recenzia_František: O modlitbe. Dych každodenného života

recenzia_František: O modlitbe. Dych každodenného života
V živote som prišla na zaujímavú vec. Aby som dokázala pomáhať iným, musím sa modliť. Nie recitovať a omieľať jeden Otče náš za druhým, ale modliť sa. Ozaj, čo je to modlitba?

Najlepšie nám na to odpovie námestník Ježiša Krista, náš Svätý Otec František. Práve jeho slová a povzbudenia zhrnula na jedno miesto Anna Maria Foliová. A pre koho to urobila? Pre mňa i pre teba. Pre každého, kto sa túži naučiť modliť. Premeniť slová, ktoré sme sa naučili naspamäť, na vzťah. Dovoliť Bohu, aby vstúpil do našich životov a pomohol nám kráčať vpred.

Čo to vravíte? Že modlitba už nie je moderná, ba priam v tejto dobe nepotrebná?

Ale nie. To si len myslíte, lebo ju vnímate ako starú spráchnivenú palicu, ktorá sa rozpadla pod ťarchou času.

Modlitba je niečo viac. Je to gejzír, ktorý vám pomôže znovuobjaviť srdce. Vstúpiť do tajomstva, zápasiť so svojimi slabosťami, s posudzovaním alebo hnevom. Vleje do vás novú silu a odvahu dôverovať nielen ľudom, ale aj Bohu, ktorý má všetko vo svojich rukách. A to hlavné? Naučí vás načúvať Božiemu hlasu a premieňať nielen seba, ale i tých okolo.

Keby modlitba patrila na smetisko, pápež by o nej nehovoril. V knihe František o modlitbe nájdete úryvky z kázní, ktoré vás vovedú do jej hĺbky. A ukážu vám, že nielen my sa máme naučiť tajomstvu modlitby, ale učí sa mu aj Svätý Otec, pretože modlitba je vytváraním čoraz hlbšieho vzťahu s Bohom.

V druhej časti knihy nájdete texty modlitieb, pochádzajúce z pera pápeža Františka. Stojí za to premýšľať o ich obsahu a nechať ich preniknúť do srdca. Je ich viac ako sto. Nájdete tam slová, ktorými sa pápež modlí za obete zneužívania, ale aj o dar pokoja. O nový život, ale aj schopnosť odpúšťať. A v závere sa Foliová delí aj s obľúbenými modlitbami pápeža. Ste zvedaví, ktoré to sú?

Neostáva vám nič iné, iba siahnuť po knihe. Ak ju budete čítať s otvoreným srdcom a  túžbou naučiť sa modliť, nič nestratíte, práve naopak – načerpáte z hĺbky Božej lásky.

 

recenzia_František: O modlitbe. Dych každodenného životaÚryvok

Vstúpiť do tajomstva

Možno sa modlíme už roky, no stále sa musíme učiť modliť. Modlitba človeka, táto túžba, ktorá sa rodí tak prirodzene  z duše, je možno jedným z najpreniknuteľnejších tajomstiev vesmíru. Nevieme pritom, či modlitby, ktoré adresujeme Bohu, sú naozaj také, ktoré by rád od nás počul. Aj Sväté písmo poukazuje na nevhodné modlitby, ktoré Boh nakoniec odmieta; stačí si spomenúť na podobenstvo o farizejovi a mýtnikovi. Len mýtnik sa vrátil domov z chrámu ospravedlnený, lebo farizej bol pyšný a bol rád, keď ho ľudia videli, ako sa modlí – tváril sa, že sa modlí, no jeho srdce bolo chladné.

Ježiš hovorí: tento nebol ospravedlnený, „lebo každý, kto sa povyšuje, bude ponížený, a kto sa ponižuje, bude povýšený“ (Evanjelium podľa Lukáša 18, 14).

Prvým krokom k modlitbe je byť pokorným, ísť za Otcom a povedať: „Pozri, som hriešnik, som slabý, som zlý.“ Každý sám vie, čo má povedať. No vždy sa začína poníženosťou – a Pán počúva. Pokornú modlitbu vypočuje.

Príhovor, 5. december 2018

(zost. A. M. Foliová, 2020, s. 12)

 

AUTOR

Pápež František, ktorého texty vybrala a do knihy zostavila Anna Maria Foliová, je muž príhovorov, skrze ktoré pozýva ľudí k prežívaniu evanjelia. Prostredníctvom osobných modlitieb či úvah odhaľuje svoj vlastný život s Kristom a prezentuje sám seba ako pútnika na ceste do večnosti. Jeho výroky nachádzajú odozvu u všetkých ľudí, túžiacich prehĺbiť vzťah s Ježišom a načerpať skúsenosti so Zmŕtvychvstalým.

 

Knihu si môžete zakúpiť v internetovom knihkupectve Kumran.sk tu. 

Názory+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00