Recenzia_Ján Buc: Život plný lásky

Recenzia_Ján Buc: Život plný lásky
Aj vy patríte k tým ľuďom, ktorí hovoria, že nemajú čas čítať? A čo tak nájsť si denne aspoň pár minút na zamyslenia, ktoré skutočne stoja za to?

Verím, že otca Jána Buca netreba zvlášť predstavovať. Nepochybne patrí k obľúbeným kazateľom a je známy svojím horlivým prejavom. Vďaka vydavateľstvu GD IDENTITY môže mať každý z nás kúsok tejto horlivosti doma v podobe pútavo spracovanej knihy.

„Kniha, ktorá sa vám dostala do rúk, niekedy pohladí, upokojí a povzbudí, ale niekedy bude provokovať, pýtať sa a pozývať,“ hovorí o knihe zamyslení provinciál rehole piaristov, páter Juraj Ďurnek. Cieľom knihy je roznietiť v čitateľoch oheň lásky a vášeň po Bohu. Zbierka zamyslení je rozdelená do troch kapitol: láska k Bohu, k sebe a blížnemu. Tri aspekty lásky, ktoré potrebuje rozvíjať každý z nás.

Život plný lásky je kniha, ktorá sa nedá „zhltnúť“ a prečítať na jeden dych. Krátke „kázne“ Jána Buca doplnené otázkami na premýšľanie potrebujú čas. Hoci prečítať jednotlivé zamyslenia vám zaberie iba pár minút, uvažovať o nich možno aj celé dni. Sú skvelou pôdou pre čas v Božej prítomnosti, keď necháme Boha premieňať naše srdcia a meniť naše životy na životy plné lásky – k nemu, k sebe a k blížnym.

V jednom zo svojich zamyslení Ján Buc píše: „Láska je dar Lásky.“ Otvorme sa tejto láske, aby sme ňou boli takí naplnení, že sa bude cez nás prelievať.

 

Recenzia_Ján Buc: Život plný láskyUKÁŽKA

Ako deti sme sa hrávali na hľadanie pokladu, na zlodejov a policajtov, ktorým išlo o získanie toho pokladu. Možno aj dnes nám ide o niečo podobné. Aký poklad hľadáme dnes? Čo je tvojím pokladom? Čo chceš dosiahnuť? Čo chceš nájsť? Prosím, nečítaj ďalej, skús sa naozaj na chvíľku zamyslieť. Pomenuj tri veci, ciele, body, proste niečo, čo chceš, za čím kráčaš, čo je tvojou métou. Už máš? O. K., tak čítaj ďalej…

Dôležité je to vedieť, pretože ak to nemáme pred sebou, náš život môže byť bezcieľnym a z takého stavu je len krôčik k bezcennosti, uzatvoreniu sa, smútku, hnevu, arogancii, samote, ku krutosti… Z nášho života potom môže veľmi ľahko vychádzať prázdnota. A či chceme, alebo nie, začne sa dotýkať ľudí okolo nás. A čo je najhoršie, najčastejšie to schytávajú tí najbližší.

Ak sme ľuďmi, ktorí majú svoje túžby a sny, ak sme tí, ktorým o niečo ide a niečo chceme dosiahnuť, tak práve to sa stáva pre nás motiváciou. A naše srdce bude obohacované kráčaním za pokladom, naše vstávanie bude mať zmysel…

(Buc, 2020, s. 98 – 99)

 

JÁN BUC

Otec ThDr. PhDr. Ján Buc, PhD., bývalý riaditeľ TV LUX, Komisie pre mládež v Spišskej diecéze a dlhoročný predseda ZKSM. V súčasnosti pôsobí ako správca farnosti vo Východnej. Známy rečník na mnohých kresťanských podujatiach na Slovensku. Svojimi prednáškami a kázňami oslovuje široké spektrum poslucháčov. Venuje sa tiež rôznym projektom zameraným na výchovu katolíckych lídrov.

 

Knihu si môžete zakúpiť tu. 

Názory+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00