Recenzia_Priscilla Shirerová, Gina Detwilerová: Meče slova

Recenzia_Priscilla Shirerová, Gina Detwilerová: Meče slova
Ste zvedaví, ako sa skončí záverečná kniha trilógie o kráľovských bojovníkoch? Ani vy ste sa už nemohli dočkať tohto pokračovania?

Myslím, že neviditeľný svet Ahoratos už po dvoch úspešných tituloch o kráľovských bojovníkoch (Kráľovskí bojovníciNeviditeľná invázia) od autoriek Shirerovej a Detwilerovej netreba predstavovať. Podarila sa im skutočne séria kníh, ktoré sú obľúbené nielen u detí, ale aj u dospelých. Zatiaľ čo detského čitateľa zaujme pútavý dej, ktorému nechýba správne napätie, dospelý čitateľ v knihách nachádza mnohé povzbudenia, obrazy duchovného sveta a boja so zlom.

Hneď na prvých stranách sú hlavní hrdinovia vtiahnutí do sveta Ahoratosu, kde na nich čaká prvá úloha. Po jej zvládnutí, ktoré, samozrejme, vôbec nie je jednoduché, konečne dostávajú vytúžené meče a ich výzbroj sa tak stane kompletnou. Majú panciere, ktoré ich vedú, obuv, ktorá im zaisťuje pevný krok, opasky, ktoré ich držia pokope, prilby, ktoré chránia pred klamstvami, a štíty, ktoré odrážajú nebezpečenstvá. No s mečmi je to tak trochu inak. S mečmi sa najskôr musia naučiť narábať, naučiť sa pravidlá ich používania, pretože meče nemožno používať na hocičo. Sú určené iba na boj proti nepriateľovi. Myslíte, že to deti hneď pochopia?

Aby som vám však nekazila radosť, nebudem viac prezrádzať. To, na aké boje kráľovskí bojovníci meče použijú a aké boje musia vybojovať, sa dočítate sami. Ako v predošlých dieloch, aj v tomto autorky veľmi názorne príbehom ukazujú, že náš svet je aj svetom duchovným a že práve viera v ňom zohráva zásadnú úlohu.

 

Recenzia_Priscilla Shirerová, Gina Detwilerová: Meče slovaUKÁŽKA

„To stačí.“ Hromový hlas rozochvel lístie na stromoch, konáre okamžite uvoľnili zovretie a pustili svoje obete. Tie dopadli na zem, lapajúc po vzduchu. Bojovníci sa s námahou postavili, zoslabnutí a ubolení, a zmätene sa dívali okolo seba. Stromy vyzerali opäť ako stromy – narovnané a nehybné.

Ruwach sa vznášal pred nimi s rukami zasunutými v rukávoch.

„Ru!“ Evanov hlas znel ešte stále priškrtene. „Človeče, ani si nevieš predstaviť, ako radi ťa vidíme!“

„Teraz už chápete?“ spýtal sa Ruwach tým istým hlbokým hlasom, pripomínajúcim hrmenie.

„Čo máme chápať?“ ozvala sa Brianna. Keď skĺzla pohľadom na svoj meč, od hrôzy zhíkla. Meč už nebol mečom – iba obyčajným kúskom kovu s tupým hrotom a prostou rukoväťou.

To isté sa stalo aj ostatným. Ich kedysi nádherné meče sa zmenili na malé tupé náradie.

„Hej!“ rozčarovane zvolal Evan. „To nie je meč. Vyzerá to ako… nôž na maslo!“

Ostatní zdesene prikývli.

„Čo ste sa z toho naučili?“ spýtal sa Ruwach.

Deti si vymieňali nechápavé pohľady, pretože netušili, čo má na mysli. Nakoniec prehovoril Xavier.

„Že mečom sa treba oháňať s rozumom,“ povedal. „Presne na to si nás upozorňoval. Inak nám vraj meče budú zbytočné.“

(Shirerová, Detwilerová, 2019, s. 75-76)

 

PRISCILLA SHIREROVÁ

Manželka a matka troch synov, úspešná spisovateľka. Napísala už niekoľko bestsellerov, v slovenskom jazyku poznáme jej knihu Horlivosť. Je aktívna v službe – prednáša a usporadúva stretnutia s Bibliou.

 

GINA DETWILEROVÁ

Hoci pôvodne chcela byť učiteľkou, rozhodla sa pre písanie. Píše knihy a divadelné hry pre mládež. Žije v Buffale v štáte New York s manželom a troma dcérami.

 

Knihu si môžete zakúpiť v internetovom knihkupectve Kumran.sk tu

 

SHIREROVÁ, Priscilla, DETWILEROVÁ, Gina. Meče slova. Kumran, 2019. 320 s. ISBN 978-80-89993-09-3.

Názory+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00