TOP

Recenzia_Priscilla Shirerová, Gina Detwilerová: Neviditeľná invázia

Napínavá kniha (nielen) pre deti, ktorá ilustruje duchovný svet. Príbeh o sile Božieho slova a jeho moci v našich zápasoch a bojoch.

Chceli by ste sa ocitnúť vo svete, kde vás oslovujú princ/princezná a reálne bojujete proti zlu, pretože patríte medzi kráľovských bojovníkov? Autorky Shirerová a Detwilová takýto svet vytvorili. Nazvali ho Ahoratos – neviditeľný, no napriek tomu skutočný svet, v ktorom sa ľudia menia na odvážnych bojovníkov a podľa pokynov Knihy a sprievodcu Ruwacha plnia úlohy a víťazia tak nad zlom.

Neviditeľná invázia nadväzuje na prvý diel s názvom Kráľovskí bojovníci; a aj v tejto knihe autorky predviedli svoj talent vtiahnuť čitateľa do deja a na zdanlivo detskom príbehu odkryť hlboké tajomstvá viery. Napriek tomu, že ide o detskú knihu, vety typu: „Si správna osoba… Neboj sa… Vieš, že keď ťa poverím nejakou úlohou, dám ti všetko, čo budeš potrebovať na jej vykonanie,“ (s. 31) alebo: „Viera je tvojím štítom,“ (s. 69) sú povzbudením aj pre dospelých a aj nám môžu dodať odvahu v krokoch viery.

Príbeh o tom, že naša viera je ako horčičné zrnko, všetci dobre poznáme z Písma. Vedeli ste však o tom, že každý z nás vlastní takéto zrnko? Naša sila viery závisí od toho, ako sa o to svoje zrnko staráme a ako ho používame. Hlavní hrdinovia knihy tiež dostali takéto zrnká. Ich úlohou bolo dobre sa o ne starať a chrániť ich. Čo s nimi však urobili? Každý z nich sa k tejto úlohe postavil inak. Evan svoje zrnko zahodil do jazera, pretože sa bál, že mu prinesie do života problémy. Xavier a Levi si svoje zrnko trochu nedbanlivo ukryli niekde v izbe. Brianna sa zachovala ako správne dievča – pre svoje zrnko vyrobila nádhernú šperkovničku a všade ho so sebou nosila. Manuel svoje zrnko dôkladne skúmal, no nezistil vôbec nič, a tak si myslel, že je nanič, a spláchol ho do záchoda. Čo by ste urobili so svojím zrnkom vy?

V Ahoratose sa deti majú riadiť pravidlami, ktoré dostali. Tentoraz bolo ich poslaním starať sa o zrnká. Lenže čo sa stane, ak sa niektoré z nich rozhodnú pravidlá porušiť? Aké to bude mať dôsledky? A čo sa deje v našich životoch, keď sa rozhodujeme ignorovať Boží hlas? Nenechávame tak priestor zlu? Autorky veľmi názorne príbehom ukazujú, že náš svet je aj svetom duchovným a akú zásadnú rolu v ňom zohráva práve viera.

 

UKÁŽKA

„… vojna sa vyhráva tak, že postupne víťazíš v jednej bitke za druhou. Musíš vytrvať. To je víťazstvo.“

„Ale nemohol by Zdroj vyhrať v tejto bitke sám? Prečo som kvaritán musel otvoriť ja?“

Ruwach dlhú chvíľu mlčal. Potom prehovoril tichým hlasom: „Pýtaš sa nesprávne, princ Evan. Otázka nie je, prečo Zdroj potreboval na otvorenie kvaritánu teba, ale prečo Zdroj chcel, aby si ho otvoril ty.“

„Tak dobre. Prečo teda Zdroj chcel práve mňa?“

„Zdroj neriadi len to, čo sa deje, ale aj to, ako sa to udeje. Áno, mohol to všetko urobiť sám; ale potom by si nikdy nespoznal, čo môže Zdroj dosiahnuť prostredníctvom teba, mladý bojovník.“

Evan sa nad tým zamyslel. „Takže preto nedá všetko do poriadku tu ani na zemi? Preto nevyhráva naše bitky za nás?“

Ruwachova kapucňa pomaly prikývla. „Jeho cesty sú záhadné, nie vždy im porozumieš. Chce však, aby si jednu vec chápal celým srdcom, a totiž, že s ním je všetko možné. Dokonca aj tie najťažšie bitky.“

(Shirerová, Detwilerová, 2019, s. 276 – 277)

 

PRISCILLA SHIREROVÁ

Manželka a matka troch synov, úspešná spisovateľka. Napísala už niekoľko bestsellerov, v slovenskom jazyku poznáme jej knihu Horlivosť. Je aktívna v službe – prednáša a usporadúva stretnutia s Bibliou.

 

 

GINA DETWILEROVÁ

Hoci pôvodne chcela byť učiteľkou, rozhodla sa pre písanie. Píše knihy a divadelné hry pre mládež. Žije v Buffale v štáte New York s manželom a troma dcérami.

 

 

 

Knihu si môžete zakúpiť v internetovom knihkupectve Kumran.sk tu. 

 

SHIREROVÁ, Priscilla, DETWILEROVÁ, Gina. Neviditeľná invázia. Kumran, 2019. 296 s. ISBN 978-80-89993-05-5.

Fotky: goingbeyond.com, ginadetwiler.comKomentáre