recenzia_John Eldredge: Vezmi si svoj život späť

recenzia_John Eldredge: Vezmi si svoj život späť
Keby sa všetko vrátilo späť. Keby to bolo ako pred koronou. Keby ľudia neboli na seba takí nespravodliví. Keby bolo viac času na oddych, modlitbu, keby…

Nuž, nie sme v nebi. Sme na ceste s Bohom. Sme na ceste života, ktorý – ako sa nám zdá – sa zo dňa na deň viac a viac vymyká normálnosti.

No stále sme tí, ktorí to „nenormálne“ môžu premeniť na „normálne“, ba dokonca na „Božie“ a „sväté“ – a znova naučiť svoju dušu dýchať v Božom rytme.

John Eldredge v knihe Vezmi si svoj život späť jednoduchým spôsobom poukazuje na to, kde sme sa stratili. Pomenúva to jasne: v uponáhľanosti, ľudských rečiach, strate pozornosti či pohŕdaní samým sebou.

No zároveň nenecháva čitateľa v krajine stratených. Delí sa so svojimi vlastnými skúsenosťami, ktoré mu pomohli nájsť cestu späť – k Bohu. Ponúka jednoduché návody, ako s Bohom znovunadobudnúť vzťah či ako nájsť samého seba a zamilovať sa do stvorenia, ktoré Boh daroval tejto zemi (teda do našej originality).

Vychádza z príbehov, zážitkov i Božieho slova. Ponúka štrnásť sviežich kapitol, ktoré nám poukážu na problém našej uponáhľanosti či zlých nálad. A zároveň ukážu cestičku, ako to zmeniť. Čo urobiť, aby sme sa znova mohli zhlboka nadýchnuť.

Kniha skrýva v sebe aktuálne posolstvo pre všetkých unavených, smutných a tých, ktorí túžia po pokoji a istote. Verím, že cez ňu – rovnako ako ku mne – prehovorí aj ku vám dobrý a láskavý Boh. Stačí, ak ju vezmete do rúk a začítate sa do nej.

 

recenzia_John Eldredge: Vezmi si svoj život späťUkážka

Priviesť svoje srdce späť

Začnite niečím, čo máte radi. Smiech vášho dieťaťa. Slnečné svetlo ligotajúce sa na vlnách oceánu. Vášho milovaného psa. Obľúbenú pieseň či hudbu samú osebe. Možno nejakú fotografiu – podobnú tej mojej so sobmi karibu. Niekoho, koho máte radi. Začíname vecami, ktoré máme radi; to je cesta späť, chodníček vedúci domov. My si však často jednotlivé veci nespájame – Boh stvoril tieto konkrétne veci výslovne pre nás a dovolil, aby si ich naše srdce obľúbilo. Preto, keď sa najbližšie ocitnete kdesi skoro ráno na bicykli, keď budete cítiť na tvári chladný vánok a zakúšať všetky jeho príjemné a svieže vône, ako aj nadšenie z rýchlosti, a keď vtedy vaše srdce spontánne zvolá: Toto milujem!, vtedy je potrebné postúpiť o krok ďalej a povedať: A miluje to aj Boh. On stvoril túto chvíľu; on stvoril tieto veci. On je Stvoriteľ všetkého, čo mám rád. Vaše srdce na to odpovie tým, že sa mu o čosi viac pootvorí.

Je to ako hodiť svojej viere záchranné lano: každá úžasná vec vo vašom živote je darom od Boha, prejavom postoja jeho srdca voči vám. Všetky vaše drahocenné spomienky, každá jedna – tvoje ôsme narodeniny, keď si dostal ten malý červený bicykel, ktorý v tebe prebudil lásku k bicyklovaniu a ty si si ju uchoval až do dospelosti. Ten dokonalý deň v prašane, keď ste so snúbenicou išli jednu jazdu za druhou a potom ste sa zohrievali v chate pri ohni. Tá dovolenka, o ktorej stále premýšľate, o tom, aká tam bola zábava a ako bezstarostne ste sa tam cítili. Vaša svadba: tancovanie, neuhasiteľná radosť z toho všetkého. Každý okamih, keď ste boli šťastní, vzrušení nadšením, povzbudení, plní nádeje… to bol Boh, ktorý vám prejavoval svoju lásku. Takéto dary neprichádzajú zo žiadneho iného zdroja. „Otváraš svoju ruku a dobrotivo nasycuješ všetko živé… Každý dobrý údel, každý dokonalý dar je zhora, zostupuje od Otca svetiel, u ktorého niet premeny ani tieňa zmeny“ (Ž 145, 16; Jak 1, 17).

(Eldredge, 2020, s. 119 – 120)

 

AUTOR

John Eldredge je učiteľ, poradca a autor viacerých bestsellerov. je tiež vedúcim spoločenstva Ransomed Heart, ktoré pomáha ľuďom objaviť Božie Srdce, nájsť v Božej láske uzdravenie pre svoje srdce a naučiť sa žiť v Božom kráľovstve. John žije so svoju manželkou Stasi neďaleko mesta Colorado Springs v štáte Colorado.

 

Knihu si môžete zakúpiť v internetovom knihkupectve Kumran.sk tu. 

Názory+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00