Často sa rozvádzajú manželstvá, ktoré sa dali zachrániť

Často sa rozvádzajú manželstvá, ktoré sa dali zachrániť
Rozhovor so psychologičkou Katarínou Hatrákovou, prečo veľa ľudí, ktorí sa dnes rozvádzajú, v skutočnosti nie sú rozídení.

Titulná fotka: Andrej Lojan

Pred vyše dvomi rokmi v rozhovore pre Postoj prvýkrát povedala, že ako kontrolórka v resocializačnom zariadení Čistý deň zistila, že v tomto zariadení je manipulatívne a zlé prostredie pre deti a vládne tam strach. O tri mesiace po tomto rozhovore jej Ústredie práce zrušilo pracovné miesto.

Katarína Hatráková v rozhovore pre Postoj hovorí o svojej hlavnej téme: ako psychologička, ktorá pracuje v súkromnej manželskej poradni, sa dlhodobo venuje poradenstvu počas rozvodov a špecializuje sa na rodičovské dohody. Hatráková vysvetľuje negatívne dôsledky reformy z roku 2005, po ktorej sa na Slovensku rozpadol systém manželských poradní. Dnes sa podľa psychologičky často rozvádzajú aj ľudia, ktorí v skutočnosti nie sú rozídení, no na súdnej ceste počas rozvodového procesu nenájdu nikoho, kto by im poradil.

 

Manželské poradne vznikali pôvodne začiatkom 70. rokov, keď bol komunistický režim znepokojený rastúcimi rozvodmi a chcel tomu čeliť. Medzičasom sa stala z rozvodov „normálna“ súčasť riešenia manželských problémov, v priemere je rozvedené takmer každé druhé manželstvo. Nie sú manželské poradne v pôvodnom zmysle už anachronizmom?
Nie, napriek tomu, že ten pôvodný účel už celkom neplnia. Poradenstvo ako také určite nie je anachronizmom. Práve vysoká rozvodovosť je dôvodom, prečo sa dnes veľa kolegov psychológov venuje klientom, ktorí sú v rozvodovej či porozvodovej fáze.

 

To už však ide o ľudí, ktorí sa rozviedli alebo sa určite rozvedú.
Áno, do poradne dnes zväčša chodia klienti kvôli rodičovskej dohode, no často prichádzajú na to, že ani rozvodom sa ich problémy nevyriešia. Mysleli si, že už bude všetko fajn, ale je to naopak, k starým pribudli nové problémy.

 

No zároveň platí, že súčasní manželskí poradcovia sa väčšinou zaoberajú skôr dôsledkami rozvodov než tým, že by pomáhali párom, ktoré sú v kríze a chcú predísť rozvodu.
Všeobecne naozaj prevažujú ľudia, ktorí prídu s presvedčením, že už spolu nebudú žiť, ale po krachu manželstva chcú zachrániť svoje rodičovstvo. No ešte stále je tu časť klientov, ktorí prichádzajú s tým, že im vzťah nefunguje. Rozmýšľajú nad rozvodom, ale radi by mu predišli.

// Čítajte celý text //

Slovensko+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00