#recenzia_Gary Chapman: Hnev

#recenzia_Gary Chapman: Hnev
Hneváte sa? Na seba, blížnych či Boha? Skúsený autor vám nielen odkryje miesta vášho hnevu, ktoré si možno ani neuvedomujete, ale ukáže vám aj riešenie – čo s ním.

Gary Chapman je na celom svete známy ako autor knihy Päť jazykov lásky (slová uistenia, pozornosť, prijímanie darov, skutky služby, fyzický dotyk), ktorá sa stala podkladom pre mnohé kurzy, porozumenia i riešenia našich vzťahov – a to nielen pre veriacich. Novinka, ktorá od neho práve v slovenčine vyšla, je „z trošku iného súdka“. Nepracuje s láskou, ale primárne s hnevom – aj keď, pochopiteľne, ani láska z toho nie je vynechaná. „Hnev je opakom pocitu lásky. Láska nás vedie smerom k nikomu; hnev nás stavia proti nemu,“ píše.  

Autor vychádza z predpokladu, že aj Boh zažíva hnev, vychádzajúc z rôznych citátov zo Svätého písma. Nie je to však len akýsi hnev pre nič, za nič, ale definuje tento hnev  nasledovne: „Boh si je vedomý škodlivých účinkov ľudského hriechu a to je dôvod, prečo sa v ňom prebúdza hnev.“

Hnev ako emócia, ktorá sa v nás prebúdza vtedy, keď zažívame akúkoľvek nespravodlivosť – vo svojich vzťahoch, na pracovisku, v rodine, počas šoférovania, v škole… Zdôrazňuje, že hnev sám o sebe nie je hriešny (ale môže viesť k hriešnym skutkom) a mali by sme Bohu ďakovať za schopnosť prežívať ho. Autor ide ešte ďalej, keď píše: „Hnev nám dal Boh na to, aby nás pobádal konštruktívne reagovať.“

Vo svojom veľmi praktickom diele sa Chapman zaoberá pôvodom hriechu; to, na čo je vôbec dobrý a kedy dobrý nie je; čo môžeme robiť so svojím „zlým hnevom“; aké má v tom celom miesto odpustenie… Po týchto základných rovinách – ktoré vysvetľuje s pomocou mnohých príkladov, jasne, výstižne a zaujímavo – prechádza do troch rovín vzťahu a hnevu uprostred nich: hnev na Boha, hnev na seba samého, hnev voči druhému človeku.

Titul Hnev nie je len teoretickou príručkou a konštatovaním už dávno známeho, ale pomáha nám preniesť práve prečítané do nášho praktického života. A čo je pre nás, veriacich, obzvlášť dôležité – nezaoberá sa hnevom len z čisto psychologického hľadiska, ale neustále to prepája s duchovným životom a pohľadom viery, neraz čerpajúc zo Svätého písma.

A ako ste na tom so svojím hnevom vy? Ak si s ním neviete rady, alebo ho neviete ani len pomenovať, skúste si prečítať túto knihu a verím, že potom postúpite minimálne o krok vpred.

 

#recenzia_Gary Chapman: HnevUkážka z knihy

Šesť krokov k vyriešeniu dlhodobého hnevu

  1. Spíšte si zoznam (významných) krívd, ktoré ste za svoj život zažili.
  2. Analyzujte, ako ste na jednotlivé udalosti a osoby reagovali.
  3. Ak už dotyčný nežije alebo zmierenie nie je možné, odovzdajte svoj hnev Bohu.
  4. Ak ešte žije, rozhodnite sa, či budete hľadať zmierenie, alebo sa cez minulosť prenesiete.
  5. Ak sa rozhodnete usilovať o zmierenie, pozvite na stretnutie dôveryhodného, nezainteresovaného človeka, napríklad pastora. Ten môže fungovať ako mediátor alebo môže usmerňovať váš rozhovor, aby ste sa držali témy.
  6. Snažte sa odpustiť. Zmierenie takmer bez výnimky vyžaduje odpustenie. Obvykle musíte odpustiť vy a niekedy aj druhý človek, ktorého ste možno nevedomky urazili.

(CHAPMAN, 2020, s. 95)

 

AUTOR

Gary Chapman je autor, spíker a poradca. Je autorom série kníh Päť jazykov lásky, ktoré sa stali bestsellermi, a riaditeľom organizácie Marriage and Family Life Consultants, Inc.

 

Knihu si môžete zakúpiť v internetovom knihkupectve Kumran.sk tu. 

Názory+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00