TOP

Samuel „LEUMAS“ Ďuračka: Rap je žáner, v ktorom môžem byť autentický

Mladý kresťanský raper, ktorý svojou tvorbou rád ukazuje na Boha. Študent strojného inžinierstva rád športuje, venuje sa práci s mládežou a nepohrdne dobrým filmom. Samuel Ďuračka (22).

Foto: súkromný archív Samuela Ďuračku

Aká bola tvoja cesta k viere?

Moja cesta k viere sa začala už od malička, keďže som sa narodil do rodiny evanjelického farára. Rodičia ma prirodzene vychovávali vo viere, a keď som dospieval a prichádzal do bodu, keď som sám začal veci prehodnocovať, rozhodol som sa, že v tejto ceste chcem pokračovať a chcem svoj život žiť podľa Božieho slova. Veľkú úlohu v tom zohrávali aj iní ľudia okolo mňa, hlavne z našej mládeže.

 

Ako sa stalo, že sa zo Samuela Ďuračku stal raper Leumas?

Môj prvý kontakt s rapom bol niekedy na základnej škole, keď si spolužiaci cez prestávky z mobilov púšťali Rytmusa, Ega a podobných interpretov. V tej dobe som aj ja, ako väčšina môjho kresťanského okolia, považoval rap za niečo zlé, pretože som počul, že je to plné nadávok, a to mi stačilo. Na druhej strane, ako pozorovateľovi z diaľky mi ten žáner nevadil.

Zlomový bod prišiel, keď som v júli 2011 na festivale SEMFEST prvýkrát počul rapovú formáciu s názvom Regiment. Vtedy som zistil, že existuje niečo ako kresťanský rap, a od tej doby som začal počúvať ich tvorbu. Ich pesničky som počúval stále dookola, až som ich vedel spamäti. Neskôr som sa dozvedel aj o iných raperoch, či už slovenských, českých alebo amerických, a odvtedy tento hudobný žáner počúvam neprestajne.

Postupom času som skúšal písať vlastné texty a rapovať ich do rôznych beatov. Stretol som mnoho ľudí, ktorí mi pomohli a bez ktorých by som pravdepodobne nerapoval, prešiel som obdobiami nadšenia, ale aj útlmu, no napokon som sa dostal do bodu, keď som si povedal, že ma to baví, chcem to robiť na Božiu slávu, a aj keď neviem, či mi to pôjde, za pokus nič nedám.

 

 

Nestáva sa ti, že rapuješ aj v bežnej reči?

Niekedy mi kamaráti hovoria, že áno.

 

Ako tvoju tvorbu vnímajú rodičia?

Spočiatku neverili, že mi to pôjde a že naozaj budem raper. Keď sa tak napokon stalo, tak ma začali podporovať a sú radi, že to robím, aj keď to nie je úplne žáner, ktorý by sami obľubovali.

 

Tvoríš úplne sám – texty aj hudbu?

Tvorím texty. Na hudbe sa podieľajú rôzni producenti – konkrétne na mojom albume dvaja – DarkSter a Šimy.

 

 

Čo ťa najviac inšpiruje pri tvorbe textov?

Texty tvorím rôzne. Väčšinou sa to začína nejakým náhodným impulzom. Dostanem nejaký nápad – raz je to vo všeobecnosti názov alebo téma pesničky, raz je to hneď zopár veršov a inokedy dostanem inšpiráciu na základe beatu. Tieto nápady pochádzajú z môjho života – zo situácií, v ktorých sa nachádzam, od ľudí, s ktorými sa stretávam, alebo vychádzajú z rôznych iných vecí, ktoré vnímam okolo seba a nejakým spôsobom ma oslovia. Verím, že je to Duch Svätý, ktorý mi dáva tieto nápady, a niekedy sám nerozumiem, ako som mohol niektoré texty napísať.

 

Vydal si svoj debutový album, na ktorom sú piesne ako Keď zlý útočí, Teba chválim… Chce to odvahu na takéto texty?

Vo svojich textoch sa snažím byť autentický – a ako som už spomenul, píšem o tom, čo prežívam. Verím, že je to cesta, ako osloviť ľudí, ktorí zažívajú podobné veci a vďaka tomu sa vedia s textom viac stotožniť. Možno im to v niečom pomôže, inšpiruje alebo dodá odvahu, že nie sú jediní, ktorí istú vec zažívajú.

 

 

Spomínaný album si pomenoval Trochu vác. Čo konkrétne znamená pre teba to „trochu vác“?

Ako aj v intro piesni, spomínam, snažím sa, aby v mojej tvorbe bolo:

Trochu vác jak len prázdne slová

Trochu vác jak len krásne rýmy

Trochu vác jak melódia nová

„Chcem trochu vác“ – každý hovorí mi.

A ak sa pýtate, prečo som ho pomenoval „vác“ a nie „viac“, tak je to preto, lebo pochádzam z Nového Mesta nad Váhom, kde tak bežne rozprávame, a chcel som, aby aj názov albumu bolo niečo autentické. Práve rap je žáner, ktorý to dovoľuje.

 

Čo ťa povzbudzuje k takýmto „evanjelizačným“ textom? Prečo práve takéto texty?

Pokračovanie článku je dostupné iba pre predplatiteľov

Existujeme takmer výhradne vďaka predplatiteľom. Objednajte si naše predplatné a o už niekoľko sekúnd môžete čítať všetky naše články. Ďakujeme, že nám pomáhate tvoriť hodnotný obsah.


Objednať predplatné Už mám účet, prihlásiť


Komentáre