TOP

Robia nezištne dobro len nevzdelaní a neúspešní?

Nie je to o zapchatí úst a pre promo v bulvárnom plátku; sú ľudia, ktorí robia dobro preto, lebo sú presvedčení, že je to najlepší prejav konkrétnej lásky voči iným.

Zaujímavé je tvrdenie, že nezištne a pravidelne robiť dobré veci je záležitosť len tých, čo sú padnutí na hlavu a nemajú čo robiť. Kto by už len šiel do niečoho, kde mu nezaplatia? V dnešnom svete sa treba obracať a každý cent zaváži, navyše, času nie je, hoci niekedy principiálne uznáme, že by sme mali pomáhať viac. Ale však nech začnú iní – potom pôjdeme aj my!

Oznam pre tých, ktorí na to čakajú: Iní už začali. A to na rôznych miestach. Nemocnicu Bambino Gesu vo Vatikáne hádam netreba osobitne predstavovať. Toto špičkové pracovisko na liečenie detí má výbornú spoluprácu s talianskou futbalovou reprezentáciou. Začiatkom júna malí pacienti, ktorí mohli opustiť nemocnicu, prežili deň s hviezdami talianskeho futbalu: boli s nimi na tréningu, učili sa grifom, obedovali spolu a veľa sa rozprávali. Talianska reprezentácia pri príležitosti zápasu s Gréckom privíta na zápase deti, ktoré môžu opustiť kliniku. V tom čase prebehne aj internetová aukcia tričiek s podpismi hviezd, výťažok z nej je určený na stavbu nemocnice. Takže úspešní pomáhajú!

 

 

Ak máte pocit, že nie sme v Taliansku a nie každý má známosti so špičkovými futbalistami, poďme teda k vzdelaným a domov. Študovať na gymnáziu nie je jednoduchá vec, štúdium na takejto škole sa stále považuje za top vzdelanie. O to viac, že z týchto škôl nám prioritne vychádzajú budúci inteligenti, teda vzdelaní. Sú vari imúnni voči konaniu dobra?

Študenti z Námestova si dali riadnu námahu: cestovali cez pol Slovenska, a to len preto, aby navarili bezdomovcom v Nocľahárni svätého Vincenta de Paul polievku. Pedagóg, ktorý vymyslel túto aktivitu a bol ochotný s triedou ísť, si zaslúži poklonu. Nie je nič lepšie, ako keď budúca elita národa má citlivé srdce, ochotné vnímať potreby iných.

A vy (bez medializácie), ako ste rozdali dobro dnes?Komentáre