#recenzia_Imrich Degro: Pýtame sa exorcistu

#recenzia_Imrich Degro: Pýtame sa exorcistu
Útly knižný titul ponúka 128 výstižných odpovedí na rôzne otázky, týkajúce sa duchovného boja, pôsobenia a zlého, od slovenského exorcistu.

Katolícky kňaz Imrich Degro, ktorý je zároveň exorcistom v Košickej arcidiecéze, odpovedá na široké spektrum otázok, ktoré sme si možno neraz kládli, ale nenašli sme na ne odpoveď.

V dnešnej dobe, keď je knižný trh zaplavený množstvom kníh o zlom duchu či exorcizmoch, prichádza na trh toto jednoduché, no triezve dielo, ktoré sa nesnaží všetko démonizovať, ale vedie k rozlišovaniu a učí hľadať najprv prirodzené príčiny. Autor to vo svojich odpovediach neraz zdôrazňuje – potrebu rozlišovať a nehľadať hneď príčinu v útokoch zlého ducha.

Odpovede sú prehľadne rozčlenené do niekoľkých tematických kapitol, čiže ľahko nájdete to, čo hľadáte, bez toho, aby ste čítali celú knihu. Vďaka tomu sa dielo stáva praktickým sprievodcom pre život viery. Obsahuje šestnásť tematických okruhov: prekliatie; rodové zaťaženia; boj so zlým, posadnutosť; okultizmus; zvláštne predmety a praktiky; liečebné techniky; kozmetika; medziľudské vzťahy; neprajnosť; závislosti; choroby, depresie; neplodnosť; sexualita; zosnulí; modlitba; kresťanský život.

Škoda, že niektoré odpovede zostali len so stručnou reakciou, že respondent nevedel odpovedať, možno by ani nebolo potrebné ich v danom titule ponechať.

Ale inak je dielo veľmi vhodným do domácej knižnice – môžete po ňom siahnuť vždy, keď budete potrebovať radu v tejto oblasti, a je veľmi pravdepodobné, že tu nájdete stručnú, jasnú a konkrétnu odpoveď.

 

#recenzia_Imrich Degro: Pýtame sa exorcistuUkážka z knihy

53. Sú tetovania zlé? Alebo to vypovedá niečo o človeku, keď ich má? Niekedy som proti nim nič nemal, ale odkedy som sa dozvedel, že aj v Biblii je napísané, že si nemáme kresliť znaky na kožu, pozerám sa na tetovania ináč. A aj na ľudí, ktorí ich majú, sa pozerám ináč, čo mne osobne dosť vadí.

Tetovanie, a môžeme tu spomenúť aj pírsing, nemusíme hneď démonizovať. V celých dejinách ľudstva môžeme vidieť rôzne spôsoby dekorovania ľudského tela (napr. koptskí kresťania si tetujú na ruku kríž ako znak príslušnosti ku kresťanstvu). Niekto to robí preto, že chce len zaujať okolie, niekto sa chce vyrovnať iným, niekomu chýba úcta voči vlastnému telu, niekto to robí zo sexuálnych pohnútok, niekto tým chce vyjadriť prináležanie k satanovi a pod.

Či to môže alebo nemôže byť duchovne nebezpečné, záleží od:

  1. úmyslu, s akým to robíme – chcem tetovaním vyjadriť svoju príslušnosť k nejakému duchovnému svetu?
  2. symbolov, ktoré si dáme vytetovať – sú tieto symboly satanistické, okultné, ezoterické?
  3. toho, či tetovanie je alebo nie je spojené s iniciačnými satanistickými alebo okultnými rituálmi – ale to sa zvyčajne nedozvieme, lebo tatér nám to ani nemusí prezradiť.

Je pravdou, že výrazné a veľké tetovania na tele inej osoby môžu v nás vyvolávať rôzne emócie. No nemali by sme týchto ľudí hneď odsudzovať, lebo často nepoznáme ich pohnútky. Ježiš nás vyzýva, aby sme aj ich milovali a žehnali im.

(DEGRO, 2020, s. 62 – 63)

 

AUTOR

Katolícky kňaz pôsobiaci v Košickej arcidiecéze. Od roku 1997 prednášal na Teologickom inštitúte v Košiciach. V súčasnosti prednáša na Teologickej fakulte Katolíckej univerzity v Ružomberku dejiny filozofie, filozofickú antropológiu, filozofiu Boha a personalizmus. V roku 2002 ho košický arcibiskup poveril službou exorcizmu pre individuálne prípady a v roku 2010 mu bola pôsobnosť rozšírená na celú Košickú arcidiecézu. Od roku 2016 je členom Medzinárodnej asociácie exorcistov (A. I. E.).

Knihu si môžete zakúpiť v internetovom knihkupectve Kumran.sk tu. 

 

Názory+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00