TOP

Recenzia_Jaime Jo Wrightová: Zúčtovanie pri Gossamerskom rybníku

Napätie života. Nevyriešené vzťahy. Minulosť dobiehajúca prítomnosť. Záhadné úmrtia. Zvláštne udalosti, ku ktorým sa nik nechce vracať…

Tak by sa v skratke dal charakterizovať napínavý príbeh z knihy Zúčtovanie pri Gossamerskom rybníku. Autorka vťahuje čitateľa do napínavého deja, ktorý sa odohráva v časovom rozmedzí jedného storočia.

Malé mestečko Gossamer Grove v sebe skrýva nejedno tajomstvo, ktoré je potrebné odhaliť, a to aj napriek neistote z minulosti. Vražda, úmrtné parte, objavené skôr ako dotyčný zomrie, ale i láska, ktorá nie je opätovaná, pretože sa to v spoločnosti nehodí – to všetko sa prelína životmi obyvateľov, ktorí sa snažia nájsť pravdu a zabojovať o status vlastného človečenstva.

Jaime Jo Wrightová sa nevyhýba ani otázkam viery. Ponúka pohľad na rok 1907, keď na scénu vystupujú bratia Corbinovci, ktorí manipulatívnymi spôsobmi podsúvajú obyvateľom vieru v trestajúceho Boha a vyhrážajú sa im zatratením.

Tu sa vynárajú odpovede na to, ako pôsobí strach na jednoduchých ľudí, kto z neho profituje a čo sa za ním skrýva.

V tom istom meste, ale o sto rokov neskôr, sa odohráva ďalšia časť príbehu. Tentoraz autorka poukazuje na hĺbku vzťahov, vzájomnej pomoci, ľudských predstáv o spoločenských vrstvách, no nevyhýba sa ani sociálnej otázke týkajúcej sa bezdomovcov či nechcenej adopcie detí.

Kniha Zúčtovanie pri Gossamerskom rybníku prináša veľa podnetov, ktoré bezprostredne zasahujú aj do udalostí našich dní. Je príležitosťou pripomenúť si skutočnosť, že vonkajšia dokonalosť môže byť len klamstvom zabaleným do pekného papiera. Hľadať pravdu sa vždy oplatí. Skúsiš to aj ty? Tento napínavý príbeh ťa v tom iste povzbudí.

 

UKÁŽKA

Elijah zavrel dvere a Libby ihneď prestala obdivovať jednoduchú krásu izby. Odrazu mala pocit, že sa tu dusí. Akoby bola v rakve, ktorú sa ktosi chystal zavrieť. Objala sa rukami a prstami sa pohrávala so saténovým gombíkom na manžete čiernych šiat.

Pozrel sa jej do očí. Videla v nich odstup, ktorý bol medzi nimi vždy, hoci sa delili o spoločné tajomstvo. Elijah ho nikdy nevyzradí, hoci si priala, aby to urobil. Pri pomyslení naňho sa jej srdce naplnilo snami, ktoré pripomínali hodvábnu pavučinu. Boli však rovnako krehké a pominuteľné. Skutočný Elijah sa však čoraz väčšmi vzďaľoval tomu z jej spomienok.

Prehovoril bezvýrazným hlasom. Prešiel cez izbu a hľadel von cez priehľadné záclony. „Polícia sa stále snaží zistiť, prečo bola moja teta v rybníku. Zatiaľ pracujú s jedinou verziou. Že sa vybrala na nočnú prechádzku.“

„V spodnej bielizni?“ Libby vyvalila oči, lebo prekvapene vyhŕkla hlasnejšie, ako chcela.

Pokrútil hlavou. „V kríkoch našli jej šaty. Akoby si ich vyzliekla, lebo si chcela zaplávať.“

Libby zovrela pery. „Uprostred noci? Tvoja teta Dorothy by nič také nespravila.“

(Wrightová, 2020, s. 166 – 167)

 

JAIME JO WRIGHTOVÁ

Je autorkou známeho románu Tajomstvo domu na Foster Hille. Pracuje ako riaditeľka oddelenia ľudských zdrojov vo Wisconsine, kde žije so svojím manželom a dvoma deťmi.

 

Knihu si môžete zakúpiť v internetovom knihkupectve Kumran.sk tuKomentáre