TOP

Renáta Ocilková: Moja rodina dostala prednosť pred funkciami

Na jej meno sa dalo v malom priestore kresťanských aktivistov naraziť často: od ochrany života cez katolícke školy, hudbu, politiku, sedenie vo Výbore pre rodovú rovnosť a najnovšie až po prácu s Rómami. Vždy bola priama, bezprostredná a usmiata. A ochotná pomôcť tam, kde vidí problém. Renáta Ocilková (47).

Dávnejšie ste spomínali, že ste vždy túžili byť aktívna vo veciach verejných, aj preto ste stáli v Štrajkovom výbore študentov počas Nežnej. Vidíte na sebe zmenu po tých rokoch, keď politiku ozaj robíte?

Áno, vidím zmenu. Som od tejto túžby stále slobodnejšia, Bohu vďaka. Myslím, že z milosti Božej. A vďaka materstvu.

 

V roku 2016 ste boli s vlnou proliferov „prekrúžkovaná“ na najvyššie miesta na kandidátke do parlamentu. Vkladala sa do vás veľká nádej mnohých ľudí. Prečo sa nenaplnila?

KDH sa, žiaľ, nedostalo do parlamentu. Ako občianski aktivisti nemáme tie nástroje, čo majú politici. Nemôžeme predkladať zákony, nemáme k dispozícii médiá, takže ani našu dobrovoľnícku prácu nedokážeme tak medializovať ako politici.

 

Boli ste v predsedníctve KDH, veľmi ste sa zastávali vášho predsedu. V decembri ste však z predsedníctva odišli. Prečo?

Myslím, že Alojza Hlinu som sa vždy zastávala zdravo a triezvo v tom zmysle, aby sme dali šancu človeku, ktorý sa rozhodol obetovať obrovský kus svojich peňazí, času i koníčkov záchrane mimoparlamentnej strany. A zároveň v ňom vidím tradičného kresťana katolíka, akých stretávam po Slovensku stovky: je to človek čestný, človek so zmyslom pre spravodlivosť, hľadajúci a túžiaci po živote v harmónii s Bohom.

A čo sa týka odchodu z predsedníctva: nakoľko sa v predsedníctve KDH stretli ľudia z úplne odlišných prostredí a s úplne rozdielnymi príbehmi, často sme aj narazili. Priznávam, mali sme aj názorové nezhody. Ale hlavným dôvodom môjho odchodu boli časové dôvody: rodina. Ďalej sú to pracovné dôvody a moje výjazdy za mojimi Rómami. (úsmev) A navyše som začala ešte dvojročné rozširujúce štúdium na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Neponúkam teda žiadnu senzáciu. Len svedectvo o tom, že som si uvedomila, že ak pšeničné zrno neodumrie, neprinesie úrodu… Tak som nateraz odumrela funkciám…

 

Jednou z káuz KDH je aj fakt, že Annu Záborskú má v rámci generačnej výmeny nahradiť vaša „proliferská“ vlna. Boli ste s tým stotožnená?

Dlho som bola otvorená tomu, aby mohla aj Anka kandidovať, dokonca som sa o to dosť snažila, pretože som si myslela, že ak Anku do toho pozýva Boh, nemali by sme tomu brániť. Tento názor som však zmenila po jednom rozhovore s Ankou, v ktorom ma preniklo presvedčenie, že to nie je volanie od Boha… Ale pripúšťam, že som sa mohla mýliť. Avšak k tomuto môjmu presvedčeniu prispelo, keď som si uvedomila, že nám vyrástli zrelé občianske, politické kresťanské osobnosti, ktoré môžu Anku plnohodnotne nahradiť. Pri tejto príležitosti chcem však Anke veľmi poďakovať za všetko, čo urobila pre ochranu života, obranu rodiny a zdravých hodnôt, pre podporu dobrých projektov.

 

KDH POTREBUJE ODPUSTENIE

Čas beží a percentá KDH ani napriek vašej prítomnosti v ňom a tomu, že ste známa vďaka mnohým aktivitám, závratne nenarástli. V čom je problém?

Pokračovanie článku je dostupné iba pre predplatiteľov

Existujeme takmer výhradne vďaka predplatiteľom. Objednajte si naše predplatné a o už niekoľko sekúnd môžete čítať všetky naše články. Ďakujeme, že nám pomáhate tvoriť hodnotný obsah.


Vytvoriť účet a objednať predplatnéUž mám účet, prihlásiť

Komentáre