#sdm2023_Kňaz Michal Baláž: Najsilnejší moment bol, keď miliónový dav stíchol pred Ježišom v Eucharistii

#sdm2023_Kňaz Michal Baláž: Najsilnejší moment bol, keď miliónový dav stíchol pred Ježišom v Eucharistii

Boli to pre neho už piate Svetové dni mládeže, ktoré prežil naživo v atmosfére mladých nadšených ľudí, odhodlaných putovať do Lisabonu v Portugalsku, aby sa na jednom mieste spojili v modlitbe pred samotným Ježišom. Aké to bolo tento rok v Lisabone, sa s nami podelil kňaz Michal Baláž.

Prečo ste sa rozhodli ísť na Svetové dni mládeže do Portugalska?

Boli to pre mňa už piate SDM (od Madridu 2011), bral som to už skoro automaticky, že idem. Tých motívov prečo bolo viac. Poznať život Cirkvi v inej krajine, stretnúť Svätého Otca, povzbudiť sa vo viere, zažiť celosvetovú „mladú“ Cirkev a v neposlednom rade aj pocestovať.

Putovali ste do Portugalska sám, alebo aj s farníkmi? Aký ste mali plán cesty?

Putoval som s jedným farníkom. Po príchode do Portugalska sme sa pripojili k skupine našej Banskobystrickej diecézy a celé SDM sme boli spolu s nimi. No a po skončení SDM sme sa odpojili a samostatne sme precestovali Portugalsko.

Čo všetko ste precestovali?

Mali sme veľké oči. Naplánovali sme si toho viac, ako sme mohli za taký krátky čas stihnúť. A na niektorých miestach by sme sa mohli zdržať aj dlhšie. Z Lisabonu sme prešli do Sintry a na najzápadnejší bod pevninskej Európy Cabo da Roca. Stadiaľ až do pobrežného mestečka Nazaré, kde bývajú najvyššie vlny na svete. Neďaleko sa nachádzajú dva starobylé kláštory, ktoré sú zapísané v UNESCO – Alcobaça a Batalha. Cestou na juh sme sa zastavili v rybárskom mestečku Peniche. V regióne Algavre, ktorý je najjužnejším regiónom Portugalska, sa nachádzajú mestá ešte z rímskych čias Portimao a Lagos.

#sdm2023_Kňaz Michal Baláž: Najsilnejší moment bol, keď miliónový dav stíchol pred Ježišom v Eucharistii

Ktoré miesta odporúčate navštíviť?

Moje odporúčanie závisí od osobných preferencií. Tí, ktorí obľubujú historické, špeciálne gotické, pamiatky, by mali určite navštíviť Batalhu a Alcobaçu. Pre tých, ktorí skôr obľubujú more a prírodu, by som odporúčal región Algarve s jeho plážami a zaujímavými útesmi.

Aká bola cesta do Lisabonu?

Bezproblémová. (úsmev) Všetko nám vyšlo, cestou sme sa ešte stihli zastaviť vo Fatime.

Aké boli vaše prvé pocity po príchode?

Boli to chvíľky napätia, kde vlastne skončíme, kde budeme ubytovaní.

A dopadlo to dobre? Alebo ste museli obetovať trochu svojho komfortu?

Dostali sme školu, ktorá bola vzdialená asi pätnásť minút od miesta slovenských katechéz a Parku Eduarda VII., kde sa počas týždňa odohrával hlavný program. Bolo to najlepšie miesto zo všetkých SDM, na ktorých som bol. Niekedy sa mi však zdalo, akoby portugalskí organizátori takto naschvál skúšali našu trpezlivosť. (úsmev)

Vy osobne ste tam šli slúžiť, alebo ako účastník?

Poslúžil som ako kňaz, ale užíval som si aj program. Myslím si, že som to mal pekne vyvážené.

Ako hodnotíte program?

Už tradične je program SDM veľmi bohatý, každý si môže nájsť niečo, čo ho osloví. Je dobré trošku plánovať a určiť si priority, keďže mnoho zo sprievodného programu sa ani nedá stihnúť.

Ktorá časť programu vás najviac oslovila?

Krížová cesta s aktuálnymi zamysleniami, vizuálne a hudobne úžasne prepracovaná.

Čo pre vás znamenalo byť tam osobne?

Zažiť to všetko na vlastnej koži. Prežiť všetky tie emócie. Vzdať sa svojho zabehnutého komfortu, obmedziť svoje osobné veci na jeden veľký ruksak a životný priestor na karimatku a spací vak. Je to iné, ako o tom čítať či pozerať to v televízii.

V čom cítite najväčšie povzbudenie pre mladých z tohto stretnutia?

V tom, že Cirkev reflektuje aj aktuálne otázky a snaží sa na ne nájsť odpovede. Že vie, čím mladí žijú, čo ich trápi, a je im nablízku.

Prečo je podľa vás potrebné, aby sa takto mladí veriaci stretávali?

Aby zažili mladú a pestrú Cirkev a mali skúsenosť, že v spoločenstve Cirkvi nie sú sami a byť katolíkom neznamená byť outsiderom.

Plánujete ísť aj na nasledujúce stretnutie v roku 2027, ktoré sa uskutoční v Južnej Kórei?

Určite áno, teším sa tam asi od SDM 2013 v Riu, keď sa prvýkrát spomenula Kórea ako možnosť.

Aký je váš najsilnejší zážitok z tohto stretnutia?

Najsilnejším momentom SDM bola pre mňa adorácia počas vigílie. Keď ten miliónový dav úplne stíchol pre Ježišom v Eucharistii.

Viera+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00