Recenzia_Slávka Kubíková: Krotitelia displejov

Recenzia_Slávka Kubíková: Krotitelia displejov
Z každej strany sme obklopení obrazovkami, počítačmi, tabletmi, smartfónmi… Bez internetu sa nepohneme ani na krok, svet v ňom je lákadlom aj pre malé deti.

Takto sa žije v posledných rokoch. Digitálne technológie sú na vysokej úrovni a ľuďom často zľahčujú život. Čo ak si však čas s nimi nevieme ustrážiť? Čo ak nás a už aj malé deti menia natoľko, že nám spôsobujú problémy či poruchy? Nevieme už normálne komunikovať, máme málo zmysluplných aktivít, pohybu… Vtedy sa naozaj musíme krotiť.

Autorka knihy správne postrehla tento problém. Snaží sa zistiť, ako vychovať deti, aby zvládli digitálny svet. Vidí, čo deťom škodí a čo im prospieva. Odhaľuje, čo sa deje s človekom vo virtuálnom svete, ako na to reaguje jeho telo, mozog a celé bytie. Vysvetľuje, ako funguje digitálny svet aj ako niekto zarába na všetkých jeho konzumentoch.

Mnohým sa možno pri čítaní otvoria oči, dozvedia sa nové informácie, ktoré si neuvedomovali či vôbec o nich netušili. Zároveň sa popri vysvetľovaní a teórii dozvedáme, ako problémy riešiť v praxi. To je pre čitateľov zrejme najdôležitejšie.

Slávka Kubíková sa snaží písať knihu pútavo. Svoje poznatky nepodáva iba ako suchú teóriu. Pridáva svoje pocity, opisuje skúsenosti, potvrdzuje výskum v tabuľkách či grafoch a svoju bývalú novinársku profesiu v sebe nezaprie, keďže dopĺňa text rozhovormi s ľuďmi, ktorí sa v téme vyznajú.

Kniha je určená hlavne rodičom či vychovávateľom detí. Lenže vnímavým čitateľom dôjde, že problém nemôžeme zvaliť len na deti. Sú to aj dospelí, ktorí neraz musia krotiť v prvom rade samých seba, usporiadať si inak svoje priority a tak aj hodnotový rebrík celej rodiny. V záverečnej kapitole autorka ponúka dosť rád na to, ako to urobiť. Stačí sa pre to rozhodnúť.

 

Recenzia_Slávka Kubíková: Krotitelia displejovUKÁŽKA

Niekto pristupuje k životu aktívne, je riaditeľom vlastného času a nasmerováva energiu zmysluplne, niekto nie. Necháva sa vliecť, necháva sa zabávať, pretĺka sa od jednej reality šou k druhej, od jedného zážitku k druhému. Až sa jedného dňa prezabáva k smrti.

Je nekonečne pohodlné takto pasívne žiť. Dá sa. Nejako skončiť nejakú školu, nájsť si nejaké zamestnanie, možno nejakú ženu, muža. Nejako sa pretĺcť, a to všetko pri síce trochu prázdnom, ale zato príjemnom zabávaní sa čímkoľvek, čo je poruke. Môže to byť nejaké hobby. Ale poväčšine postačí aj niečo na mobile.

Dá sa však aj ináč. Aktívne uchopiť svoje talenty a aktívne – trpezlivo, krok za krokom – zo seba niečo urobiť. A obrovskou výhodou je, že sa to zrazu stalo dostupným ako nikdy predtým. Nemusíte byť syn právnika, podnikateľa či topmanažéra.

Je každého osobná vec, ktorý prístup si zvolí.

Ale v skutočnosti sa často pohybujeme v medzipriestore na rozhraní tvorenia a konzumu. Mixujeme aktívny prístup k životu s gin-tonicom, mobilovaním a štýlovými kabelkami. No je otázne, či máme ten mix pod kontrolou.

(Kubíková, 2019, s. 95)

 

SLÁVKA KUBÍKOVÁ

Je bývalá reportérka týždenníka Trend, neskôr pôsobila v biznis sfére v oblasti financií. Je autorkou úspešnej knihy Klub nerozbitných detí. Má dve deti a žije pri Bratislave.

 

Knihu si môžete zakúpiť v internetovom knihkupectve Kumran.sk tu

 

Kubíková, Slávka. Krotitelia displejov. POSTOJ MEDIA, s.  r. o. 2019. 365 s. ISBN 978-80-89994-13-7.

Názory+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00