Šašo Jašo: Bojujem za jednotu v rodinách

Šašo Jašo: Bojujem za jednotu v rodinách
Spoznáte ho podľa pestrofarebných šiat, širokého úsmevu a srdečného smiechu. Po celý rok pripravuje zábavné a poučné aktivity pre rodiny s deťmi a šíri Božie kráľovstvo. O dôležitosti smiechu pre život človeka, budovaní jednoty v rodine, ale tiež o tom, čo trápi dnešné deti, sa rozprávame so Šašom Jašom zo zázračnej krajiny Christiland.

Postavu Šaša Jaša už niekoľko rokov stvárňuje zasvätená sestra z Komunity Ján Krstiteľ, Martina Vachová.

 

Šašo Jašo, všade, kde prídeš, prinášaš smiech, radosť, veselosť. Prečo je podľa teba smiech pre ľudský život dôležitý?

Smiech je bránou do radostného sveta. Ako hovorí Biblia, radosť v Pánovi je liek, sila; radosť lieči, uzdravuje. Je dôležité, aby sme sa aj prostredníctvom smiechu vedeli povzniesť nad vecami, ktoré nevieme zmeniť, a netrápili sa nimi.

 

My ľudia sa v súčasnosti dosť málo smejeme. Ako by sme to mohli zmeniť?

Pozývam vás zapísať sa do našej šašovskej školy v zázračnej krajine Christiland, kde sa učíme nebrať sa až tak vážne, zasmiať sa nad situáciami, ktoré nás trápia. To však neznamená problémy potláčať, ale povzniesť sa nad ne, aby sme ich mohli vidieť z iného uhla pohľadu.

 

Akým spôsobom sa vy šašovia povznášate nad ťažké veci? 

V prvom rade modlitbou. Tým, že máme vzťah s Ježišom a dávame mu naše starosti, to, čo nás bolí, čo nás ťaží; a veríme, že keď mu to dáme, on sa postará o vyriešenie tých vecí. Taktiež tým, že nemyslíme len na seba, neuzatvárame sa do svojho sveta, ale snažíme sa myslieť na druhých a robiť im radosť. Napríklad povieme niekomu vtip alebo mu pripravíme darček.

 

Šašo Jašo: Bojujem za jednotu v rodinách

 

LETNÝ FESTIVAL V ZÁZRAČNEJ KRAJINE

Nebolo ľahké nájsť v tvojom kalendári čas na tento rozhovor. Prezradíš nám, čo ťa v týchto dňoch najviac zamestnáva?

Vymýšľanie úžasných vecí na Christiland fest 2022, ktorý štartuje už o pár dní, 1. júla. Spolu s ďalšími šašami a ujom Krištofom pripravujeme stanoviská v rozprávkovom svete, rôzne atrakcie… Chceme, aby rodičia a deti mohli po dvoch rokoch pandémie koronavírusu zažiť niečo špeciálne.

 

Čo je to ten Christiland fest?

Christiland fest je víkendový letný festival pre rodiny s deťmi. Sú to tri dni v roku, počas ktorých môžu deti so svojimi rodičmi vstúpiť do zázračnej krajiny s názvom Christiland, v ktorej my šašovia žijeme. Každoročne k nám prichádza veľa detí, pretože v našej krajine sa sny stávajú skutočnosťou.

 

Spomenul si, že vymýšľaš stanoviská a atrakcie… Čo sa na Christiland feste robí?

Počas troch krásnych dní si deti a rodičia trénujú srdce v rôznych cnostiach. Tento rok to budú záchranárske dobré vlastnosti a zručnosti, keďže témou sú Záchranári. Každý rok sa venujeme inej téme, v predchádzajúcich ročníkoch to boli napríklad Traja mušketieri, Zázračný rybolov alebo Z tmy do svetla.

 

Ako taký tréning cností počas Christiland festu vyzerá?

Prebieha prostredníctvom rôznych úloh, dynamík či zdolávania prekážok. Na záver tréningu každého odvážneho záchranára čaká prekvapenie. Ale psst, viac prezradiť nemôžem…

 

A čo tie spomínané atrakcie? Čo si pod tým máme predstaviť?

Šmýkačky, skákacie hrady, trampolíny, segway… Máme tu tiež horolezeckú stenu a strelnicu. Deti sa môžu povoziť na hasičskom aute a tento rok príde aj sanitka, kde sa budeme učiť zručnosti záchranárov. Večery spríjemní koncert a „just dance“ tancovačka. V duchovnom stane si rodičia aj deti budú môcť oddýchnuť pri kresťanskej hudbe, vypočuť si svedectvá, prijať modlitbu príhovoru.

 

Šašo Jašo: Bojujem za jednotu v rodinách

 

DÔVERA, PRIATEĽSTVO, JEDNOTA

Prečo ste sa vy šašovia rozhodli organizovať Christiland fest?

Túto úlohu, misiu, nám dal Ježiš. Pozval nás bojovať za jednotu v rodinách. Aby mama, oco a deti boli spolu šťastní.

 

Čo je podľa teba najdôležitejšie pre jednotu v rodine?

Dôvera a priateľstvo. Už v raji, na počiatku sveta, sa bojovalo o dôveru, a aj dnes o ňu treba bojovať. Dôvera je poklad, niečo vzácne, čo si môžeme navzájom darovať. Je základom priateľstva. Keď ja niekomu dôverujem a tá osoba dôveruje mne, vzniká z toho krásne priateľstvo.

Dôvera sa buduje konkrétnymi gestami, krokmi. Spoločným trávením času pri hre alebo práci, spoločným rozhovorom – zdieľaním sa s tým, čo prežívam vo svojom vnútri. Gestom prekvapenia – keď nečakane urobím pre druhého niečo, o čom viem, že ho to poteší. Tiež povzbudením a podporou.

 

Čo ešte pomáha rastu dôvery?

Dôležitý je pocit bezpečia. Atmosféru bezpečia zažijú deti a rodičia napríklad u nás v Christilande. Tak môže rásť ich vzájomná dôvera v rodine, dôvera voči priateľom aj Ježišovi.

Rastu dôvery v rodine napomáha aj dobré prostredie, stretávanie sa s ľuďmi, rodinami, ktorým na dôvere a priateľstve takisto záleží, vzájomné inšpirovanie sa a povzbudzovanie v boji za jednotu v rodine.

 

Šašo Jašo: Bojujem za jednotu v rodinách 

 

BOJ O ČAS JE VÝZVOU PRE RODIČOV AJ DETI

Najviac sa určite kamarátiš s deťmi. Tie sú skoro také veselé a plné radosti ako ty. Čo by sme sa od detí my dospeláci mohli naučiť? 

Úprimnosti, jednoduchosti a spontánnej, autentickej radosti, tomu, ako sa vedia tešiť zo života. Tiež schopnosti dôverovať, ktorá je u detí až zázračná. Dospelí si už v srdci nesú viaceré sklamania a k dôvere sa potrebujú opätovne vracať.

 

Aj deti však občas majú svoje trápenia. Tebe sa určite neboja povedať o nich otvorene…

Deti trápi, keď im rodičia nevenujú dostatok času. Boj o čas je pre mnohých rodičov výzvou: vedieť si medzi rodinné priority zaradiť aj budovanie vzťahu s deťmi. Je dôležité vyslovene si aktivity na rozvíjanie vzájomného vzťahu naplánovať. Rovnako ako si rodičia vyhradzujú čas na prácu či modlitbu, potrebujú si vyhradiť čas, kedy prežijú niečo krásne so svojou rodinou. Či už dovolenku, spoločnú nedeľu, výlet… Pre deti sú veľmi dôležité spoločné zážitky, čas strávený s rodinou.

 

Na čo by sa v tejto oblasti mali rodičia špeciálne zamerať?

Chcel by som rodičov pozvať k tomu, aby si, ak je to v ich rodinnej situácii čo len trochu možné, našli čas aj individuálne sa venovať každému svojmu dieťaťu. Mamička aby strávila čas so svojou dcérou napríklad pri varení, nákupoch, zmrzline v cukrárni…. Otec aby si vyhradil čas na spoločnú prácu so synom, stanovačku v prírode, turistiku.

V určitom veku je pre deti, samozrejme, veľmi dôležité budovať aj vzťah otec – dcéra, matka – syn. Rodičia to určite budú vedieť správne odhadnúť a prispôsobiť.

 

Čoskoro začnú školské prázdniny a deti budú mať kopu voľného času. Ako by si im odporúčal ho využiť?

Jednou z možností je ísť do prírody, ktorá je krásnym Božím dielom, Božím stvorením. Aj ja tak veľmi rád trávim svoj voľný čas. Odporúčal by som im tiež, aby boli veľa vonku, hrali sa s priateľmi a rodičmi. A aby popri tom všetkom nezabúdali na Ježiša.

 

Šašo Jašo: Bojujem za jednotu v rodinách

 

Čoho by sa deti mali podľa teba počas prázdnin vyvarovať? Na čo by si mali dať pozor?

Možno to znie ako klišé, ale strážiť si čas na internete. Nebyť tam pridlho a využiť to, že konečne po dvoch rokoch pandémie, kedy sme boli prinútení nielen študovať, ale aj relaxovať za počítačmi, môžeme oddychovať mnohými inými spôsobmi, napríklad osobne navštevovať svojich kamarátov.

Stretol som deti, ktoré keď nemali internet, cítili sa veľmi stratené a zdalo sa im, že čas beží nejako pomaly a nudia sa. To už boli prvé príznaky toho, že sa nevedia odpútať od počítača, internetu, nevedia žiť v prítomnosti a vychutnať si ju. Je však zdravé a veľmi potrebné, aby sme vedeli žiť naplno v prítomnosti s ľuďmi okolo nás.

 

So strážením si času na internete musíme deťom pomôcť aj my dospeláci, rodičia. Ako ešte môžeme deti podporiť, aby prázdninový čas využili čo najlepšie?

Rozprávať sa s nimi, zaujímať sa o ich záľuby a tieto záľuby im pomôcť rozvíjať. Zistiť, čo majú deti v srdci, spýtať sa ich, čo by ony chceli prežiť, a pomôcť im to zrealizovať. Prípadne im nejaké zaujímavé hobby navrhnúť, povzbudiť ich, aby vyskúšali niečo nové.

 

Do čoho počas týchto prázdnin investuješ čas ty?

Budem sa venovať svojim obľúbeným záujmom, sadeniu kvietkov, skladaniu básní a koseniu, ale vyskúšam aj nové: zapisovanie najvtipnejších slov, počúvanie cvrčkov a pozorovanie bocianov.

Dal som si tiež výzvu, že si cielene naplánujem dni, kedy sa budem veľa smiať a rozosmievať ľudí okolo seba. Okrem toho si chcem špeciálne vyčleniť čas na oprášenie starých priateľstiev a nadviazanie nových.

 

Rozhovory+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00