Recenzia_Igor Milan Chovan: Mária Magdaléna

Recenzia_Igor Milan Chovan: Mária Magdaléna
Príbeh Márie Magdalény, ženy, ktorá svojimi slzami umyla nohy Ježišovi, pozná snáď každý. Premýšľali ste však niekedy nad jej osobou – aká bola, čo ju dohnalo k takémuto kroku a ako ju stretnutie s Ježišom zmenilo?

Dvetisíc rokov aktuálny príbeh – tak znie podtitul románu Mária Magdaléna. Priznám sa, že pri výbere tejto knihy som úplne nevedela, čo ma čaká. Nikde som nenašla, aký je to žáner, a tak som knihu otvárala a postupne „rozbaľovala“ ako prekvapenie. Do príbehu som sa začítala rýchlo a osobu Márie Magdalény som si obľúbila natoľko, až som s potešením zistila, akou môže byť pre každú ženu skvelou inšpiráciou.

Kniha rozvíja známe biblické state z evanjelia, no dej zďaleka nie je iba o tom, čo nájdeme o tejto hriešnej žene vo Svätom písme. Autor sa rozhodol vniesť Márii z Magdaly „život“ a vo svojom románe ju čitateľom predstavuje ako vzdelanú, nadanú a v spoločnosti obľúbenú ženu, ktorá vyniká krásou, no jej duša je hladná a srdce smutné. Postupne ju spoznávame od momentu, kedy je jej srdce zranené nenaplnenou láskou, cez stretnutie s Jánom Krstiteľom, Ježišom… a ako už z Biblie vieme, bola jednou z tých žien, ktoré boli Ježišovi blízko, počúvali ho, slúžili mu… a stáli pri ňom aj pri jeho smrti pod krížom, či v strachu a v očakávaní, čo bude ďalej, čakali pri Ježišovom hrobe. Ako tieto skúsenosti poznačili jej život a čo s ňou bolo ďalej?

Viem si síce predstaviť aj pútavejšie spracovanie tejto knihy, čo sa grafiky týka, a tiež by sa jej dalo vytknúť, že pozornému oku čitateľa neuniknú drobné, no viaceré chybičky. Napriek tomu sa mi páči, ako si autor poradil s príbehom tejto inšpirujúcej ženy a ako ho rozvil. Dej je pútavý a príbeh Márie Magdalény má čo povedať každému, zvlášť sa môže dotknúť mnohých žien a obohatiť ich nielen o chvíle strávené čítaním dobrej knihy, ale aj roznietiť lásku k Ježišovi a povzbudiť vo viere.

 

Recenzia_Igor Milan Chovan: Mária MagdalénaUKÁŽKA

„Čo odo mňa očakávaš, sestra?“

Márii sa od radosti rozbúchalo srdce.

„Ani nevieš, ako veľmi si ma potešila týmto oslovením. Teraz ti môžem oveľa spokojnejšie zveriť svoju prosbu.“

„O čo ide?“ zopakovala Abigail, rozhodnutá splniť želanie svojej bývalej panej. Neočakávala však za to mzdu, ale po prvýkrát jej chcela vyhovieť z vlastnej dobrej vôle.

„Napísala som list Achimovi, no nemám posla na jeho doručenie. Oznamujem mu, ako čo má spraviť s mojím imaním.“

Abigail sa neopýtala, ale otázka jej žiarila z očí.

„Chceš poznať moje rozhodnutie v tejto záležitosti? Poviem ti to. Nemám čo tajiť. Všetko prebytočné predám a získané peniaze použijem na jedlo, ošatenie a iné nevyhnutné veci pre týchto pútnikov. Cestovanie predsa nie je zadarmo.“

Abigail podvihla spýtavé obočie, čo Mária hneď pochopila.

„Keď som sem prišla, ujali sa ma celkom cudzie ženy. Dali mi jesť, piť, poskytli mi ubytovanie. A nič odo mňa nepýtali. Nebola som ani zďaleka jediný človek, ktorého takto nezištne opatrili. Na toto venujem zisk z predaja svojho majetku. Každý má dávať z toho, čo má. Chcem byť užitočná, ale aj štedrá.

Chcem tak ako všetky tunajšie ženy v pokore, vernosti a čistote nosiť v sebe žiarivé svetlo a spolu s nimi sprevádzať Ježiša Nazaretského na jeho cestách.“

(Chovan, 2021, s. 111 – 112)

 

Knihu si môžete zakúpiť v internetovom kníhkupectve Kumran.sk tu. 

Názory+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00