#recenzia_Lisa Jacobson: 100 spôsobov, ako milovať svojho manžela

#recenzia_Lisa Jacobson: 100 spôsobov, ako milovať svojho manžela
Ženy, vedeli by ste vymenovať sto spôsobov, ako milujete svojich mužov? Zopár by ste ich isto našli. Ak potrebujete pridať, inšpirujte sa.

Možno vám tých spôsobov netreba až sto, postačí aj desať či dokonca len jeden jediný. Dôležité je vôbec sa rozhodnúť milovať svojho manžela. A to autorka zdôrazňuje hneď v úvode. Ponúka svoje vlastné skúsenosti, ktoré nadobudla počas viac ako dvadsaťpäťročného manželstva. Ide teda skôr o rady či odporúčania ženy, ktorá sa teší zo šťastného vzťahu.

Jej rady sú poväčšine napísané veľmi stručne. Zopár riadkov a v nich je nejaká životná múdrosť, ktorá u nej zaručene fungovala. A tu sa môžete rozhodnúť, či tie riadky len preletíte a knihu zhltnete jedným „šmahom“, alebo si ju prelúskate pomalšie. Nadávkujete si jednotlivé myšlienky postupne a hlbšie sa zamyslíte nad obsahom. Možno vás zasiahne, či ozaj svojho manžela čakáte s úsmevom, keď príde z práce, či ho viete objať, povzbudiť, budovať s ním vzťah, dokonca chodiť na rande. Práve ten prázdny priestor pod každou radou je akoby symbolickou pauzou, v ktorej sa dá zastaviť a v pravde si zodpovedať na mnohé veci.

Takto nenápadne sa dotýka každá myšlienka svojich čitateľov či čitateliek. Dávajú tak šancu v manželstvách napredovať. Občas sa autorka vo svojich postrehoch pozastaví aj dlhšie a ponúka rozvinutejšie rozprávanie či epizódu zo svojho manželského života. Vidno tak, že si aj ona s mužom prechádzala rôznymi etapami vzťahu. Stavali si ho v láske a každodennej snahe o jeho napredovanie.

Kto má pocit, že jeho manželstvo stagnuje, upadá, je rutinné, rozhodne mu kniha môže pomôcť. Ale zároveň si ju môžu čítať aj slobodní, ktorí sa ešte len na sviatosť pripravujú či sa vzali len nedávno. Aj keď v podtitule knihy stojí, že je to jednoduchá a rýchla cesta k láskyplnému manželstvu, v praxi to tak byť nemusí. Ale pokiaľ tým autorka chcela vyjadriť jej jednoduchý štýl písania, tak to ako výstižný slogan sedí.

#recenzia_Lisa Jacobson: 100 spôsobov, ako milovať svojho manželaUKÁŽKA

Muž sa cíti „úspešný“ vtedy, keď vie, že za ním stojí jeho žena – bez ohľadu na to, ako je úspešný. Potrebuje vedieť, že ona v neho verí. Že si myslí, že je úžasný manžel (nie dokonalý – ale úžasný). Že je to prvotriedny muž. A ak majú deti, aj to, že je dobrý otec. Že si o ňom myslí, že je skvelý, aj keď čosi pokazí alebo urobí nejaké chyby.

Potom som sa na svojho muža zahľadela. Hľadela som na neho dlho, veľmi dlho. A premýšľala som.

Cíti sa môj muž úspešný?

Ja som si vzala víťaza a viem to. Mne to bolo vždy jasné a myslela som si, že to vie aj on. Má mnoho úžasných vlastností, ktoré mám na ňom rada a vážim si ich. Určite o tom aj vie.

„Vieš to, však, zlatko?“

Nasledovalo jemné zaváhanie. Také, aké by sa nemalo objaviť. Také, pre ktoré mi na okamih zastalo srdce. Zdá sa, že som ho o tom ešte celkom nepresvedčila. Nuž, to sa musí zmeniť.

(Jacobson, 2020, č. 42)

 

LISA JACOBSON

Študovala v Paríži a Izraeli, bývala aj v chatrčiach z blata v Kamerune. Teraz žije s manželom a ôsmimi deťmi na západnom pobreží USA. Založila službu Club31Women.com, v ktorej píše, sprevádza a prednáša najmä o biblickej ženskosti. S manželom pripravujú aj podcast Faithfull life, v ktorom sa zameriavajú na to, čo to znamená byť biblickým kresťanom v manželstve, cirkvi a kultúrnom živote.

 

Knihu si môžete zakúpiť v internetovom knihkupectve Kumran.sk tu. 

 

Názory+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00