Sedem tipov, ako byť úžasným manželom

Sedem tipov, ako byť úžasným manželom
Dokonca aj ten najlepší atlét profituje z dobrého koučingu. Hoci si uvedomujem, že manželia, ktorí čítajú tento článok, sú už dávno skvelí, ponúkam im tieto tipy z pozície manželského kouča. Manželia sa nimi riadia, aby sa zo skvelých stali úžasnými.

Autor: Joe Beam

PRVÝ TIP: Nerozprávajte sa s ňou, akoby bola jedným z vašich kamarátov

Počúvajte viac než päť minút, ako sa spolu rozprávajú kamaráti, a pravdepodobne začujete, že niektorý z nich označí druhého za hlupáka. Keď sa muži rozprávajú so svojimi kamarátmi, zvyknú byť priami alebo dokonca hašteriví. Svoje názory pred nimi prezentujú slobodne a bez obalu. Zo zábavy jeden druhého urážajú. Zavrhnú všetko, čo povie ten druhý, ak sa im to nepáči alebo s tým nesúhlasia. Zastavia sa vôbec niekedy a pomyslia si: „Nie som necitlivý? Čo ak zraním jeho city?“ Nie, chlapským zvykom je nechať triesky tam, kam dopadli.

Ženy také nie sú.

Ak sa manžel rozpráva so svojou manželkou rovnakým spôsobom, ako sa baví s priateľmi, jeho priamosť a túžba hádať sa môžu spôsobiť, že sa žena bude cítiť nerešpektovaná alebo manipulovaná. On si myslí, že je úprimný a priamy. Ona si o ňom myslí, že sa správa ako somár.

Ak skutočne chcete byť lepším manželom, pochopte, že ženy rozprávajú iným jazykom. Kým sa nenaučíte rozprávať jazykom vašej manželky, nikdy s ňou nebudete komunikovať na hlbšej úrovni.

 

DRUHÝ TIP: Dajte si pozor, aby sa vami necítila ovládaná

Najbežnejšia sťažnosť, ktorú počúvame od žien na našich seminároch pre manželstvá v kríze je to, že sa ich manželia snažia vo vzťahu dominovať. Zaujímavé je, že manželia si väčšinou myslia to isté o manželkách.

Otvorené oči a zmena správania nastávajú až vtedy, keď si obaja uvedomia, že nie je dôležitý motív správania manžela či manželky, ale to, ako toto správanie vníma ten druhý vo vzťahu. V manželstvách, v ktorých muž skutočne dominuje nad svojou ženou, nerobí to vedome a ani si svoju snahu byť nadradeným neuvedomuje. Keď povie svoj názor, keď ju kritizuje, že nerozumie jeho uvažovaniu a keď sa s ňou háda, aby si presadil svoje, je presvedčený, že sa k nej správa pekne. Nemá úmysel ju zraniť. Dokonca si môže myslieť, že jeho motívom je pomôcť jej.

Množstvo manželiek to v takej chvíli vzdáva. Manžel sa môže nazdávať, že ju presvedčil, aby vnímala veci z jeho pohľadu. Väčšinou to tak vôbec nie je. Žena, unavená z konfliktu a pocitu, že je vnímaná ako menejcenná, rezignuje, len aby sa konflikt skončil. Narastá v nej horkosť, ktorá po čase exploduje.

V jednej nezverejnenej štúdii z roku 2008 o manželských pároch uviedlo 21 percent manželiek, že ich spokojnosť s manželským partnerom sa znížila kvôli jeho dominantnému správaniu, zaobchádzaniu s manželkou bez rešpektu a hádkam.

Aby ste predišli tomu, že vás vaša manželka vníma podobne, sústreďte sa na jej pocity z toho, čo hovoríte a robíte. Ak úprimne cíti, že sa k nej správate ako k seberovnej, ste na dobrej ceste.

 

TRETÍ TIP: To, čo žena chce, je romantika

V spomínanej štúdii tvrdí 27 percent manželiek, že ich úroveň sexuálneho uspokojenia sa znížila, pretože ich manželia neboli romantickí a sex sa stal nudnou rutinou.

Kým ľudia – muži i ženy – majú potrebu sexuálneho naplnenia, zdá sa, že mužov viac uspokojuje častý sex a ženy zase citový vzťah v sexe. Ak chcete byť lepším manželom, predstavte si, že sa pre svoju ženu stanete Donom Juanom. Dvorte jej. Uvažujte nad novými a odlišnými scenármi, ktoré predchádzajú vašej sexuálnej interakcii. Pomôžte jej, aby si pripadala úžasná, a sex urobte skvelým nielen technikou, ale aj tým, že sa najprv dotknete jej srdca.

 

Sedem tipov, ako byť úžasným manželom
ŠTVRTÝ TIP: Počúvanie je kľúčom od jej srdca

Len málo ľudí – mužov či žien – má pocit, že ich niekto skutočne počúva. Ak chcete zmeniť spôsob, akým vás vníma vaša manželka, zvýšiť jej sexuálne uspokojenie a stať sa v jej mysli najlepším mužom na svete, počúvajte ju.

To znamená, že ju nebudete prerušovať svojimi príhodami a myšlienkami súvisiacimi s tým, čo práve hovorí, alebo meniť predmet rozhovoru. Počúvajte jej srdce rovnako ako jej slová. Keď rozpráva, spýtajte sa sám seba: „Čo cíti, keď mi toto hovorí?“ Ba čo je ešte dôležitejšie, pýtajte sa: „Aký obsah mi chce vlastne teraz sprostredkovať?“ Ak raz zistí, že sa úprimne zaujímate o jej názory, myšlienky a pocity, môžete sa jej tieto otázky spýtať aj nahlas. Pýtajte sa však až vtedy, keď ste presvedčený, že vaša manželka chápe vašu snahu jej porozumieť, a nie ju opravovať.

Táto vec vás dokáže zmeniť na lepšieho manžela v priebehu jedného mesiaca: Strávte každý deň aspoň polhodinu počúvaním svojej ženy. Vypnite televízor, telefón a rádio. Nájdite si miesto, kde vás nikto a nič nerozptyľuje, teda ani vaše deti. Pozerajte sa jej priamo do očí a potom sa jej spýtajte niekoľko otázok, aby ste ju primäli rozprávať. Komentujte len vtedy, ak sa vás na niečo opýta, alebo ak chcete lepšie porozumieť tomu, čo práve povedala. Ukážte jej, že ju rád počúvate, nech ide o akýkoľvek nepodstatný predmet, pretože vám to pomáha jej viac rozumieť a viac ju milovať.

 

PIATY TIP: Na čase záleží

Staré úslovie – ktoré vlastne ani nie je také staré –, že „kvalita času je dôležitejšia než jeho množstvo“, je trápne. Ak dovolíte svojej práci, koníčkom alebo iným záľubám, aby vám bránili tráviť čas s vašou ženou, zabíjate tým emócie.

Možno ste počuli, že „neprítomnosťou rastie túžba srdca“. Vzhľadom na moju skúsenosť s tisíckami párov si myslím, že presnejšie by bolo tvrdiť, že „neprítomnosťou rastie túžba po niekom inom“.

Robte si čas iba pre vás dvoch. Získate ho len tak, že sa o to sami pričiníte. Plánujte si spoločné chvíle a plán dodržte.

 

ŠIESTY TIP: Buďte jej oporou, nie jej otcom

Nabudúce, keď sa vaša žena vráti domov a posťažuje sa vám, ako sa k nej niekto správal, nehovorte jej, čo mala urobiť, čo má urobiť alebo že jej problém vyriešite vy. Namiesto toho ju počúvajte, snažte sa pochopiť, ako sa cíti a potom ju učičíkajte.

Dajte jej vedieť, že má právo cítiť sa zranene a že vám je ľúto, že sa jej to prihodilo.

Kým vás nepožiada o názor alebo o vyriešenie jej problému, nenavrhujte jej to. Nie ste jej otec, ste jej manžel. Správajte sa k nej ako k seberovnej. Ak sa sťažuje na situáciu, vašou úlohou je počúvať, dať jej vedieť, že ste na jej strane (aj vtedy, keď sa nesprávala korektne alebo problém zapríčinila sama) a že ste vždy tu, aby ste ju podporili. Je viac než pravdepodobné, že chce na nepríjemnú príhodu zabudnúť, ale potrebuje utvrdenie, že má právo sa cítiť zranená alebo nahnevaná. Dajte jej toto utvrdenie.

 

SIEDMY TIP: Nezabúdajte rásť

Žiaden manžel ani manželka nedosiahnu vo svojich úlohách dokonalosť. Mnohokrát počas vášho manželstva urobíte chybu, poviete čosi nesprávne alebo necháte použitú bielizeň na dlážke v spálni. Stáva sa to i tým najlepším manželom. Ale je dôležité nedovoliť týmto chybným momentom definovať vaše manželstvo. Využite každú príležitosť na rast blízkosti medzi vami a vašou ženou a prehlbujte svoje vedomosti o tom, čo chce, čo potrebuje, po čom túži a o čo sa usiluje. Učte sa a posilňujte váš rast. Ako kvalitné víno alebo zrejúci syr, tak i manželstvo sa rokmi stáva lepším.

 

Svet+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00