recenzia_Lynn Austinová: V tvojej koži

recenzia_Lynn Austinová: V tvojej koži
Aj vám sa stane, že si vezmete do rúk knihu a prečítate ju za tri dni? Alebo sa uprostred nej chcete dozvedieť, ako sa celý príbeh skončil? Tak potom je pre vás to, čo si práve prečítate, ako stvorené.

Príbeh, ktorý ponúka Lynn Austinová v knihe s názvom V tvojej koži, je dynamickým opisom priateľstva dvoch žien.

Eve spolu so svojou matkou patrí medzi služobníctvo, zatiaľ čo Audrey je bohatá a má všetko, na čo si len pomyslí. Prvá z nich nemá núdzu o bohaté a hlboké vzťahy, druhá robí všetko preto, aby odbúrala pocity menejcennosti a vyhovela svojej vždy nespokojnej matke.

Dej sa odohráva v Anglicku počas druhej svetovej vojny, ale i po nej. Opisuje, ako náročné situácie stierajú rozdiely medzi bohatými i chudobnými a ako každý z nás potrebuje mať pri sebe niekoho, kto ho povzbudí a pomôže mu objaviť dar dôvery v samého seba.

Autorka bravúrne vykresľuje vzťahy medzi priateľkami, a zároveň odhaľuje aj tmavé stránky každej z nich. O čo im ide? S čím musia bojovať? A v čom sa naozaj potrebujú? Zvíťazí v ich vzťahu naozaj pravda, alebo si jedna z nich vezme to, čo právom patrí tej druhej?

Čitateľ tu nachádza odpoveď na otázku skutočného priateľstva i toho, čím si dvaja ľudia prechádzajú, kým sa tento vzácny dar obrúsi a vyladí. Nájde tu prehry i výhry, spoločný strach, ale i rozdielne obavy. Žiarlivosť i túžbu po láske. Ženskú odvahu, ktorá sa chce rovnať tej mužskej.

Pre koho je román Lynn Austinovej určený?

Pre tých, či tie, ktorí hľadajú alebo túžia spoznať pravé priateľstvo.

Pre tých, ktorí neveria sami sebe.

Pre tých, ktorí majú tendenciu porovnávať sa a myslia si, že Boh je vždy na strane druhých.

Pre priateľov, ktorí si prechádzajú zradou a možno sa na istý čas aj rozišli.

Pre tých, ktorí sa chcú začítať do dynamického deja a spoznať, čo sa dialo počas druhej svetovej vojny v Anglicku.

Pre tých, ktorí veria, že pravda a Boh majú vždy posledné slovo.

A ešte niečo: Po prečítaní tejto knihy moju dušu naplnil hlboký pokoj. Pochopila som, že o priateľstvo treba bojovať a nikdy sa nevzdávať.

 

recenzia_Lynn Austinová: V tvojej kožiUkážka

Eve sa nedokázala vrátiť domov a pozrieť sa Audrey do očí. Ešte nie. Najprv musí prísť na to, kam pôjde a ako bude žiť. Obrátiť sa o pomoc na Louisa bolo jej poslednou možnosťou, ale teraz, keď bezmyšlienkovito otáčala volantom, si naplno uvedomila, že to bola chyba. Takže nemá žiadny plán. Odjakživa bola silná, schopná pohotovo reagovať a prispôsobiť sa nepriaznivým okolnostiam. Mala pocit, že život v Amerike má už pevne pod kontrolou – až kým sa neobjavila Audrey. Keď sa priblížila k lesu západne od Tomovej farmy, zastala na krajnici. Potrebovala les, útechu hlbokého ticha. Vypla motor a otvorila dvere, ale vtom si uvedomila, že má na sebe drahé šaty a lodičky. Ako sa bude lesom pohybovať v takom oblečení? Ešte podstatnejšia otázka bola, čo v tých šatách vôbec robí? Nepatria jej. Je iba herečka, ktorá hrá svoju rolu – rolu Audrey Barrettovej. Bola v tejto role, ktorú hrala už vyše troch rokov, skutočne šťastná? Úprimne povedané – nie. Nebola. Spolu s Robbiem boli v bezpečí a bolo o nich postarané, ale kdesi v hĺbke cítila osamelosť a prázdnotu, akú nedokázali zaplniť ani drahé šaty, ani večierky v klube. Ak vráti Audrey jej život, možno si nájde iný, uspokojujúcejší. Ale čo Robbie? Vytrhne ho z prostredia, na ktoré si zvykol, oberie ho o kontakt s ľuďmi, ktorých ľúbi, a ponúkne mu život v maličkom bytíku, kde budú žiť z ruky do úst? Nie, kvôli nemu bude ochotne žiť klamstvo, aj keby mala byť nešťastná. Už mala všetkého plné zuby. Odkopla topánky a stiahla si pančuchy. Vykrútila sa z tvrdej škrobenej spodničky, zložila si perly, vystúpila z auta a vošla do lesa. Už dávno nechodila bosá, takže každý krok po tvrdej lesnej pôde ju bolel. Bolesť si nevšímala a kráčala čoraz hlbšie do lesa. Viac ako chodidlá ju však boleli jej rozhodnutia. Z diaľky ju vábil veselý žblnkot potôčika. Baldachýn korún stromov jej pripomínal les jej detstva a radostné chvíle, keď sa v ňom hrávala. Na jeho kraji stával kostolík, do ktorého chodievala s babičkou Maud, s mamou a Georgeom. Kostolík, v ktorom cítila, že ju Boh ľúbi a stará sa o ňu – až kým je neopustil. A skutočne ju opustil? Nebola to iba výhovorka, ktorá jej prišla vhod, keď sa rozhodla ísť vlastnou cestou? Keby bola úprimná, musela by priznať, že sa otočila Bohu chrbtom. Nechala sa viesť horkosťou a smútkom, ktoré ju ťahali nesprávnym smerom, ďaleko od neho. Do Louisovho náručia. Do života spleteného z klamstiev. Je stratená a kto za to môže? Ona. Jej svojhlavé rozhodnutia. V detstve čerpala z obrázka Dobrého pastiera, ktorý visel v babičkinom domčeku, veľkú útechu. Z jej príbehov sa dozvedela, že ju ľúbi a stará sa o ňu. Babička tvrdila, že Dobrý pastier hľadá svoje stratené ovečky tak, ako to robieval aj jej ocko, keď sa mu niektorá pochabá zatúlala. Vraj ju nikdy nezanechá ani neopustí.

Zastala, napínala uši do ticha. „Kde si, Bože?“ zašepkala. Ticho jej odvetilo, že je preč. Už je neskoro. Zviezla sa na zem, nedbajúc na šaty, a tvár zaborila do dlaní. „Bože, je mi to ľúto,“ rozplakala sa. „Je mi to tak ľúto!“ Ľutovala, že scudzoložila s Louisom. Ľutovala, že inej žene ukradla manžela a malému dievčatku otca. Zachovala sa nesprávne, a nemohla sa vyhovoriť na to, že bola vojna. Ľutovala, že ukradla Audrinu totožnosť, jej domov, jej rodinu. Nezáležalo na tom, že ich Audrey odhodila. To, čo Eve urobila, bolo nesprávne. Jej klamstvá spôsobia bolesť nič netušiacim dobrým ľuďom, ako sú Barrettovci, Tom Vandenberg a jeho rodičia. A čo bolo ešte horšie, do toho všetkého zatiahla aj svojho nevinného syna. On na jej hriechy doplatí najviac zo všetkých. Malý Harry už prišiel o svoje meno a teraz príde aj o domov, starých rodičov a identitu Robbieho Barretta. Odpustí jej niekedy? Nemala by mu to za zlé, keby jej neodpustil.

(Austinová, 2020, s. 407 – 409)

 

O AUTORKE

Lynn Austinová je bývalou učiteľkou. Dnes ju čitatelia po celom svete poznajú ako úspešnú autorku románov. Za svoju tvorbu získala viacero ocenení a stala sa jednou z prvých autoriek uvedených do siene slávy kresťanskej literatúry pre ženy. V slovenčine jej vyšli romány: Bohovia a králiOdlúčení. Lynn má tri dospelé deti a s manželom žijú v západnom Michigane. Viac sa o nej dozviete na: www.lynnaustin.org .

 

Knihu si môžete zakúpiť v internetovom knihkupectve Kumran.sk tu. 

Názory+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00