Recenzia_Zacharias Heyes: Byť doma sám v sebe

Recenzia_Zacharias Heyes: Byť doma sám v sebe
Sú ľudia, ktorí vám na otázku, kde je ich domov, odpovedia prezradením svojej adresy. Sú ľudia, ktorí na rovnakú otázku odpovedia, že ich domov je tam, kde je ich rodina. A je Zacharias Heyes, benediktínsky mních, ktorý má pre vás na túto otázku ešte celkom inú odpoveď…

Otázku „Kde bývaš?“ položil aj jeden z učeníkov Ježišovi. Viete ako na ňu odpovedal Syn človeka? Povedal učeníkovi: „Poď a uvidíš!“ V tejto odpovedi sa ukrýva niekoľko krásnych aspektov, ktoré autor postupne rozvíja a predkladá čitateľovi.

Kniha Byť doma sám v sebe je pozvaním na túto objavnú cestu – tú istú cestu, na ktorú pozval Ježiš učeníka. Autor Heyes vysvetľuje, že aj Ježiš bol udomácnený v láskyplnom vzťahu s Bohom a ponúka spôsoby a praktické cvičenia, ako sa to môžeme učiť aj my. Toto inšpirujúce čítanie predstavuje tiež príbehy konkrétnych ľudí, ktorí našli svoj život v Bohu a v sebe samom. Knihu pritom nemusíte čítať od prvej stránky po poslednú, môžete z nej aj cielene vyberať a čítať témy, ktoré vás práve oslovia a zaujmú.

Ježiš nás pozýva, aby sme kráčali životom s ním. A na tej ceste – bok po boku Ježišovi – objavíme pravý domov. Domov, ktorý nie je fixovaný na miesto, ani na ľudí. Objavíme domov, v ktorom zabudneme na všetky svoje starosti, v ktorom všetky naše bôle budú uzdravené a kde naše zlyhania objíme láska… Domov, v ktorom nájdeme skutočný srdcom prekypujúci pokoj. Je to miesto v nás samých, kde sa stretneme s Bohom a kde nás Boh naučí byť doma v sebe samom. Ak ste na takomto mieste už boli, určite mi dáte za pravdu, že lepšie sa bude človek cítiť už iba v nebi…

 

Recenzia_Zacharias Heyes: Byť doma sám v sebeUKÁŽKA

„V biblickom opise stvorenia sveta sa píše, že na konci každého dňa „Boh videl, že je to dobré“. Tak je to aj s každým človekom. Pri bráne môjho ja sa Boh prihovára aj mne: „Pozri, človeče, je to dobré, že si taký, aký si. S tvojím telom aj dušou. Jasné, určite nájdeš na svojom tele vždy nejakú chybičku, zdá sa ti, že si tučný alebo príliš chudý, nepáči sa ti farba vlasov, aj oči by si mal radšej iné a tak ďalej. Ani svoje charakteristické črty nemáš rád všetky. Niektoré by si si možno sám nevybral. Ale si dobrý práve taký, aký si.“ Pretože ma Boh prijíma s takou láskou, môžem prijať aj sám seba, môžem sa v sebe samom a vo svojom tele cítiť dobre a ako doma.

Pekne to zhrnul svätý Bernard z Clairvaux v texte, z ktorého pochádza aj názov tejto kapitoly: Svojmu Bohu musíš ísť v ústrety len v sebe samom. Ešte raz nám to zdôrazňuje, že byť doma sám v sebe a prebývať v Bohu je jedno a to isté. Celý citát znie takto:

„Nemusíš cestovať cez moria,

nemusíš preniknúť oblaky,

nemusíš zdolávať Alpy.

Cesta, ktorá sa ti ukazuje, nie je ďaleká.

Svojmu Bohu musíš ísť v ústrety len

v sebe samom.“

Cesta k Bohu nie je ďaleká. Siaha len od vonkajšieho vnímania mňa samého po moje vnútorné vnímanie. Tam vo mne je Boh. A tam v Bohu som ja.“  

(Heyes, 2021, s. 75 – 76)

 

ZACHARIAS HEYES

Benediktínsky mních, ktorý sa naplno riadi princípom „modli sa a pracuj“. Popri písaní kníh pracuje v dielni a vedie kurzy remesla s duchovným sprevádzaním. Je autorom viacerých kníh, na Slovensku mu vyšla okrem tejto aj kniha O hľadaní ticha.

 

Knihu si môžete zakúpiť v internetovom knihkupectve Kumran.sk tu. 

 

Názory+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00