Sedem každodenných inšpirácií od pápeža Františka

Sedem každodenných inšpirácií od pápeža Františka
Vítame pápeža, hlavu Cirkvi. Veľa sa bude hovoriť o duchovnom prínose jeho návštevy. Vieme však, akým je František človekom? Ponúkame sedem inšpiratívnych postojov, ktoré si môže každý z nás poľahky osvojiť vo svojom živote.

Titulná snímka: inc.com

Je skromný a nenáročný. Svätý Otec František si nepotrpí na luxuse ani na zvláštnej pozornosti. Už pár hodín po tom, čo bol zvolený za hlavu Cirkvi, začal prekvapovať. Napriek tomu, že na neho čakala pripravená limuzína, odmietol ju a z konkláve sa odviezol autobusom s ostatnými kardinálmi. Namiesto rozľahlého pápežského bytu v Apoštolskom paláci sa rozhodol bývať v dvojizbovom byte v Dome svätej Marty. Keď sa ho na to pýtali, uviedol to, opäť vo svojej skromnosti, na pravú mieru. Nie je to vraj len preto, že nechce žiť v prepychu, vyhovuje mu tiež, že môže žiť v spoločnosti ďalších ľudí. Známe sú tiež pápežove ošúchané topánky a ešte nemálo iných historiek, manifestujúcich jeho skromnosť. Koniec-koncov, už i samotné meno, ktoré si vybral podľa svätého Františka z Assisi, napovedá, ako veľmi je pre neho dôležitá čnosť skromnosti.

 

Dokáže sa ospravedlniť. Pápež František s tým nemá žiadny problém. Prosí o odpustenie za škandály vo Vatikáne, za chyby a krivdy, ktoré členovia Cirkvi v histórii spôsobili. Dokáže si však priznať aj svoje osobné zlyhania a ospravedlniť sa za ne. Stalo sa tak napríklad v prípade, keď zlostne tľapol po ruke istú veriacu, ktorej nástojčivé ťahanie za ruku mu bolo nepríjemné. Nasledujúci deň sa v rámci svojho príhovoru verejne ospravedlnil za zlý príklad.

 

Prejavuje úctu a záujem o človeka. Priam by sa dalo povedať, že pápež vyhľadáva situácie, v ktorých môže vyzdvihnúť ľudskú dôstojnosť človeka. V jeho bezprostrednosti nie je pre neho neobvyklé kontaktovať človeka – človeka milión. Smetiara po úraze, hendikepovaného mladíka, mladého študenta, matku zastreleného syna, znásilnenú ženu, dieťa, väzňov, svojho kritika i odvolaného arcibiskupa. Neškatuľkuje, neodsudzuje, miluje. Svoje mimoriadne úctivé správanie voči ľuďom ako novozvolený kardinál okomentoval životnou múdrosťou: „Keď stúpaš nahor, všetkých pozdrav. Sú to tí istí, ktorých budeš stretávať cestou dole.“

 

Venuje pozornosť ľuďom na okraji. Núdzni, chudobní, migranti, menšiny – to sú evidentne pápežovi obľúbenci. Bezdomovci boli pozvaní na pápežove narodeninové raňajky, pri inej príležitosti pápež umyl a pobozkal nohy dvanástim ľuďom chorým na AIDS, dlhodobo sa tiež zastáva migrantov. O tom, že pápežovo srdce bije silno i pre tých najslabších, svedčí i profil pápežových apoštolských ciest. Často ho to ťahá do krajín, kde sú katolíci menšinou, do oblastí zasiahnutých chudobou, vojnou či nepokojmi.

 

Problémy neprehliada, ale rieši. Neraz sa môže zdať, že najľahšie je nepýtať sa, nezaujímať sa, nerozumieť, nevidieť. To však nie je postoj vlastný pápežovi Františkovi. Počas jeho pontifikátu sme už neraz boli svedkami toho, ako razantne riešil či komentoval aj pálčivé a nepopulárne témy. V prípade vatikánskej banky pri podozrení z prania špinavých peňazí Petrov nástupca odvolal štyroch z piatich členov bankovej komisie. Napriek tomu, že udrel priamo doprostred kardinálskeho zboru, neváhal sa k nečestnostiam postaviť razantne. Takisto nekompromisne rieši klerikov, ktorí sa dokázateľne dopustili sexuálneho zneužívania. Dokonca zvolal konferenciu venovanú problému zneužívania detí predstaviteľmi Katolíckej cirkvi.

 

Sedem každodenných inšpirácií od pápeža Františka

 

Nebojí sa žiť v dnešnej dobe. Pápež sa nestráni držať krok s dobou. Má aktívny účet na Twitteri aj na Instagrame. Varuje však pred nadmerným využívaním sociálnych sietí, čo by z nás mohlo robiť menej spoločenských ľudí. Nebojí sa teda byť na pulze, upriamuje však pozornosť na to, aby sme výdobytky doby využívali a nie aby ony ovládali nás. Takisto je veľkým zástancom ochrany planéty, čo je dnes nemenej populárna téma. Dokonca sa téme stvorenstva a ekológii venuje vo svojej encyklike Laudato si´.

 

Dokáže povedať „nie“. Neplatí, že Svätý Otec vždy na všetko len prikývne. Naopak, neostýcha sa povedať „nie“, ak to v danej situácii považuje za správne. Odmietol nepriestrelné sklá na papamobile, nesúhlasil s bozkávaním svojho prsteňa pri zdravení sa so stovkami veriacich, neprijal demisiu kardinála, odmietol tiež stretnutie s americkým ministrom v predvolebnom období. Nezbiera si bodíky za sympatie, ale žije podľa najlepšieho vedomia a svedomia.

 

Povzbudenie pápeža Františka

 

Viera+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00