Recenzia_Louie Giglio: Neopísateľný

Recenzia_Louie Giglio: Neopísateľný
Zvolávam všetkých rodičov, krstných rodičov a tých, ktorí majú v okolí zvedavé deti. Ak ste to práve vy, ste na správnom mieste a čítate správne slová.

Aj vám chcem totiž spolu s autorom predstaviť knihu Neopísateľný.

Pred niekoľkými týždňami, keď sme ešte nemali v škole „koronavoľno“, som riešila pre mňa zásadný problém. V istej triede mám totiž žiaka, ktorý ma permanentne víta alebo odprevádza z hodiny záludnými otázkami. Odpovedať mu na ne v priebehu desaťminútovej prestávky je priam nemožné. To má za následok, že sa náš vzťah stáva frustrujúcim.

No on to napriek tomu nevzdáva. Len čo zazvoní, už stojí pri katedre a spustí: „Viem, že nemáte na mňa čas a že idete učiť do inej triedy, ale… ako viete, že Boh stvoril svet z ničoho? Alebo ako viete, že bunka je taká dokonalá a že je od neho?“

Ak máte aj vy vo svojom okolí takýchto zvedavcov a budúcich vedcov, mám pre vás skvelú správu: sme zachránení. Spokojne môžete so mnou žasnúť a dať do rúk svojim ratolestiam knihu, ktorej názov som už prezradila vyššie.

Louie Giglio sa rozhodol, že napíše knihu pre deti, ktoré ešte nezabudli žasnúť. Nadchnúť sa tým, čo je pre nás dospelákov samozrejmé. Na viac ako dvesto stranách ponúka detskému čitateľovi sto zamyslení o Bohu a o vede. Prepája vieru so zisteniami odborníkov, ponúka možnosť uvedomiť si, že všetko so všetkým súvisí… a, samozrejme, aj nadviazať kontakt s Bohom v krátkej modlitbe.

Jeho texty sú doplnené úryvkami z Božieho slova, ktoré plynule vychádza z textu zamyslenia. O čom sa deti v knihe dočítajú? Napríklad o tom, prečo rastlina kvitne tam, kde kvitne, a nie inde. Alebo o pavúkoch, ktoré nelovia hmyz, ale žaby. Dostanú odpoveď na otázku, prečo je život iba na Zemi a čo sa odohráva na iných planétach, ako môžeme zmerať blesk či spočítať žraločie zuby.

Kniha je plná prekvapení a povzbudení. Jej prínos spočíva aj v tom, že pohľad na náboženskú problematiku prelína s praktickým životom. Mnohé veci sa deti učia v škole, no zatiaľ nemali príležitosť spojiť ich s pohľadom Boha.

Dajme im ju. Kniha Neopísateľný im dá odpoveď na to, čo ich práve teraz zaujíma.

 

Recenzia_Louie Giglio: NeopísateľnýUKÁŽKA

Takto to drží pohromade!

On [Ježiš] je pred všetkým a všetko v ňom spočíva.

LIST KOLOSANOM 1, 17

Už si niekedy pozoroval stavbárov pri práci? Nikdy nekladú tehly len tak jednu na druhú, ale spájajú ich maltou. Tá je akýmsi lepidlom, ktoré drží tehly pohromade.

Aj tvoje telo sa skladá z malinkých tehličiek, ktoré sa nazývajú bunky, a je ich asi 37,2 bilióna. A aj tvoje bunky, podobne ako dom, potrebujú lepidlo, ktoré ich udrží pohromade. Lepidlo buniek sa nazýva laminín.

Laminín drží tvoje telo pohromade. A najúžasnejšie na ňom je to, ako vyzerá. Keby si si ho chcel pozrieť (potreboval by si na to elektrónový mikroskop), zistil by si, že vyzerá ako… kríž.

Prečo je to dôležité? Pretože aj toto nám pripomína, že sme Božím stvorením. Pozri, Boh zanechal na celom stvorení svoje odtlačky. Biblia hovorí, že Boha síce nevidíme, no vidíme, čo stvoril, a podľa toho vieme, že skutočne existuje (Rim 1, 20). Ježiš bol s Bohom Otcom pri stvorení sveta a „v ňom bolo stvorené všetko na nebi a na zemi, viditeľné i neviditeľné… a všetko v ňom spočíva“ (Kolosanom 1, 16 – 17).

Laminín ukazuje to, čo nám Ježiš hovorí vo svojom slove – že on je lepidlom, ktoré drží pohromade naše telá aj duše. Preto keď sa ti bude zdať, že máš najhorší deň v živote, predstav si laminín a spomeň si na to, že Ježiš drží pohromade celý tvoj život.

 

Žasni

Najstaršie známe lepidlo bol brezový decht, ktorý sa používal pri výrobe oštepov. Najstaršie písomné záznamy o použití lepidla pochádzajú zo starovekého Egypta. Hieroglyfy ukazujú, že rakvu faraóna Tutanchamóna zlepili lepidlom vyrobeným zo zvieracích kostí a koží.

Pane, daj, aby som si vo chvíľach, keď si začnem robiť starosti, spomenul na to, že ty si Pán všetkého a že všetko – aj mňa – držíš.

(Giglio, 2020, s. 18 – 19)

 

LOUIE GIGLIO

Louie Giglio je v súčasnosti pastorom cirkevného zboru Passion City Church v Atlante, kde žije so svojou manželkou. Založil hnutie Passion, ktoré sa od roku 1997 venuje univerzitným študentom nielen v USA, ale aj vo svete. Spolu s manželkou Shelley vedie konferencie Passion. Stojí na čele hudobného vydavateľstva Sixstepsrecords a teologického vzdelávacieho inštitútu Passion Global Institute.

Louie napísal viacero kníh, ktoré sa venujú téme zvelebenia. Na Slovensku poznáme jeho knihu Goliáš musí padnúť.

 

Knihu si môžete zakúpiť v internetovom knihkupectve Kumran.sk tu

Názory+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00