Recenzia_Thomas Fritzsche: Na čej strane je loptička?

Recenzia_Thomas Fritzsche: Na čej strane je loptička?
Po prečítaní názvu knihy si asi mnohí pomyslia, že bude o športe alebo o športovcoch. Ak by to nebola pravda, zrejme by išlo o niečo zvláštne. Že?

Čo sa teda naozaj skrýva za týmto záhadným názvom? Kto tipoval, že kniha bude o inom ako o športe, uhádol správne. Motív loptičky si autor len požičal ako imaginárnu pomôcku na odovzdávanie zodpovednosti.

A kde si takým spôsobom môžeme odovzdávať zodpovednosť? Podľa mňa je viacero možností, ale v tejto knihe ide predovšetkým o oblasť pracovnú. Konkrétne – ako môže nadriadený správne preniesť zodpovednosť a motiváciu na podriadeného.

A tu si možno niektorí povzdychnete, že sa vás téma až tak netýka, nie ste žiaden šéf ani manažér. Ale pozor, ja by som na vašom mieste knihu nezahadzovala. Šikovný a vnímavý čitateľ z nej vie veľa vyťažiť, ak je napríklad rodič, učiteľ, priateľ, predajca a hocikto, kto potrebuje vedieť niečo viac o motivácii a ako psychologicky funguje v praxi. Veď nestáva sa vám bežne, že svoje príkazy doma vydávate dookola možno aj niekoľko rokov a situácia sa nemení? Deti vždy niečo neupracú, ponožky si hádžu k posteli, riad ostane po obede na stole… A vy stále neviete prísť na to, čo hovoríte zle, že to nefunguje správne.

Niečo podobné prežíval v práci aj vedúci Martin Dampf. Neustále opakoval svojim zamestnancom, ako majú pracovať, a oni robili chyby naďalej, akoby ani nevedeli samostatne premýšľať. Martin začal hľadať pomoc. Našiel ju postupne cez ďalšie postavy: u svojej manželky, kamaráta aj u profesionálneho poradcu, ktorému za to zaplatil neuveriteľných päťtisíc eur.

Tu vidíme, že knihu autor podal ako dejový príbeh s postavami. Číta sa preto oveľa jednoduchšie ako nejaká suchá teória o motivácii. Tento autorov prístup hodnotím naozaj veľmi kladne, lebo kniha má vďaka tomu zaujímavý spád a nie je nudná. Všetka teória sa tak šikovne vpletá do rozhovorov postáv či ich premýšľania. Odhaľuje ju postupne, trochu aj vtipným spôsobom, keď naťahuje dej skrze Martinov charakter. Vidno, že autor je psychológ a zároveň má zmysel pre rozprávanie.

Paralelne môžeme vnímať aj vývoj postáv, ich vzťahy, ale predpokladám, že čitateľov osloví predovšetkým množstvo dobrých rád, za ktoré nemusia dať vôbec spomínaných päťtisíc eur, stačí len investovať do tejto knižky. A to je veľký rozdiel.

 

Recenzia_Thomas Fritzsche: Na čej strane je loptička?UKÁŽKA

Hanna Dampf si užívala dobrú náladu, ktorá vládla u nich v dome už niekoľko týždňov. Od prvých koučingových termínov bol jej muž ako vymenený: oduševnený a nabitý energiou. Keď ráno odchádzal do práce, radostne si pískal a za posledné tri týždne prišiel trikrát domov o hodinu skôr ako obvykle. Hanna sa ho priamo nič nepýtala, lebo nechcela, aby mal pocit, že ho sleduje. Mohol by sa potom uzavrieť do seba. Ale koučing Steva Wilhelma mu zjavne prospieval. Keď mu minulý týždeň čosi dávala na stôl, zbadala tam lístok s nadpisom Chyby pri vedení. To, čo si tam jej muž poznamenal, jej pripadalo povedomé. Dnes pri joggingu jej niečo napadlo.

Pretože bola práve nedeľa a obaja mali čas, zaviedla pri obede reč na túto tému. „Odkedy sa vlastne zamestnávaš McGregorom?“

Martin sŕkal polievku a nechápavo sa na svoju ženu pozrel: „McGregor?“

„Áno, Douglas McGregor. Máš na nástenke pripevnené jeho myšlienky!“

Martin spustil lyžicu a povedal: „To sú predsa moje myšlienky. Teda Pittove a moje. To sme si vymysleli pred dvomi týždňami v posilňovni. Rozprávali sme sa o mojich problémoch v práci, o tom, ako viesť zamestnancov. Potom som si tieto body poznamenal. Nebol tam s nami žiadny McGregor, len ja a Pitt!“

(Fritzsche, 2019, s. 109)

 

THOMAS FRITZSCHE

Je vyštudovaný psychológ a už dvadsať rokov úspešne pracuje ako tréner a kouč pre vedúcich pracovníkov. Ťažiskom jeho práce sú semináre na tému, ako viesť pracovníkov a ako vyjednávať. Jeho typickým znakom je prenos skúseností z aplikovanej psychológie do každodenného biznis života.

 

Knihu si môžete zakúpiť v internetovom knihkupectve Kumran.sk tu

 

Fritzsche, Thomas. Na čej strane je loptička? Porta Libri. 2019, 172 s. ISBN 978-80-8156-148-1.

Názory+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00