TOP

Recenzia_John Eldredge: Rok obnovy

Žeby niekomu trvala duchovná obnova až celý rok? To je veru dosť dlhá doba. Dovolenku si na ňu nevezmeme tak ľahko. No podľa známeho autora Johna Eldredgea je rok dosť na to, aby si niekto obnovil či prebudil svoje srdce. A rovno pomocou jeho knihy.

Nemusíme chodiť do pustovne či do kláštora ani si brať rok dovolenky. Stačí si každý deň otvoriť túto knihu a v rámci svojej osobnej modlitby si prečítať iba jednu stranu. Autor ponúka krátky text denného zamyslenia, no vždy prichádza s originálnou myšlienkou počas celého kalendárneho roka. Aj s týmto malým množstvom slov na jeden deň môže prísť veľa povzbudenia a postupného narastania lásky k Bohu.

Vyzerá to tak, že v knihe sú predovšetkým zamyslenia, z ktorých čerpal sám autor vo svojom živote s Bohom. Ide teda o jeho duchovnú cestu, ktorú ponúka ostatným ako inšpiráciu na duchovný rast. V modlitbe, v čítaní Božieho slova, v túžbach srdca a uzdravovaní z rôznych zranení, tiež aj v objavovaní krásy zeme a neba.

Kniha sa začína (ako inak) dňom 1. januára a končí sa 31. decembra. Autor sa však až tak veľmi nesnaží prihliadať na jednotlivé obdobia či prebiehajúce sviatky, okrem Vianoc. Myšlienky preto nie sú viazané na liturgický rok ani na svätcov či predpísané denné liturgické čítania z Písma. Ale zasa je pravda, že každý text dňa sa začína veršom z Biblie. Zrejme tým, ktorý ho inšpiroval v jeho živote.

Za veršom vždy nasleduje zamyslenie. Oceňujem najmä neopakovanie sa, Eldredge akoby čerpal nové a nové námety, zákutia duchovného sveta, ktoré si veriaci možno až tak neuvedomujú. Sú to preto výborné postrehy a tipy, s ktorými sa dá skutočne zájsť na hlbinu. Nejde pritom o veľké veci, nenúti nikoho napríklad prečítať celú Bibliu, ísť na misie alebo rozdať peniaze chudobným. Sú to skôr drobné veci, maličké kroky, ktoré postupne majú priviesť bližšie k Bohu. Výzvy, v ktorých sa treba stíšiť a poriadne ich dostať nielen do svojej mysle, ale hlavne do srdca.

V závere knihy je ešte päťstranová denná modlitba autora. Je veľmi mocná a vidno v nej silnú túžbu po naplnení Bohom. V každodennom zápase o vzťah s Bohom je určite pomocou spolu s pravidelným dávkovaním tohto knižného dopingu. Ľahko sa môže stať, že po celom roku naozaj dôjde k poriadnej duchovnej obnove.

 

UKÁŽKA

Raz mi ktosi povedal zaujímavú myšlienku, ktorú si pamätám doteraz: „Keď si myslíš, že už si sa domodlil, pravdepodobne si sa akurát zahrial.“

Na začiatku modlitby sa potrebuješ v prvom rade stíšiť, pretože okolitý svet je ako divoká diskotéka. Vyžaduje si to čas, upokojiť sa a uprieť zrak na Ježiša. Treba na neho fyzický aj vnútorný zrak priam zafixovať. Postupne sa začneš nalaďovať na jeho vlnovú dĺžku a „zrovnáš“ s ním krok. Aj to trvá nejaký čas. Až potom začneš vnímať a uvedomovať si, ako ťa vedie Duch Svätý a za čo sa máš modliť.

A keď sa dostaneš do „tempa“, už neprosíš Boha, aby konal len on, ale aj ty sa spolu s ním podieľaš na budovaní jeho kráľovstva v tomto svete, aby ho mal každý človek takpovediac na dosah ruky. Presadzovanie a upevňovanie tohto kráľovstva si vyžaduje veľa vytrvalosti a nekonečnej trpezlivosti.

(Eldredge, 2019, s. 200)

 

JOHN ELDREDGE

Americký autor, pôvodne študoval herectvo a neskôr prišiel na to, že chce svoj život zasvätiť hľadaniu Božieho srdca a prebúdzaniu sŕdc u druhých. Je ženatý a spolu s manželkou Stasi napísal množstvo veľmi obľúbených kníh.

 

Knihu si môžete zakúpiť v internetovom knihkupectve Kumran.sk tu

 

Eldredge, John. Rok obnovy. Redemptoristi – Slovo medzi nami, 2019. 400 s. ISBN 978-80-8193-024-9.Komentáre