SDM: Naplno zažívame panamskú kultúru

SDM: Naplno zažívame panamskú kultúru
Vedúci slovenskej výpravy Svetových dní mládeže (SDM) v Paname je kňaz Ondrej Chrvala (36), tajomník Rady KBS pre mládež a univerzity. Priblížil nám atmosféru v Paname a najmä úvodné Dni v diecézach (DID), ktoré predchádzali programu SDM. Slováci sa na ňom zúčastnili v diecéze Santiago de Veraguaz. Rozhovor prebehol v čase, keď sa program práve konal.

Zopár dní ste vy aj ďalší slovenskí pútnici, dá sa povedať, na opačnej strane zemegule. Stihli ste sa už aklimatizovať?

Ako kto. Ja som si veľmi rýchlo zvykol na časový posun (mínus 6 hodín) aj na to, že v januári zrazu máme tropické leto. Na to leto si pútnici rýchlo zvykli, ale niekto mi hovoril aj to, že má stále pocit, akoby každú noc ťahal do rána a potom spal do obeda. Podľa slovenského času to tak vlastne aj je.

 

A celkovo aká je tam atmosféra? Dobre sa o vás starajú?

Atmosféra je neskutočne dobrá. Veľmi sa o nás starajú. Oblasť mesta, kde bývame my Slováci, je oblepená slovenskými vlajkami a nápismi. Máme jedlo päťkrát denne. Splnia nám všetko, čo nám vidia na očiach. A k tej atmosfére: dnes sa napríklad stalo, že sme išli na prehliadku miestnej školy. Vo vestibule naši pútnici začali tancovať na rytmus hudby, ktorú nám púšťali. Do pár minút sa roztancovali všetci, pútnici i domáci, a na pol hodiny bola oficiálna prehliadka prerušená tancom.

 

SDM: Naplno zažívame panamskú kultúru

 

Začali sa vám Dni v diecézach. Zrejme máte pestrý program. Užívate si ho? Alebo je to náročné?

Skôr si to užívame. Programu je veľa, najmä preto, lebo dní je málo a chcú nám toho veľa ukázať. Ale máme aj chvíle oddychu, najmä s rodinami, u ktorých sme ubytovaní.

 

Dalo by sa to celé nazvať duchovnými cvičeniami?

Keď sa povedia duchovné cvičenia, ja si skôr predstavím ticho a hlboký duchovný ponor. V tomto zmysle by som to tu tak nenazval. Avšak ak niekto vie kontemplovať Božiu prítomnosť v dobrote ľudí okolo seba, v otvorenosti sŕdc, vo veľkej rôznorodosti kultúr, ktoré dokážu spolu nažívať v krásnej harmónii, tak potom tu má naozaj duchovné cvičenia.

 

V čom ešte sú tieto dni pre účastníkov jedinečné?

Zažívame panamskú kultúru naplno a užívame si, že sa o nás ľudia tak osobne starajú, a my osobne stretáme ich. Po presune do Panamy na samotné Svetové dni mládeže to bude o čosi masovejšie a náročnejšie na organizáciu a takpovediac aj na prežitie. Tu je to ešte v malom, a zároveň tu zažívame pravú Panamu, inak ako v hlavnom meste.

 

Máte od tohto času nejaké očakávania?

Očakávame hlbšie spoznanie prostredia a ľudí, do ktorého sme sa pred niekoľkými dňami dostali. A taktiež si od tohto času sľubujeme, že naša slovenská skupinka pútnikov sa hlbšie spozná a prepojí medzi sebou, aby sme v Panama City tvorili jednu rodinu.

 

SDM: Naplno zažívame panamskú kultúru

 

Ako približne vyzerá jeden deň tohto programu?

Ráno sa vždy zídeme v Kolégiu sv. Vincenta, okolo ktorého sú naši mladí ubytovaní v rodinách. Následne máme program buď tu v kolégiu, alebo v meste. Popoludní je pripravená nejaká slávnosť, na ktorej sa zídeme so všetkými pútnikmi zo sveta, ktorí sú v tejto diecéze na Dňoch v diecézach. Sme jediní z Európy, ostatní pútnici sú tu z okolitých štátov Latinskej Ameriky, takže sme pre nich najexotickejší. Večer sa zase rozchádzame do rodín.

 

Viete aj porovnať, či sa tieto Dni v diecézach nejako líšia od tých predchádzajúcich? Sú niečím originálne?

Všetci, čo zažili viacero SDM sa zhodli, že ešte nikde nezažili také veľkolepé a srdečné prijatie ako práve tu. Ja som DID doteraz zažil len v Španielsku pred Madridom, a v porovnaní s tými sa mi to vidí, že sa tu o nás väčšmi starajú.

 

Mohli by ste už označiť nejaký zážitok ako „naj”?

Pre všetkých bolo najsilnejšie to spomínané privítanie. Zastali sme s autobusmi na nádvorí kolégia. Čakali nás rozjasaní ľudia so slovenskými vlajkami, nádvorie oblepené slovenskými nápismi, dychová kapela a bubnové rytmy. Pútnici vyskákali z autobusov a netrvalo dlho a premiešali sa s domácimi v radosti a tanci, hoci sa prvý raz videli. Viacerí mi neskôr hovorili, že sa asi nikdy necítili takí prijatí a aj vzácni, ako pri tomto uvítaní.

 

SDM: Naplno zažívame panamskú kultúru

 

Čo vás ešte čaká potom, keď skončia Dni v diecézach?

Čaká nás presun späť do Panama City a nová fáza púte. Nájdeme si naše nové miesto, kde budeme ubytovaní, odlišné od toho, kde sme boli počas prichádzania pútnikov do Panamy pred Dňami v diecézach. Zistíme, ako sa odtiaľ a kam dopravíme, a už v prvý večer nás čaká úvodná svätá omša s pútnikmi. V utorok ráno máme česko-slovenský úvodný ceremoniál a večer už začínajú SDM úvodnou svätou omšou s miestnym arcibiskupom.

 

Slovensko+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00