Recenzia_Michal Hirko: Stanley – Ešte sme neskončili

Recenzia_Michal Hirko: Stanley – Ešte sme neskončili
Nepamätám si presne deň ani hodinu, keď vstúpili do môjho života kapucíni. Spievajúci rehoľníci v hnedých habitoch a medzi nimi jedna výnimka. Okamžite sa prestavil ako Stanley (čítaj Stenly) a v istom zmysle obrátil môj život hore nohami.

Bol taký, aký bol. Na nič sa nehral. Aj jeho hudba a spev boli autentické. Spieval o Bohu, o láske a nevynechal ani Kohútika jarabého. Netušila som však, akou cestou života si prechádzal, s čím musel zápasiť do chvíle, kým svoj život odovzdal Bohu. Koniec plný utrpenia, nádeje i gitary. Otázok o tom, čo je hriech a čo nie je.

Ako dobre, že otvoril svoje vnútro pred bratmi kapucínmi a niektorými ľuďmi. Inak by sme nikdy nemali možnosť spoznať jeho osobnosť. Michal Hirko nelenil a niekoľko mesiacov po Stanleyho odchode do večnosti sa pustil do práce. Vyhľadal jeho rozhovory, nahrávky z koncertov a spomienky. A práve vďaka jeho práci môžeme spoznať túto slovenskú celebritu. Nielen z toho, ako pôsobil na koncertoch, ale aj zvnútra.

Kniha Stanley – Ešte sme neskončili povzbudí a pomôže čitateľovi spoznať príbeh človeka, ktorý to nikdy nevzdával. Ukázal sám seba ako bojovníka, ale i muža, ktorý stojí na hranici vlastných možností a prechádza si rôznymi krízami.

Číta sa ľahko, občas s úsmevom na tvári, občas s poznaním samého seba a skrytým návodom, ako z danej situácie von.

Je svedectvom zápasu o vieru i o priateľstvo s Bohom i s ľuďmi. A ten nikdy nie je jednoduchý.

Nuž čo, chcete si oddýchnuť a zároveň načerpať duchovnú silu pre svoj život? Tak potom nech sa páči. Stanley je tu práve pre vás.

 

Recenzia_Michal Hirko: Stanley – Ešte sme neskončiliUKÁŽKA

Teraz nasleduje zlatý klinec programu. Ako by si predstavil sám seba? Kto je Stanley?

Čo môžem o sebe porozprávať? Snažil som sa urobiť pre túto kapelu všetko, aby sme vydržali čo najdlhšie. V decembri, keď som sa poslednýkrát bavil s kapucínom Milanom Kikiríkom Karasom, akurát bol na kapelu najedovaný. Mali sme ísť na jeden koncert a polovici kapely sa nechcelo. Vyzeralo to tak, že pôjdem iba ja s Ondriškom. Vtedy sa Milanko rozčúlil. Hovorí: „Nie, okamžite si ich ber so sebou. Nebudeme sa o tom baviť. A tebe dávam za úlohu, aby ste sa dožili aspoň 50. výročia kapely.“

Máme veľa problémov, ale títo ľudia sú úžasní. A ja naozaj ďakujem Pánu Bohu, že mi ich poskytol, aj keď som ho o to veľmi neprosil. Myslím, že urobil veľmi dobrú voľbu. Dúfam.

Kto je tvoj dvorný textár?

Mojím dvorným textárom bol môj brat Mirko, ktorý už, žiaľ, skonal. Ktovie prečo, možno si už potreboval odpočinúť od tohto nešťastného života.

Potom tu mám jedného spolužiaka zo strednej školy, Slava Horova. Urobil neskutočne veľa piesní, ktoré sa mi páčia a ktoré mi dovolil nahrať. Teraz máme dosť rizikové obdobie. Neviem, čo prinesie. Do textov sa mi snaží „pchať“ aj moja sestra, aj syn Miško. Ešte aj brat Ondriško. Práve on pre mňa urobil jednu neskutočnú vec. Zložil som jednu melódiu. Ani za toho pána som k nej nevedel nájsť žiaden text. Ľudia sa ma pýtali, o čom to má byť. Bezradne som odpovedal: „Neviem.“

Vždy, keď niekto niečo vymyslel, povedal som, že to nie je ono, že by to malo byť o niečom inom. Nakoniec sa Ondrej naštval a priniesol mi hotový text. „Buď sa ti to páči, alebo sa ti to nepáči.“

Z tej piesne sa stal hit. A aj keď ja si myslím, že vďaka melódii, Ondro trvá na tom, že vďaka textu.

Ktorá pieseň to bola?

Vďaka.

Nemáš za čo.

To je názov piesne.

Viem. Žartujem. Máš aj svoje texty?

Samozrejme. Kapucínsky rock and roll.

(Hirko, 2019, s. 47 – 48)

 

MICHAL HIRKO

Je manažérom skupiny Kapucíni a Stanley. Venuje sa spevu, hre na gitare. Medzi jeho koníčky patrí aj kamerovanie.

 

Knihu si môžete zakúpiť v internetovom knihkupectve Kumran.sk tu

Názory+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00