recenzia_Jennie Allenová: Von z hlavy

recenzia_Jennie Allenová: Von z hlavy
Ako zastaviť špirálu toxických myšlienok? Tak znie podtitul tejto knihy. A je skutočne jednoduchým a praktickým návodom, ako „zatočiť“ s myšlienkami, ktoré nám doslova otravujú a ničia život.

Komplikujú vám vaše myšlienky život? Hľadáte, čo je Božia pravda a čo klamstvo? Chcete s tým niečo robiť? Novinka Von z hlavy vám v tom môže pomôcť.

Autorka Jennie Allenová sa osobitne venuje ženám, ktorým pomáha na ceste k hlbšiemu spoznávaniu Boha. Aj toto dielo bude nápomocné skôr nežnejším polovičkám, pre ktoré je boj s myšlienkami skutočným miestom zápasu. Jennie zdôrazňuje, že najväčší zápas sa odohráva medzi našimi ušami – v našej hlave. A to, ako rozmýšľame, rozhoduje o tom, ako žijeme. Nebezpečenstvo toxických myšlienok nazýva alternatívnym svetom. Cieľom je viazať každú myšlienku na poslušnosť Kristovi, ako píše apoštol Pavol.

Pomenúva rôzne klamstvá, ale nezostáva len pri tom – ukazuje Božiu pravdu, ktorá je jej opozitom. Tie klamstvá a pravdy sú zvýraznené, čiže sa k nim možno ľahko vrátiť. „Každé klamstvo o sebe, ktoré prijmem do svojho života, vychádza z toho, aký mám obraz o Bohu,“ píše. Delí sa aj o svoju vlastnú skúsenosť, ako tento boj sama bojovala či stále bojuje.

Ponúka jednoduchú vetu, ktorá zastaví špirálu (myšlienok): MÁM NA VÝBER. Tri veci, ktoré stoja medzi nami a víťazstvom: diabol, naše zranenia a náš hriech. Tri vety, z ktorých vyrastajú všetky tieto boje: Som bezmocná. Som bezcenná. Nezaslúžim si lásku. Stratégie, ktorými sa snažíme bojovať, ale skôr nimi dosahujeme opak a ubližujú nám: cynizmus, únik do zaneprázdnenosti, pokušenie zvládnuť všetko vlastnými silami a mnohé ďalšie.

Že bytostne potrebujeme, aby nás niekto vnímal a miloval. A ak chceme byť zdraví, musíme dovoliť iným, aby nás spoznávali. Že nepriateľ nás chytá do pasce dvoma nenápadnými slovami: „Čo ak?“ A naša zbraň obsahuje tiež dve slová: „Pretože Boh.“ Že sa možno cítim obeťou svojej životnej situácie. A liekom na to je vďačnosť.

Von z hlavy sa môže stať skutočne praktickým návodom, ako „zatočiť“ so svojimi myšlienkami. Vedie nás cez spoznanie a spútanie našich myšlienok k spôsobom, ako poraziť nepriateľov mysle a napokon k cieľu – myslieť ako Ježiš. Obsahuje aj mnohé praktické znázornenia, grafy či tabuľky na zapisovanie, ktoré nám lepšie pomôžu uviesť prečítané do praxe.

Tak čo, chcete „zatočiť“ so svojimi toxickými myšlienkami?

 

recenzia_Jennie Allenová: Von z hlavyUkážka

Akú myšlienku plnú strachu používa satan, aby dusil vašu vieru? Pomenujte ju. Dajte je meno.

Bojím sa, že nezvládnem veci, ktoré ma čakajú v budúcnosti.
Verím, že Boh nedovolí, aby som bol skúšaný nad svoje sily, a vždy mi dá silu prekonať pokušenie.

Bojím sa, že ma všetci opustia a ostanem sám.
Boh sľúbil, že ma nikdy neopustí, a on vždy dodrží svoje prísľuby.

Bojím sa, že prídem o všetko a o všetkých, ktorých ľúbim.
Verím, že Boh ma podrží v najsvetlejších chvíľach víťazstva aj v najtemnejších chvíľach utrpenia.

Bojím sa, že iní zistia, aký naozaj som.
Verím, že Boh pozná každú moju myšlienku, skôr než mi príde na um, a miluje ma.

Bojím sa, že nemám dosť schopností na túto úlohu.
Verím, že Boh mi dáva všetko, čo potrebujem, aby som viedol bohabojný život.

Bojím sa odmietnutia.
Verím, že Boh ma prijíma ako svoje dieťa a nikdy ma neopustí.

Bojím sa, že nesplním očakávania iných.
Verím, že Boh chce, aby som hľadal iba jeho uznanie a oslobodil sa od tlaku páčiť sa ľuďom.

Bojím sa, že zlyhám pred očami iných.
Verím, že Boh sa špecializuje na slabosť a používa ju na svoju slávu.

Takto bojujeme s myšlienkami. Vyťahujeme ich zo svojej hlavy, oberáme ich o silu a nahrádzame ich pravdou!

(Allenová, 2021, s. 128 – 129)

 

AUTOR

JENNIE ALLENOVÁ

Učiteľka náboženstva, spisovateľka a zakladateľka organizácie IF: Gathering, ktorá pomáha ženám na ceste k hlbšiemu spoznávaniu Boha a vedie ich k tomu, aby sprevádzali a vyučovali ďalších ľudí. Jej podujatia oslovili viac než milión žien v takmer dvesto krajinách. Je aj autorkou populárnych podcastov, vyhľadávanou rečníčkou, má svoj blog a je autorkou niekoľkých kníh a študijných biblických príručiek.

Knihu si môžete zakúpiť v internetovom knihkupectve Kumran.sk tu. 

Názory+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00