Recenzia_Susan Tassone: 365 dní s Božím milosrdenstvom

Recenzia_Susan Tassone: 365 dní s Božím milosrdenstvom
Kto by nepoznal svätú Faustínu? Poľská rehoľníčka a mystička 20. storočia je známa mnohým ľuďom. Jej myšlienky si môžeme priblížiť a rozjímať nad nimi aj každý deň v roku.

Kniha totiž vychádza z Denníčka svätice. Autorka ponúka 365 zamyslení, teda na celý rok. Venuje ju hlavne všetkým chorým, trpiacim a zomierajúcim. Určite je však vhodná pre každého, kto chce čerpať do svojho duchovného života a najmä do modlitby.

Na začiatok každodenného zamyslenia autorka vybrala nejaký citát sestry Faustíny. Raz je stručný, stačí len jedna veta, a inokedy obsiahlejší, takže sa môžeme dozvedieť aj o nejakej situácii či prežívaní svätej. Autorka si na výbere citátov určite dávala záležať. Neradí ich automaticky podľa toho, ako nasledujú v Denníčku, ale prichádzajú trefne aj do sviatkov a období liturgického roka.

Susan Tassone každý citát následne rozoberá vo svojom vlastnom zamyslení. Ponára sa hlbšie do myšlienok a zároveň ponúka možnosť zmeny v živote človeka podľa vzoru svätej. Hľadá cestičky, v ktorých sa môžu čitatelia dostávať bližšie k Bohu. V závere denného zamyslenia nasleduje krátka modlitba, ktorá sa končí povzdychom: „Ježišu, dôverujem ti.“

Hoci sestra Faustína bola v podstate jednoduchou žienkou bez vysokoškolského vzdelania, bez teológie, múdrosť jej slov veru často nedosiahnu ani mnohí vysokopostavení ľudia. Tu niekde sa ukrýva tajomstvo bohatstva, pokoja, radosti, keď uprostred chorôb a rôznych ťažkostí žije niekto v takej blízkosti Boha, až to prekračuje hranice chápania.

Zrejme nikdy nebudeme mať také isté zjavenia či poznania, ale môžeme sa aspoň trochu inšpirovať. Kúsok po kúsku, kvapku po kvapke môžeme zbierať z týchto stručných slov, no často hlbokých. Kniha je tak výborným povzbudením pre všetkých, ktorí to potrebujú. V závere ešte čitatelia nájdu v prílohe prísľuby Božieho milosrdenstva, Korunku a Novénu k Božiemu milosrdenstvu a časť o odpustkoch.

 

Recenzia_Susan Tassone: 365 dní s Božím milosrdenstvomUKÁŽKA

Moja samostatná izba je vedľa sály mužov. Nevedela som, že muži sú takí utáraní. Od rána do neskorej noci vedú rozhovory na rôzne témy. Oveľa tichšie je v izbe žien. Utáranosť vyčítajú vždy ženám, ale mala som možnosť presvedčiť sa o opaku. Ťažko sa mi sústreďuje na modlitbu, keď počujem smiech a vtipkovanie. Neprekážajú mi iba vtedy, keď ma celkom zahrnie Božia milosť, lebo vtedy neviem, čo sa okolo mňa deje. (Denníček, 803)

Zamyslenie: Nie je ťažké predstaviť si, ako sa sv. Faustína usmieva pri odhalení malého tajomstva, malej pravdy o mužoch-tárajoch. Potom nám však vážnejším tónom pripomína, že nájdenie tichého miesta na modlitbu nás môže stáť značnú námahu a že modlitba na mieste, kde niet ticha a pokoja, môže byť ešte náročnejšou úlohou.

(Tassone, 2019, s. 98)

 

SUSAN TASSONE

Je aktívna katolíčka, autorka, rečníčka a svetová expertka na očistec. Vyštudovala náboženstvo na Loyola University a absolvovala dve súkromné audiencie u pápeža Jána Pavla II.

 

Knihu si môžete zakúpiť v internetovom knihkupectve Kumran.sk tu

 

Tassone, Susan. 365 dní s Božím milosrdenstvom. Zachej.sk, 2019. 478 s. ISBN: 978-80-8211-133-3.

Názory+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00