recenzia_Matt a Lisa Jacobson: 100 spôsobov, ako milovať svoju dcéru

recenzia_Matt a Lisa Jacobson: 100 spôsobov, ako milovať svoju dcéru
Manželia Jacobsonoví prichádzajú s ďalšími radami (po knihách pre manželov a manželky), tentokrát pre rodičov dcér. Spísali rovných sto spôsobov, ako s nimi mať blízky a trvalý vzťah jednoduchou cestou.

Určite každý rodič ľúbi svoje deti a snaží sa im rozumieť. Vo výchove sa však dá urobiť veľa chýb. Ak chceme pracovať na vzťahu s nimi, tak prvým dôležitým bodom bude, že inak pristúpime k dievčatám a inak k chlapcom. Nie nadarmo má obálka knihy ružovú farbu a typické dievčenské motívy – srdiečka, kvietky. Lebo také sú dievčatá – nežné a krásne.

Či už sú vaše dcéry maličké, či väčšie, rady od Jacobsonovcov môžu platiť bez ohľadu na vek. Niektoré sa vám môžu zdať bežné, robíte ich v živote často, ale mnohé budú pre vás nové či dokonca vám ponúknu iný pohľad na dcéry. Takto sa postoje k štyrom dcéram rokmi menili aj u Matta a Lisy. Priznávajú sa, že aj oni urobili veľa chýb vo vzťahu k nim. Práve veci, na ktoré prišli, ponúkajú zo svojich postrehov a zážitkov.

Je výborné, že manželia pristupujú k písaniu z dvoch pohľadov. Lebo inak prežíva vzťah k dcéram matka a inak otec. Matt sa viackrát priznáva, že na dcéry spočiatku nemal veľa času či bol na nich tvrdý a veľmi to ľutoval. Lisa sa učila byť im nablízku tak, ako to ony potrebovali. Ich rady sa striedajú v rôznom poradí tém ako trávenie spoločného času, pomoc s problémami, usmernenia v životných oblastiach, námety na rozhovory, slovná podpora a iné.

Kniha sa číta veľmi ľahko, pretože je napísaná jasne, zrozumiteľne a snaží sa stručne vystihnúť každú oblasť. Týmito jednoduchými slovami sa pritom dostáva hlboko do srdca. Priznám sa, že aj mňa rady obohatili či možno usvedčili z niečoho, čo som robila nesprávne. Ale to určite nie je cieľom. Práve naopak, kniha povzbudzuje k radosti a k novému štartu, ak sa vám tie predošlé náhodou nepodarili.

 

recenzia_Matt a Lisa Jacobson: 100 spôsobov, ako milovať svoju dcéruUKÁŽKA

Aj keď som svoje deti nikdy nezosmiešňoval a nebol som sarkastický pri ich chybách, rozhodol som sa na ich chyby reagovať hnevom (nikdy nezabudnite, že hnev je hriešna voľba – vždy). Keď som si to uvedomil, musel som sa pokoriť, pomenovať svoj hriech a požiadať o odpustenie (áno, aj som plakal).

Iróniou je, že sa mi dvíha adrenalín hlavne pri drobnostiach, nie pri tých vážnych veciach. Keby moja dcéra vbehla autom do obývačky, ani by to mnou nepohlo. Veľké chyby beriem s rozvahou. Ale ak niekto nechá čerstvo upečený chlieb od mojej mamy na kuchynskom pulte, keď si z neho urobí sendvič pre seba a potom čaká, že niekto iný odprace jeho neporiadok, tak sa mi začne pariť z uší. To je deštruktívne.

Už ste zabudli na množstvo chýb, ktoré ste urobili vy? Reagovali ste tvrdo, keď ste mali byť citliví? Pozrieť sa späť na desiatky (desiatky a desiatky!) hrubých chýb, ktoré ste urobili, môže byť ozdravujúce – keď budete k sebe úprimní, stanete sa oveľa milosrdnejší aj k vašej dcére. Väčšina chýb sa môže stať každému.

(Jacobson, 2021)

 

MATT A LISA JACOBSONOVCI

Manželia, ktorí majú osem detí a žijú na západnom pobreží USA. Obaja sú úspešní autori. Lisa založila službu Club31Women.com, v ktorej píše, sprevádza a prednáša najmä o biblickej ženskosti. Pripravujú aj podcast Faithfull life, v ktorom sa zameriavajú na to, čo znamená byť biblickým kresťanom v manželstve, cirkvi a v kultúrnom živote.

 

Knihu si môžete zakúpiť v internetovom kníhkupectve Kumran.sk tu. 

 

Názory+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00