Samuel „LEUMAS“ Ďuračka: Rap je žáner, v ktorom môžem byť autentický

Samuel „LEUMAS“ Ďuračka: Rap je žáner, v ktorom môžem byť autentický
Mladý kresťanský raper, ktorý svojou tvorbou rád ukazuje na Boha. Študent strojného inžinierstva rád športuje, venuje sa práci s mládežou a nepohrdne dobrým filmom. Samuel Ďuračka (22).

Foto: súkromný archív Samuela Ďuračku

Aká bola tvoja cesta k viere?

Moja cesta k viere sa začala už od malička, keďže som sa narodil do rodiny evanjelického farára. Rodičia ma prirodzene vychovávali vo viere, a keď som dospieval a prichádzal do bodu, keď som sám začal veci prehodnocovať, rozhodol som sa, že v tejto ceste chcem pokračovať a chcem svoj život žiť podľa Božieho slova. Veľkú úlohu v tom zohrávali aj iní ľudia okolo mňa, hlavne z našej mládeže.

 

Ako sa stalo, že sa zo Samuela Ďuračku stal raper Leumas?

Môj prvý kontakt s rapom bol niekedy na základnej škole, keď si spolužiaci cez prestávky z mobilov púšťali Rytmusa, Ega a podobných interpretov. V tej dobe som aj ja, ako väčšina môjho kresťanského okolia, považoval rap za niečo zlé, pretože som počul, že je to plné nadávok, a to mi stačilo. Na druhej strane, ako pozorovateľovi z diaľky mi ten žáner nevadil.

Zlomový bod prišiel, keď som v júli 2011 na festivale SEMFEST prvýkrát počul rapovú formáciu s názvom Regiment. Vtedy som zistil, že existuje niečo ako kresťanský rap, a od tej doby som začal počúvať ich tvorbu. Ich pesničky som počúval stále dookola, až som ich vedel spamäti. Neskôr som sa dozvedel aj o iných raperoch, či už slovenských, českých alebo amerických, a odvtedy tento hudobný žáner počúvam neprestajne.

Postupom času som skúšal písať vlastné texty a rapovať ich do rôznych beatov. Stretol som mnoho ľudí, ktorí mi pomohli a bez ktorých by som pravdepodobne nerapoval, prešiel som obdobiami nadšenia, ale aj útlmu, no napokon som sa dostal do bodu, keď som si povedal, že ma to baví, chcem to robiť na Božiu slávu, a aj keď neviem, či mi to pôjde, za pokus nič nedám.

 

Samuel „LEUMAS“ Ďuračka: Rap je žáner, v ktorom môžem byť autentický

 

Nestáva sa ti, že rapuješ aj v bežnej reči?

Niekedy mi kamaráti hovoria, že áno.

 

Ako tvoju tvorbu vnímajú rodičia?

Spočiatku neverili, že mi to pôjde a že naozaj budem raper. Keď sa tak napokon stalo, tak ma začali podporovať a sú radi, že to robím, aj keď to nie je úplne žáner, ktorý by sami obľubovali.

 

Tvoríš úplne sám – texty aj hudbu?

Tvorím texty. Na hudbe sa podieľajú rôzni producenti – konkrétne na mojom albume dvaja – DarkSter a Šimy.

 

 

Čo ťa najviac inšpiruje pri tvorbe textov?

Texty tvorím rôzne. Väčšinou sa to začína nejakým náhodným impulzom. Dostanem nejaký nápad – raz je to vo všeobecnosti názov alebo téma pesničky, raz je to hneď zopár veršov a inokedy dostanem inšpiráciu na základe beatu. Tieto nápady pochádzajú z môjho života – zo situácií, v ktorých sa nachádzam, od ľudí, s ktorými sa stretávam, alebo vychádzajú z rôznych iných vecí, ktoré vnímam okolo seba a nejakým spôsobom ma oslovia. Verím, že je to Duch Svätý, ktorý mi dáva tieto nápady, a niekedy sám nerozumiem, ako som mohol niektoré texty napísať.

 

Vydal si svoj debutový album, na ktorom sú piesne ako Keď zlý útočí, Teba chválim… Chce to odvahu na takéto texty?

Vo svojich textoch sa snažím byť autentický – a ako som už spomenul, píšem o tom, čo prežívam. Verím, že je to cesta, ako osloviť ľudí, ktorí zažívajú podobné veci a vďaka tomu sa vedia s textom viac stotožniť. Možno im to v niečom pomôže, inšpiruje alebo dodá odvahu, že nie sú jediní, ktorí istú vec zažívajú.

 

Samuel „LEUMAS“ Ďuračka: Rap je žáner, v ktorom môžem byť autentický

 

Spomínaný album si pomenoval Trochu vác. Čo konkrétne znamená pre teba to „trochu vác“?

Ako aj v intro piesni, spomínam, snažím sa, aby v mojej tvorbe bolo:

Trochu vác jak len prázdne slová

Trochu vác jak len krásne rýmy

Trochu vác jak melódia nová

„Chcem trochu vác“ – každý hovorí mi.

A ak sa pýtate, prečo som ho pomenoval „vác“ a nie „viac“, tak je to preto, lebo pochádzam z Nového Mesta nad Váhom, kde tak bežne rozprávame, a chcel som, aby aj názov albumu bolo niečo autentické. Práve rap je žáner, ktorý to dovoľuje.

 

Čo ťa povzbudzuje k takýmto „evanjelizačným“ textom? Prečo práve takéto texty?

Svojou tvorbou chcem ľuďom ukázať na Boha. Boh mi dal tento talent a ja ho chcem využiť na šírenie jeho slova a svedčenie o ňom.

 

Samuel „LEUMAS“ Ďuračka: Rap je žáner, v ktorom môžem byť autentický

 

Predpokladám, že považuješ za dôležité prihovárať sa mladým spôsobom, ktorý je im blízky. Kto je blízky tebe?

Inšpirujú ma ľudia, ktorí žijú autentický život s Ježišom. Takí, ktorí nielen chodia do cirkvi a hovoria, že veria, ale aj kráčajú s Duchom Svätým, sú citliví na jeho hlas a žijú svoj život odovzdaní Bohu. Ľudia, ktorým nejde o to, aby boli v živote zabezpečení alebo mali veľa peňazí a snažili sa o vlastné šťastie, ale takí, ktorých životy odzrkadľujú Božiu lásku a to, čo pre nás urobil.

 

Si spevák, prihovára sa aj tebe Boh cez hudbu? Ako sa najradšej spájaš s Bohom?

Áno, veľakrát sa ma Boh dotýka cez hudbu, ktorú počúvam, no taktiež je to často skrze Bibliu alebo kázne, ktoré počúvam. Taktiež mám rád, keď si vyhradím chvíľu dňa, keď som osamote a môžem sa rozprávať s Bohom a ďakovať mu za veci, ktoré som zažil, a prosiť o to, čo ma čaká, alebo sa modliť za iných ľudí.

 

Samuel „LEUMAS“ Ďuračka: Rap je žáner, v ktorom môžem byť autentický

 

Ktorý odkaz z evanjelia by mal podľa teba počuť každý človek? A prečo?

Hneď ako prvé mi napadol asi najznámejší text z Biblie – Ján 3, 16: „Lebo tak Boh miloval svet, že svojho jednorodeného Syna dal, aby nezahynul, ale večný život mal každý, kto verí v Neho.“ Myslím, že je tu pekne zhrnuté to, o čom je naša viera – Boh dal svojho jediného Syna – to najvzácnejšie, čo mal, pre nás. Preto, aby sme nemuseli my zahynúť, ale aby sme mohli večne žiť, ak budeme v neho veriť.

 

Ak máš nejaké svedectvo súvisiace s tvojou tvorbou, podeľ sa. Stalo sa ti napríklad, že ti niekto napísal alebo povedal, že vďaka tvojej tvorbe sa ho Boh dotkol?

Viacero ľudí mi hovorí, že sa im páčia moje texty a že keď sa započúvajú, tak k nim naozaj hovoria a vedia sa stotožniť. Konkrétny príklad sa stal iba pred pár dňami, keď po koncerte za mnou prišlo jedno dievča, ktoré o mne predtým nepočulo, a hovorilo, že sa ho tie texty naozaj dotýkali. Som vďačný Bohu, že sa to deje a že mi to ľudia hovoria, pretože viem, že to má zmysel.

 

Myslíš, že sa dá preraziť v tomto štýle bez nadávok v textoch?

Určite sa dá. Sú aj mnohí svetskí raperi, ktorí buď v textoch nenadávajú, alebo iba minimálne – a napríklad Egov album je taktiež bez jedinej nadávky.

 

Samuel „LEUMAS“ Ďuračka: Rap je žáner, v ktorom môžem byť autentický

 

Vníma ťa aj „svetská“ komunita raperov, alebo máte skôr svoju vlastnú komunitu tých, ktorí veria?

Ťažko povedať – nemyslím si, že mnoho raperov zo „svetskej scény“ sa dostalo k mojej tvorbe. Aspoň zatiaľ sa ku mne nedostali takmer žiadne ohlasy. Ale kresťanská scéna (ktorá sa skladá z pár jedincov) o mne vie a podporuje ma.

 

Prednedávnom si publikoval novú skladbu, ktorá však nie je iba tvoja. Povedz nám niečo viac o tejto spolupráci. Kto sú George a Selah a ako ste sa dali dokopy?

George a Selah sú ďalší dvaja kresťania raperi, s ktorými som sa spoznal minulý rok pred letom. Rozumieme si a naša tvorba je podobná, preto sme si povedali, že založíme niečo ako hudobné vydavateľstvo (Isaac Records) a budeme sa spoločne podporovať v tom, čo robíme. Konkrétne to znamená napríklad to, že sme založili spoločný YouTube kanál Isaac Records, na ktorom bude vychádzať všetka naša nová tvorba. Taktiež plánujeme spoločný projekt, ktorý by mal vyjsť v priebehu júna, a spoločné koncerty na leto.

 

Ako raper musíš vedieť dobre rýmovať. Doplň tento pozdrav:

Pozdravujem všetkých čitateľov Slovaplus…

Majte sa pekne, odchádzam, bežím na autobus.

Rozhovory+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00