštny človek. Cudzinec, ktorý hovorí smiešne veci. Hlása pokánie. A načo? Veď oni majú predsa svojho pojedača hriechov…

Príbeh odohrávajúci sa v 19. storočí v Amerike predstavuje dávnu tradíciu pojedača hriechov. Tento človek žil oddelene od ostatných a vždy, keď zaznel umieračik, obradne vzal na seba hriechy zosnulého, aby jeho duša mohla slobodne odísť. Pojedač hriechov niesol na svojich pleciach hriechy všetkých zosnulých, no sám bol preto odsúdený na život v nešťastí a samote.

Veľmi podobne sa cíti aj malá Cadi, ktorá nešťastne zavinila smrť svojej mladšej sestry. Aj ona nesie na svojich pleciach vinu, ktorá ju nesmierne ťaží. Mama jej to nedokáže odpustiť a Cadi jej žiaľ a trápenie denne pociťuje na vlastnej koži. Rozhodne sa preto vyhľadať pojedača hriechov v nádeji, že jej vinu zoberie a napraví tak aj vzťah s mamičkou. No do príbehu vstupuje niekto ďalší. Cudzinec, ktorý sa im snaží ukázať inú cestu. Hovorí, že žiadny človek nemôže na seba vziať hriechy toho druhého. Ako sa ich teda možno zbaviť?

 

Recenzia_Francine Riversová: Posledný pojedač hriechovUKÁŽKA

Plakala som. Ach, ako som len plakala a premýšľala o svojich hriechoch! Mala som pocit, akoby boli zo dňa na deň ťažšie a neznesiteľnejšie. Zdalo sa mi, že ma ovládajú, pretože som vôbec nerozumela samej sebe. Chcela som robiť dobro, ale zakaždým to dopadlo presne naopak. Napokon som vždy spravila nesprávnu vec, ktorá sa mi hnusila. A keď som ju robila – ako napríklad to, že som napriek všetkým výstrahám hľadala pojedača hriechov –, uvedomovala som si, že to nie je správne, no i tak som to spravila.

Nedokázala som si pomôcť. Akoby som v sebe mala hriech a ten ma nútil robiť neplechu. Nech som sa vybrala tým či oným smerom, nedokázala som sa prinútiť konať správne.

A bude to ešte horšie, pretože som nemala v pláne prestať pátrať po pojedačovi hriechov. Zaumienila som si pokračovať v tom dovtedy, kým nenájdem tú jedinú osobu, ktorá by mi mohla pomôcť. A rozhodla som sa ukradnúť niekoľko mamičkiných zaváranín, aby som ju vyvábila z jej horského úkrytu.

(Riversová, 2019, s. 73 – 74)

 

 

FRANCINE RIVERSOVÁ

Úspešná americká autorka, ktorá žije so svojou rodinou v Kalifornii. Píše už viac ako dvadsať rokov. Jej romány sa prekladajú do viac než tridsiatich jazykov a aj v cudzine sú bestsellermi. Mnohé jej knihy získali rôzne ocenenia, no najmä srdcia miliónov čitateľov. Vo svojich románoch okrem pútavého príbehu ponúka hodnoty a posolstvo viery. Písanie je pre ňu formou priblíženia sa k Bohu a túži, aby jej knihy boli oslavou Ježiša Krista.

 

Knihu si môžete zakúpiť v internetovom knihkupectve Kumran.sk tu

 

RIVERSOVÁ, Francine. Posledný pojedač hriechov. Kumran, 2019. 294 s. ISBN 978-80-89487-77-6.

Názory+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00