Rodiny by mali žiť tak, aby míňali len na to, čo skutočne potrebujú, všetko ostatné by mali darovať

Hovorí o radikálnom životnom štýle, ktorý dovoľuje žiť slobodne od vecí. Zmena mentality v rodinných financiách podľa nej zlepšuje vzťahy v rodine i s ľuďmi naokolo.

S Barbarou Roveaovou, ktorá sa spolu so svojím manželom venuje formácii spoločenstva Nových rodín z Hnutia fokoláre, sme sa rozprávali o potrebe pravidelnej bilancie rodinných financií, o umení prijímať a tiež o tom, čo znamená ísť proti prúdu konzumnej doby.

 

Podľa štatistík sú jedným z najčastejších dôvodov manželských hádok peniaze. Prečo je to tak?

Súvisí to s tým, akú váhu dnes dávame financiám. Keďže žijeme v spoločnosti, ktorá je nastavená konzumne, nechávame príliš vysoké miesto peniazom a veciam, ktoré chceme mať. A preto keď sa v rodine otvorí problematika tejto témy, jeden či druhý neakceptuje stratu niečoho, čo by chcel vlastniť.

 

Je jedným z dôvodov konfliktov kvôli peniazom aj fakt, že ľudia sa dnes ženia oveľa neskôr? Roky mali vlastný prístup k financiám, a preto nie sú zvyknutí deliť sa.

Dať dokopy dva životy, ktoré sú už naplno zaradené a vybudované, finančne nezávislé, nie je jednoduché. Kedysi si mladé páry budovali všetko spolu od nuly, dnes sa berú páry, ktoré už majú svoju finančnú nezávislosť. A zvlášť pre ženy, ktoré dosiahli svoju samostatnosť, znamená stratiť niečo z tejto svojej autonómie, ak majú dať niečo do spoločného.

Do toho prichádzajú deti, je nahlodaná aj istota, že manželia zostanú celý život spolu, preto si chce každý zachrániť niečo z majetku pre seba.

 

Rodina je dnes pod veľkým tlakom spoločnosti, aby sme vlastnili stále viac, aby sme mali kvalitné veci. Rodina potrebuje dom, už nestačí byt, dovolenku ako status aspoň dvakrát do roka, najlepšie v zahraničí, jedno auto nestačí… Ako nepodľahnúť trendu, že ku kvalitnému životu musíme mať toto všetko, hoc aj kvôli tomu obetujeme čas strávený s rodinou?

// Čítajte celý text //

Slovensko+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00