Recenzia_Marcellino IasenzaNiro: Panna Mária v živote Pátra Pia

Recenzia_Marcellino IasenzaNiro: Panna Mária v živote Pátra Pia
Celé dni presedel v spovednici, denne sa pomodlil minimálne tridsať ružencov, ľudia za ním cestovali, aby mu zverili svoje prosby… Viete, v čom spočívalo tajomstvo obľúbeného svätca Pátra Pia? Prečo sa na jeho príhovor už počas jeho života diali rôzne zázraky?

Páter Pio, svätec, o ktorom sa vydala už nejedna kniha. Príbeh jeho života sa dotýka mnohých veriacich. Ľudia precestujú kilometre, aby navštívili Svätyňu Panny Márie v San Giovanni Rotondo – na mieste, kde Páter Pio pôsobil. Prečo si tento svätec zasluhuje toľko pozornosti?

Odkaz knihy Panna Mária v živote Pátra Pia je jasný a odhaľuje tajomstvo, prečo boli modlitby Pátra Pia také účinné: všetko treba zveriť matke Božej, aby to ona obetovala za nás. Kniha prináša ucelený pohľad na Piov vzťah a úctu k Panne Márii, čerpajúc zo svedectiev kapucínskych spolubratov, z rozprávaní jeho duchovných synov a dcér, z výskumu jeho korešpondencie a zo skúsenosti samotného autora. Niekoľko svedectiev o uzdravení, vypočutí prosieb, obrátení, dokonca o vzkriesení poukazuje na jedno – vždy, keď ľudia ďakovali Piovi za jeho modlitby, on sa odvolal na Pannu Máriu, to jej vraj treba ďakovať.

Pio mal k Márii veľkú úctu, hovoril o nej ako o Mamičke, ktorá je srdcom Boha. Je o ňom známe, že mal mnoho darov. Jedným z nich bol dar vidieť anjelov a svätých, najčastejšie však býval v prítomnosti nebeskej Matky. S ňou sa prechádzal po chodbách kláštora, modlil sa, slúžil svätú omšu i spovedal. Ľudia sa objednávali a čakali týždne, aby potom mohli niekoľko hodín stáť v rade na spoveď u tohto svätca, a to aj napriek riziku, že im nedá rozhrešenie – čo sa bežne stávalo. Keď sa ho spolubratia pýtali, podľa čoho vie, kedy má tak urobiť, povedal: „Keby som v momente rozhrešenia nemal pred očami Pannu Máriu, sediacu – ako len matka môže sedieť na súde – v kresle sudcu, nedal by som rozhrešenie nikdy nikomu.“ (s. 87)

Život Pátra Pia skutočne stojí za povšimnutie. Po prečítaní tejto knihy si však uvedomujem, že skutočná veľkosť svätcov nespočíva v ich skutkoch a povahách, ale v tom, nakoľko sa dokázali otvoriť pôsobeniu Boha. A najlepšou pomocníčkou v tom, aby sa darilo aj nám otvárať svoje srdce pre Boha, nám môže byť práve Božia matka.

 

Recenzia_Marcellino IasenzaNiro: Panna Mária v živote Pátra PiaUKÁŽKA

„Áno, je tu blízko teba, ,ten s dierami´; a nie je sám, je s tým ďalším bratom z oltára, na ktorom ráno slávi omšu (sv. František), a s tou Ženou, čo sa k nej stále modlí. Teraz sa k nej modlí za teba, aby si nás vyhnal.“

„Povedz mi meno toho druhého.“

„Páter Pio!!!“ kričali ohlušujúco.

„Kto je Páter Pio?“

„Je to veľmi veľký svätec, proti ktorému sa nedá nič urobiť. Až vtedy zistíte, kto je, keď už ho nebudete mať! Ale prečo nás trápiš, aby sme ti hovorili tieto veci?“ hovoria hlasno, skáču a revú.

„Takže Páter Pio je svätý?“ Démoni nereagujú.

„V mene Božom, odpovedzte! Je svätý?“

„Nič nechápete. Jeho Pán ho nesmierne miluje. Nikto sa ho nemôže ani dotknúť. Vždy je s tou Ženou!“

„Je s tou Ženou… a čo robí?“

„Stále sa k nej modlí. Neprejde ani minúta, aby sa k nej nemodlil!“

„Ako sa k nej môže neustále modliť, keď je toľko hodín v spovednici?“

„Ani tam sa nikdy neprestáva k nej modliť. Fuj, hanba! Stále sa na ňu obracia!“

(…)

„Aká je najväčšia čnosť Pátra Pia?“

„Utiahnutosť, pokora. Pracuje, pracuje, pracuje, no nič nedá najavo! Keby to len ľudia vedeli…! Ale aj keď nevidia, vnímajú to.“

(IasenzaNiro, 2019, s. 90 – 91)

 

MARCELLINO IASENZANIRO

Kapucínsky mních, autor kníh PáterPáter Pio hovorí o Panne Márii.

 

Knihu si môžete zakúpiť v internetovom knihkupectve Kumran.sk tu

 

IASENZANIRO, Marcellino. Panna Mária v živote Pátra Pia. Dobrá kniha, 2019. 280 s. ISBN 978-80-8191-237-5.

Názory+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00