#recenzia_Max Lucado: O nič ustarostení

#recenzia_Max Lucado: O nič ustarostení
Zdá sa mi, že do tohto „korona“ času nemohla prísť lepšia knižná novinka – od obľúbeného autora – než O nič ustarostení.

Úzkosť, ustarostenosť, obavy, strach verzus dôvera, viera, odovzdanosť, nádej. To sú témy, ktoré sa prelínajú v novinke O nič ustarostení od Maxa Lucada s podtitulom Ako nájsť pokoj v chaotickom svete.

Dielo, ktoré prichádza na slovenský knižný trh uprostred všetkého, čo súvisí s koronavírusom. A prináša výzvu nebyť ustarostený, ale dôverovať. Neprogramovať si v hlave vlastné scenáre, strašidelné myšlienky, ale postaviť svoj život na Božích prisľúbeniach. Modliť sa, odovzdať sa Otcovi, ale zároveň aj konať. Začať užívať (a hneď!) liečbu bez vedľajších účinkov – vďačnosť. Lucado to pomenúva jasne: „Božia ‚protiúzkostná terapia‘ zahŕňa veľkú porciu vďačnosti.“

Knižný titul je rozdelený do štyroch praktických častí, ktoré čitateľa – ako po špirále – vedú stále hlbšie do témy (ne)ustarostenosti. Aby sme žili život s menšou nervozitou, úzkosťou a s väčšou dôverou. V prvej časti nás učí, ako oslavovať Božiu dobrotivosť (a ustavične! sa radovať), v druhej sme pozývaní do toho, aby sme prosili Boha o pomoc (modlitba miesto zúfania). Tretia časť nás vyzýva nechať naše starosti na Boha (vďačnosť a pokoj) a posledná je lekciou, ako rozjímať o dobrých veciach (a držať sa Krista).

Možno prežívame úzkosť, ale Boh to má pod kontrolou a môžeme mu dôverovať. „Izolácia vytvára depri­mujúci cyklus neistoty. Namiesto toho sa rozhodnite byť ľuďmi, ktorí sa oboma rukami držia Božej prítomnosti,“ píše autor. Držať sa nádeje – Krista, zakotviť na ňom svoj život, pretože nič (ani utrpenie, ani koronavírus, ani smrť…) nám Ježiša nemôže vziať – tým pádom ani radosť, lebo radosť je v Kristovi. Boží charakter má byť kotvou pre naše srdce, pozýva nás Max. A ak máme strach, odporúča nechať prehovoriť Ježiša.

Lucado opäť nesklamal, jeho rukopis je – ako vždy – typický a originálny, ľahko sa číta.  Nejde len o akési teoretické poznatky – aj keď ich mnoho prináša –, ale sú podložené osobnou skúsenosťou autora či iných ľudí, neraz aj príkladmi zo Svätého písma.

V závere knižnej novinky sú zozbierané citáty z Biblie ku každej kapitole, téme – môžu byť užitočné obzvlášť vo chvíľach zápasov.

Čo si teda vyberiete – úzkosť, alebo dôveru?

Lucadov recept je jednoduchý: „Strážte svoje myšlienky a dôverujte svojmu Otcovi.“

 

#recenzia_Max Lucado: O nič ustarosteníUkážka

Život stále rozdáva citróny. Rozdáva ich dobrým ľuďom, zlým ľuďom, starým aj mladým. Citróny sú súčasťou života.

Nemusíme ich však cmúľať.

Raz som napísal takéto vyhlásenie:

Dnes budem žiť pre dnešok.

Včerajšok sa skončil.

Zajtrajšok tu ešte nie je.

Zostáva mi len dnešok.

A tak dnes budem žiť pre dnešok.

Budem sa vracať k včerajšku? Nie.

Poučím sa z neho.

Prijmem zaň Božie odpustenie.

Budem sa z neho tešiť.

Ale nebudem v ňom žiť.

Za včerajškom už zapadlo slnko.

Nad zajtrajškom ešte len vyjde.

Budem sa starostiť pre budúcnosť? Čo budem z toho mať?

Zaslúži si len letmý pohľad, nič viac.

Zajtrajšok budem môcť zmeniť až zajtra.

Dnes budem žiť pre dnešok.

Výzvam dneška budem čeliť s dnešnou silou.

Valčík dneška budem tancovať na hudbu dneška.

Z príležitostí dneška sa budem tešiť s dnešnou nádejou.

Dnes.

Kiežby som sa smial, počúval, učil sa a miloval! A kiežby som zajtra, ak sa zajtrajška dožijem, robil to isté!

Priatelia, čaká vás nový deň. Nové obdobie, v ktorom sa budete menej starostiť a viac dôverovať. Obdobie, v ktorom sa budete menej báť a viac veriť. Dokážete si predstaviť život, v ktorom by ste neboli o nič ustarostení? Boh áno. A s jeho pomocou taký život zakúsite.

(Lucado, 2020, s. 153)

 

Max Lucado

Slúži v zbore Oak Hills v San Antoniu v Texase. Má manželku Denalyn a dcéry Jennu, Andreu a Saru. Je autorom mnohých bestsellerov a v súčasnosti najčítanejším kresťanským autorom v USA. V jeho dielach nachádza útechu vyše sto miliónov čitateľov. V slovenčine vyšlo len niekoľko jeho diel: Láska hodná dávania; Bez strachu; 3:16 – Súradnice nádeje; Boh sa priblížil; Zvládneš to; Skôr než povieš amen; Zázrak v kaviarni Higher Grounds; Vďaka Betlehemu; Si výnimočný; Bojuje za vás Neotrasiteľná nádej.

 

Knihu si môžete zakúpiť v internetovom knihkupectve Kumran.sk tu. 

Názory+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00