Romantický román so silným pro-life posolstvom

Romantický román so silným pro-life posolstvom
Ak ste videli film A Walk to Remember (Nezabudnuteľná cesta), pri čítaní knihy Max. Naprojektovaný chalan z predmestia, ho budete mať pred očami. Konzervatívna „sivá myška“ obráti triedneho frajera, on objaví jej skrytú krásu, zaľúbia sa a všetko speje k rýchlemu happyendu, nebyť ľudskej zákernosti a hrozby smrti…

Autorka Veronika Grohsebner sa rozhodla napísať aktuálny román, do ktorého by vložila odpovede na zásadné bioetické otázky: antikoncepcia, potraty, umelé oplodnenie. Podarilo sa jej vystavať príbeh z prostredia súčasných viedenských tínedžerov, ktorý čitateľa vtiahne a udrží pri objemnej 376-stranovej knihe do konca.

Max a Nika sú spolužiakmi v sexte osemročného gymnázia, kde sa práve na biológii rozoberajú nie nezaujímavé témy súvisiace s rozmnožovaním človeka. Počas viacerých vyučovacích hodín prebiehajú búrlivé diskusie, do ktorých autorka vložila množstvo informácií a detailov neznámych aj zorientovanému čitateľovi, takže tieto pasáže patria, napodiv, medzi tie najzaujímavejšie. Ale román je stále ešte len na začiatku.

Romantický román so silným pro-life posolstvomVeci sa totiž dajú do pohybu, keď Max spozná Veronikinho malého brata Tea s Downovým syndrómom, obráni ho pred bandou šikanujúcich deciek a potom sa trochu nechtiac s ním spriatelí a objaví čaro Veronikinej veľkej srdečnej rodiny. Pričom si narobí aj nepriateľov, strhne na seba valec závisti a pomsty, takže dej môže gradovať.

Budúci zážitok z čítania nemožno pokaziť prezrádzaním zápletiek a záverov, isté však je, že po prečítaní tejto knihy by azda každého prešla chuť na umelé oplodnenie, o potrate nehovoriac. Na príbehoch postáv autorka dopodrobna ilustruje celý proces i dôsledky, niektoré pasáže o účinnosti antikoncepcie či o postabortívnom syndróme pôsobia takmer ako z pro-life príručky.

Určite nejde o nobelovskú literatúru, na to sú postavy príliš jednofarebné, ich zmeny náhle, dialógy zložené z pridlhých výpovedí, situácie príliš predvídateľné, adjektíva príliš priame a bez metafory… Keby knihu čítal liberál, videl by v nej zbierku konzervatívnych klišé: dievča s výstrihom a v minisukni je problematické, dievča s copom po pás je kladnou hrdinkou, jednodetná rozvedená matka je necitlivá karieristka, mnohodetná rodina oplýva teplom a srdečnosťou atď. V rakúskych reáliách to, navyše, znamená, že tá mnohodetná rodina obýva veľký dom so šiestimi spálňami v centre Viedne, matka nemusí pracovať a dieťaťu (nie najstaršiemu) sa ide kupovať oblečenie do značkového obchodu.

Život nie je čiernobiely ako v niektorých pasážach tejto knihy. Ale aj tak je celkový dojem veľmi dobrý. Nielen pre nespochybniteľný vzdelávací a povzbudivý efekt, chytľavý príbeh, romantické pohladenie a úspešný apel na emócie (zásobu vreckoviek treba mať poruke). Kniha čitateľa zásobí argumentmi do diskusií, ktorým sa už dnes prakticky nedá vyhnúť. Zároveň mu ukáže realitu sekularizovaného Západu, kde napr. učiteľka, ktorá dá v debate priestor aj konzervatívnym postojom, okamžite čelí sťažnostiam rodičov. Ako inak, keď ich 16-ročná dcéra už berie antikoncepciu a bez zábran strieda partnerov. Silné sú aj scény opisujúce bežný postoj verejnosti k postihnutým deťom. Vybrať sa s „davňáčikom“ do mesta znamená čeliť zámerne prihlasným debatám o tom, že taká „katastrofa“ sa lekárovi nemala prihodiť a ako tým trpí sociálny systém…

Azda možno prezradiť, že kniha o Maxovi sa nekončí smrťou. Naopak, pozbiera happyendy vo všetkých dejových líniách a vyústi do triumfálneho akordu Božej moci, lásky, zmysluplného života. Súznieť s ním budú najmä konzervatívne čitateľky od stredoškoláčok po ich babky, ale ani chlapcov a mužov azda nenechá ľahostajnými. Cez nich má Maxovo konzervatívne posolstvo šancu dostať sa aj k (liberálnejším) nečitateľom. A v tom môže byť najväčší osoh knihy.

Knihu si môžete zakúpiť tu.

GROHSEBNER, Veronika: Max. Naprojektovaný chalan z predmestia. LÚČ : Bratislava, 2018, 376 s.

 

Viera Černovská

Viera+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00