recenzia_Gary Chapman, R. York Moore: Videní. Poznaní. Milovaní.

recenzia_Gary Chapman, R. York Moore: Videní. Poznaní. Milovaní.
Gary Chapman je známy čitateľom po celom svete so svojou knihou Päť jazykov lásky. Tentoraz v spolupráci s Yorkom Moorom pripravili knihu o jazykoch lásky a Bohu. Má to vôbec nejaký súvis? A aký?

Túžime milovať a byť milovaní, a neraz si tento hlad napĺňame nesprávnymi spôsobmi. Komunikujeme nejakým primárnym jazykom lásky a vyžadujeme to aj od ostatných. A keď sa nám to nedostáva, cítime sa nemilovaní a opustení. Avšak skutočný hlad po láske môže v nás naplniť len a len Boh. Tak by sme mohli zhrnúť posolstvo knihy. „Veríme, že keď Božiu lásku zažijete spôsobom, ktorý vám je najvlastnejší, tiež sa stanete milujúcim človekom. Len vďaka tomu, že sme milovaní, dokážeme sami milovať,“ píše York.

Päť jazykov lásky autori rozoberajú jednak na základnej psychologickej úrovni, ako aj boli zamýšľané, ale potom vždy prechádzajú do spirituálnej roviny. Slová uistenia – ste milovaný. Skutky služby – Boh vás vidí, záleží na vás aj na tom, čo robíte. Prijímanie darov – máte hodnotu, ste prijatý. Fyzický dotyk – Boh vás objíma. Pozornosť – Boh vás pozná: ozajstná spolupatričnosť.

„Boh k nám svoju lásku prejavuje neustále – aj keď si toho nie sme vedomí. Boh k nám hovorí naším jazykom lásky. Keď dospejeme k poznaniu, že sme videní, poznaní a milovaní, všetko sa zmení,“ píšu autori. Dvojica nám pomáha objaviť to, akým spôsobom s nami komunikuje Boh skrze náš jazyk lásky.

Každá kapitola má rámcové členenie – najprv sa pozerá na jazyk lásky klasickým spôsobom – aj skrze príbeh nejakého človeka –, potom to posúva do duchovnej roviny, dáva liek na daný problém (napríklad liek na osamelosť pri jazyku lásky – pozornosť) a prináša zmenu pohľadu – aby sme sa na danú vec pozreli z Božieho pohľadu.

Kniha formátu malého slovníčka má veľmi pútavé grafické spracovanie. Čerpá zo Svätého písma a aj praktickej skúsenosti autorov.

Toto útle dielko je veľmi vhodné aj ako darček, osobne ho považujem za povinný kúsok do každej knižnice. Hoci ju s prehľadom zhltnete na jedno posedenie, je niečím, k čomu sa môžete často počas života vracať.

Chcete spoznať, ako s vami komunikuje Boh?

 

recenzia_Gary Chapman, R. York Moore: Videní. Poznaní. Milovaní.Ukážka

Poznať a byť poznaný

Dobrá správa je, že nie je ťažké urobiť prvý krok smerom k spolupatričnosti s Ježišom. Boh čaká a dúfa, že vykročíme, a na každý náš ďalší krok reaguje s nadšením. Sám sa k nám približuje míľovými krokmi, pretože s nami túži zažívať dôverný čas, v ktorom nás premieňa do podoby ľudí, akých si predstavoval, keď nás tvoril.

Bohužiaľ, v dnešnej dobe sú mnohí veriaci nanajvýš tak fanúšikmi, ktorí sa z nejakého dôvodu zaujímajú o Ježiša. Chodia za ním ako lovci zážitkov, no vnútorne s ním nie sú prepojení. Ježiš je u nich vždy na druhom mieste – po rodine, práci či ambicióznych cieľoch. Hlavným kritériom, podľa ktorého rozoznáte fanúšika od učeníka, je množstvo času a pozornosti, ktoré venuje Bohu: učeník vyhľadáva Ježišovu spoločnosť, aby s ním zažíval pocit spolupatričnosti. Problémy so vzťahmi, podobne ako ich zažíva Tyler, sčasti spočívajú v tom, že naše vzťahy sú akési riedke, povrchné. Chýba v nich skutočný pocit spolupatričnosti. Spolupatričnosť – hlboký zážitok z toho, že s inými a pre druhých a že nás druhí vnímajú – je našou bytostnou túžbou, a keď sa nám jej nedostáva, môžu byť okolo nás aj zástupy ľudí, my prežívame osamelosť.

(Chapman, Moore, 2020, s. 89 – 90)

 

AUTOR

GARY CHAPMAN

Manželský poradca a autor série kníh 5 jazykov lásky, ktoré sa stali bestsellerom. Jeho vášňou je pomáhať ľuďom budovať trvácne vzťahy. Má pravidelnú rozhlasovú reláciu, so svojou manželkou Karolyn žije v Severnej Karolíne. Viac informácií nájdete na stránkach 5lovelanguage.com.

 

R. YORK MOORE

Skvelý rečník, motivátor a horlivý bojovník proti nespravodlivosti. Výkonný riaditeľ, strategický poradca a evanjelizátor. Je autorom viacerých kníh. So ženou a deťmi žijú v štáte Michigan. Viac informácií nájdete na stránkach tellthestory.net.

 

Knihu si môžete zakúpiť v internetovom knihkupectve Kumran.sk tu. 

 

Názory+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00