Recenzia_Štěpán Smolen: Buď, kde si + Do boja s ružencom

Recenzia_Štěpán Smolen: Buď, kde si + Do boja s ružencom
Dôvtipné a trefné putovanie s otcami púšte, ktorí ani zďaleka nie sú zaseknutí niekde v minulosti.
Recenzia_Štěpán Smolen: Buď, kde si + Do boja s ružencomBUĎ, KDE SI

Túžite po zážitkoch? Potrebujete zmenu? Ubíja vás rutina? Poďte s nami na miesto, kde ste! Usporadúvame: Dobrodružné výpravy za zotrvaním. Putovanie púšťou všedných dní. Cesty z labyrintu sveta do raja srdca. Zostaňte! Využite aj vy príležitosť neodísť. Pod vedením certifikovaného sprievodcu.

Tieto slová nájdete na posledných stránkach knihy, v jej epilógu, ale azda nič lepšie nepopíše celé dielo ako práve ony. Túžime po zážitkoch a tento autor nás pozýva na ten najvzrušujúcejší: Buď tam, kde si! Táto myšlienka sa špirálovito nesie celým dielom.

Príbeh odohrávajúci sa medzi Saharou a seminárom, medzi nebom a zemou, medzi ľudským srdcom a svetom. Autor spolu s Kasiánom sprevádza čitateľa cez stálosť v povolaní, mieste, myšlienkach, láske i stálosť Božích stôp v dnešnej nestálej dobe. A po prečítaní zistíte, že ani v tom našom kresťanskom živote, nech by bol akýkoľvek bezchybný, nie je niečo s „kostolným poriadkom“. A že je stálosť a vernosť, tak často prezentovaná otcami púšte, dnes viac ako inokedy potrebná. V knihe sa okrem iného dočítate i o desiatich liekoch na čistotu a stálosť srdca.

Učenie otcov prináša takým humorným (miestami sa skutočne neubránite smiechu), pútavým (nedokážete prestať čítať) spôsobom, že azda niet nikoho, koho by sa tie slová nedotkli. Otázkou už len zostáva, či ich pustíme ďalej a dovolíme, aby premenili i náš život.

Po prečítaní tejto knihy budete počuť vo svojom srdci refrén: „Buď, kde si! Neutekaj! A zostarni u svojho diela!“ Prijmete pozvanie? Neváhajte, neoľutujete!

Knihu BUĎ, KDE SI si môžete zakúpiť v internetovom knihkupectve Kumran.sk tu. 

 

Recenzia_Štěpán Smolen: Buď, kde si + Do boja s ružencomDO BOJA S RUŽENCOM

Druhé dielo od rovnakého autora s názvom Do boja s ružencom je návodom na modlitbu ruženca. Útle dielo je primárne určené mladým, ktorým ruženec veľmi „nevonia“. V úvode ponúka päť charakteristík taktiky tohto boja: boj, bojovník, bojovníci, výzbroj, úrovne. Ponúka „návod na použitie“ ruženca aj pre tých, ktorí túto modlitbu vôbec nepoznajú.

A napokon sa venuje jednotlivým tajomstvám. Každú úroveň (tajomstvo) predstavuje v dvoch častiach – protivník a zbraň. A táto posledná časť už nie je určená len pre ružencových nováčikov, ale pre každého, kto túži bojovať s ružencom na bojovom poli s názvom: moje srdce. Ako hovorí samotný podtitul tejto brožúrky: Stratégia, ako sa poraziť, a pritom vyhrať.

Knihu DO BOJA S RUŽENCOM si môžete zakúpiť v internetovom knihkupectve Kumran.sk tu. 

 

Ukážka z knihy

„Myslíš, že všetky tie predchádzajúce slová o stálosti príliš patria púšti?“ opýtal sa Kasián. „Máš pocit, že azda nie sú pre teba?“

„Sú, iste. Ja len, že samotu a skrytosť skétskej púšte nenapodobním bez toho, aby som odvrhol svoje povolanie. Preto ma viac láka stálosť, ktorá vedie k svetu – nie aby sa ním kŕmila, ale aby sa v ňom dala. Takúto stabilitu môžem skúšať žiť aj bez púštnej cely.“

„Chápem, že sa chceš zakoreniť,“ riekol Kasián. „Ale pamätaj, kresťan nie je strom koreniaci v zemi, ale naopak. Je obrátený hore nohami. Korene má v nebi, u Boha. Tam čerpá miazgu a na zemi len vydáva svoje plody. Podľa vzoru vteleného Syna, ktorý sa rozdáva ľuďom práve preto, že patrí Otcovi. Pokiaľ by si chcel zapustiť korene vo svete, z neho nabrať silu, v ňom sa zabývať, tak nebudeš druhých sýtiť nadprirodzenou láskou, ale staneš sa tým, kto ich vysáva. A ak predsa len dosiahneš pokoj, tak tvoj pokoj nebude pripomínať slobodu svätých, ktorí sú doma na každom mieste, kam ich Božia prozreteľnosť privedie, a pritom všade zostávajú cudzincami. Nie, bola by to svetská spokojnosť ľudí zviazaných zemou, závislých od pohodlia, o ktoré budú vo chvíli smrti aj tak pripravení. Thenoas mohol zostúpiť z výšin, aby vydával plody. Bol totiž v nebi zakorenený pevne. Už ním nelomcovali búrky vášní, ktoré by ho odvrátili od zdroja, spútali ho závislosťou, zbavili ho sily.“

(SMOLEN, Štěpán: Buď, kde si, 2019, s. 164)

 

 

Recenzia_Štěpán Smolen: Buď, kde si + Do boja s ružencomŠTĚPÁN SMOLEN (* 1983)

Český katolícky kňaz, pochádza z Českého Krumlova. Na Karlovej univerzite vyštudoval filozofiu, religionistiku a teológiu, v roku 2015 bol vysvätený za kňaza, pôsobí vo farnosti Mladá Boleslav v litoměřickej diecéze. Na Slovensku mu vyšli dve knihy: Buď, kde siDo boja s ružencom.

 

Knihu BUĎ, KDE SI si môžete zakúpiť v internetovom knihkupectve Kumran.sk tu. 

Knihu DO BOJA S RUŽENCOM si môžete zakúpiť v internetovom knihkupectve Kumran.sk tu. 

Názory+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00