Recenzia_Kristi Ann Hunterová: Neželaná príťažlivosť

Recenzia_Kristi Ann Hunterová: Neželaná príťažlivosť
Čo tak odskočiť si do Londýna? V duchu otvoriť plesovú sezónu? Oddýchnuť si a načerpať niečo z ducha histórie a vzťahov medzi bohatými a „bohatšími“?

Ak ste práve povedali „môže byť“, tak spokojne siahnite po knihe Neželaná príťažlivosť. Nielenže v nej nazriete do príbehov, ktoré sa odohrali v rode Hawthorneovcov, ale podarí sa vám preniknúť do „manželskej filozofie“. Jej cieľom je odpovedať na otázku, či sa ženiť z lásky, alebo preto, aby sa zachovalo dedičstvo.

Odpoveď hľadá aj hlavný hrdina knihy Griffith, odhodlaný osloviť s ponukou na sobáš ženu, ktorú si vopred vybral a zistil jej majetkové pomery. Pôjde po ceste, pre ktorú sa rozhodol? Alebo dovolí Bohu, aby ju zmenil? Čomu dá prednosť? Tradícii, alebo láske? Čo sa stane, ak do jeho života vstúpi ďalšia žena, ktorej život je obklopený klamstvom?

Autorka Kristi Ann Hunterová majstrovsky opisuje vnútorný svet postáv, ktoré chcú žiť svoj vlastný život, vymykajúci sa etikete konkrétnej doby. Poukazuje na pravé hodnoty lásky a dáva ich do protikladu prázdnych slov, spočívajúcich vo všeobecných komplimentoch a témach vhodných pre konverzáciu ľudí z vyššej spoločnosti.

Vyzdvihuje vnútornú silu človeka bojovať za pravdu, ale aj proti nej, pričom dáva svojim knižným hrdinom slobodu. Nevynáša súdy nad ich konaním, to necháva na čitateľa.

Pre koho je kniha určená?

  • Pre tých, ktorí majú radi históriu a jej súvislosti;
  • pre ľudí, ktorí nežijú plytké vzťahy;
  • pre tých, ktorí vedia, že Boh ukazuje človeku cestu ďalej;
  • pre tých, ktorí sa cítia ponížení svojou minulosťou a nedúfajú, že život sa môže pohnúť k lepšiemu;
  • pre tých, ktorí sa nedajú oklamať prvým dojmom.

Ak ste sa aspoň v jednej kategórii našli, nech sa páči, Neželaná príťažlivosť je tu pre vás.

 

Recenzia_Kristi Ann Hunterová: Neželaná príťažlivosť UKÁŽKA

Isabella si nebola istá, či sa nadýchla, kým sa im podarilo dostať vojvodu do malého domčeka. Celý čas vzdychal a syčal. Zástera pani Inghamovej začínala byť celá červená. Ak to krvácanie nezastavia, vojvoda bude mať problémy.

Položili ho na veľký drevený stôl uprostred kuchyne. Zosunul sa však na lavicu pod ním. Položil si zranenú ruku na stôl a trikrát sa nadýchol, aby sa mu upokojil dych.

Keď sa k nemu Isabella naklonila, hrýzla si do pery. Zničenú zásteru pritlačila k jeho ramenu. „Budete potrebovať zašiť.“

Riverton prikývol, tvár mal nebezpečne bledú.

„Ale najprv tú ranu musíme vyčistiť.“

Prikývol, a keď zaťal zuby, na krku sa mu napli šľachy. Pani Inghamová, ktorá sa jej predstavila, keď viedli Rivertona do domu, priniesla takmer plnú fľašu whisky. „Vaša milosť, nie som si istá, na čo ste zvyknutý, ale chlapci hovoria, že táto je najlepšia.“

Vojvoda sa zamračil a Isabella bola presvedčená, že sa nenapije. Napiť sa z whisky svojich nájomníkov je pod jeho úroveň? Vzhľadom na to, že ešte pred chvíľou sa plazil po streche toho istého nájomníka, to nedávalo zmysel.

Isabella pristúpila k pani Inghamovej. „Vezmem ju. Máte ihlu a nejakú niť? Zdá sa mi, že krvácanie sme zvládli, ale dlho nevydrží a určite sa nám s ním nepodarí pohnúť.“

Vzala fľašu a pani Inghamová utekala do spálne.

Riverton ju chytil za ruku: „Slečna Breckenridgeová, ak chcete zapichnúť ihlu do môjho tela, budem radšej, ak pri tom budete triezva.“

Žiar jeho očí a jeho horúce ruky ju rozrušili viac, ako by to dokázal hlt whisky. Isabella sťažka preglgla a vytrhla si ruku s fľašou z jeho zovretia. „To je na vyčistenie rany. Nemám v úmysle piť to. Aj keď si myslím, že by ste mohli zvážiť jeden či dva hlty. Bude to bolieť. Veľmi. Počula som, že whisky pomáha.“

(Hunterová, 2019, s. 138 – 139)

 

KRISTI ANN HUNTEROVÁ

Vyštudovala na Univerzite Georgia technický odbor počítačové vedy. Od malička v sebe nosila túžbu stať sa spisovateľkou. Je majsterkou pera, ktorá do skutočných historických udalostí vsadí fiktívny príbeh ľudí s rôznymi hodnotami. Z jej pera vyšli aj ďalšie romány: Šľachtická rošáda, Elegantná pretvárka či Nezvyčajné manželstvo. Jej prvý román získal dve ceny RITA. V súčasnosti žije s manželom a troma deťmi v štáte Georgia v USA.

 

Knihu si môžete zakúpiť v internetovom knihkupectve Kumran.sk tu

Názory+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00

Obchod+