Recenzia_Tessa Afsharová: Cesta domov

Recenzia_Tessa Afsharová: Cesta domov
Prijmite pozvanie na cestu, ktorou vás bude sprevádzať spisovateľka Tessa Afsharová, Rút a ďalšie biblické postavy, ktoré vás počas šiestich týždňov posilnia vykročiť k novým začiatkom…

Vedeli ste o tom, že iba dve knihy v celej Biblii sú pomenované po ženách? Ide o Knihu Ester a Knihu Rút. Jedna nesie meno kráľovnej, ktorej sa podarilo zachrániť celé jedno pokolenie svojho národa – áno, bola to Ester. No čím je taká výnimočná Rút?

Ak aj vy patríte medzi nadšené čitateľky románov od Tessy Afsharovej, tentokrát prichádza s niečím úplne novým. Hoci kvalita ostáva rovnaká, nečakajte, že ako pri jej románoch, aj tu budete „hltať“ do noci stranu za stranou. Cesta domov vyžaduje zvoliť odlišný prístup – ako aj samotná autorka odporúča, najlepšie urobíte, ak sa ju rozhodnete čítať so skupinkou priateliek a, samozrejme, s Bibliou po ruke. Bez nej sa totiž nezaobídete. V knihe vás čaká šesť týždňový plán, ktorý objasňuje historický a biblický kontext príbehu Rút, plný odkazov a súradníc z Biblie, ktoré bude potrebné pri čítaní hľadať. Čakajú na vás aj praktické aplikácie, ktoré vám môžu pomôcť naučiť sa prekonať bolesť, ustáť búrky a prehĺbiť vzťah s Bohom. Každý z pripravených materiálov je rozdelený na časti: porozumieť Božiemu slovu; aplikovať Božie slovo a modliť sa s Božím slovom. Kniha ponúka aj priestor na zapisovanie citátov, myšlienok a modlitieb. V závere knihy nájdete aj milý bonus, ktorým sú recepty inšpirované, ako inak, Bibliou.

Podtitul knihy nesie názov Božie pozvanie k novým začiatkom. Na tejto ceste sa zoznámite s výnimočnými ľuďmi – s mužom, ktorý sa rozhodol hľadať v ľuďoch ich hodnotu; mladou ženou, ktorá sa z lásky rozhodla konať napriek svojmu vyčerpaniu a starenou, ktorá sa rozhodla povstať z popola svojej bolestivej minulosti. Ktorá z týchto postáv je vám momentálne najbližšou? Poďte sa od nich naučiť, že tak ako s nimi, aj s nami má Boh svoj plán, v ktorom s nami počíta. Poznáte ho?

 

Recenzia_Tessa Afsharová: Cesta domovUKÁŽKA

„Príbeh Knihy Rút od samého začiatku formujú rozhodnutia jednotlivých postáv. Nejde o to, čo sa im stane, ale o to, ako sa rozhodnú žiť a ako Boh spolupracuje s ich rozhodnutiami.

Elimelech sa rozhodne opustiť Betlehem a žiť v Moabsku. Noemi sa po smrti svojich synov rozhodne vrátiť do vlasti. Rút sa rozhodne zostať so svokrou. Potom ide zbierať klásky po žencoch a rozhodne sa prijať Bózovo pozvanie zostať pracovať na jeho poli. Bóz sa rozhodne chrániť ju a starať sa o ňu. A rozhodnutia pokračujú.

Kniha Rút ukazuje, že naše rozhodnutia sú dôležité.

Aj to najmenšie z nich má svoje dôsledky. Keď ich prispôsobíme Božej vôli, otvoria nám dvere nových príležitostí. Príležitostí, ktoré presahujú naše osobné záležitosti a umožňujú Božiemu kráľovstvu prenikať hlbšie do tohto sveta.

Ani my, podobne ako Noemi a Rút, nedokážeme vidieť za hranice svojich aktuálnych okolností, a aj tie bývajú občas zahmlené. Naše rozhodnutia majú dôsledky, ktoré presahujú naše chápanie. Každé rozhodnutie totiž v sebe ukrýva pozvanie. Pozvanie od Pána:

Vyberieš si život, aký ti chcem dať?

Prijmeš z mojej ruky novú príležitosť, novú cestu, nový postoj, nový život?“

(Afsharová, Cesta domov, 2021, s. 170 – 171)

 

TESSA AFSHAROVÁ

Prvých štrnásť rokov svojho života prežila v Iráne, v moslimskej rodine. Po rozvode svojich rodičov sa presťahovala do Anglicka, kde si zamilovala tvorbu Jane Austenovej a Charlotte Brontëovej. Vysokú školu vyštudovala v USA, kde sa natrvalo usadila. Je autorkou desiatich kníh a držiteľkou prestížneho ocenenia Christian Book Awards, ktoré dostala práve za biblickú štúdiu o Knihe Rút Cesta domov.

 

Knihu si môžete zakúpiť v internetovom kníhkupectve Kumran.sk tu. 

 

 

Názory+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00