Sedem vitamínov pre zdravú dušu

Sedem vitamínov pre zdravú dušu
Predstava úplne zdravého tela znie veľmi lákavo. Žiadne operácie, stresujúce vyšetrenia, dlhý čas strávený v čakárni. Kto z nás by si neželal žiť taký život? V tomto bode sa však predstava končí a na rad prichádza vedomie, že telo vždy nestačí. Dá sa žiť plnohodnotne, zdravo bez zdravej duše?

Aj na nás katolíkov príde čas, keď sa chuť modlitby stratí. Jej zmysel akosi chabne, pretože sa naše túžby neplnia, trápenia neodchádzajú a bolesť neustupuje. Modlitbu pripodobňujeme automatu, do ktorého vhadzujeme a „zisk“ chceme na počkanie. Tak to však nefunguje, a to sa nám už prestáva páčiť. Čo s tým? Uspokojiť sa vetou „Sme len ľudia“ – alebo sa snažiť obrniť zaručenou metódou, ako si stálosť modlitby udržať a nájsť spôsob, ktorým sa nám modlí najlepšie?

Na prvý pohľad možno dušu bez Boha nespoznáme. Prehodíme pár slov, zasmejeme sa na vtipe a odkráčame preč. Hĺbavým rozhovorom však neoklameme žiadneho čitateľa našej duše. Bez Boha v nej len ťažko nájsť zdravé jadro. Každá oblasť nášho tela potrebuje živiny. Tak ako ich potrebuje telo, potrebuje ich aj naša duša. Neuvedomujeme si to, no práve na ňu je často kladená väčšia záťaž ako na naše kosti. Ona rozhoduje, ona sa snaží o dobro, trápi sa, rieši, uvažuje a kombinuje. To všetko dôležité sa deje v našom vnútri. Tak prečo sa viac staráme o zovňajšok? Chcieť od našej schránky výdaj bez poskytnutia akéhokoľvek príjmu, to nás vedie ďaleko od pokoja.

Ako posilniť našu dušu?

Venujme jej čas.

Dožičme si priestor vnútorného odpočinku. Seďme, zoberme do rúk hodnotnú knihu, počúvajme také melódie a texty. Čas venovaný nášmu vnútru nie je nikdy márny. Hodina načerpania znamená týždeň odovzdávania dobrej nálady iným, povzbudzovania či dobrého slova.

 

Nesnažme sa ju nasilu utíšiť.

Ak sa trápime, priznajme si to. Ak sme sklamaní, nahnevaní a vlastným svedomím stále obviňovaní, priznajme si to. Pred kým sa skrývať? Dovoľme si utíšiť sa svätou spoveďou, úprimným vyznaním hriechov, predovšetkým odpustením sebe samým a potom aj prijatím odpustenia od nášho milostivého Boha.

 

Počúvajme ju.

Často cítime, čo by sme mali urobiť. Neurobíme to. Cítime, ako by sme mali reagovať, no reagujeme inak. Cítime, že slovo prepáč by bolo z našich úst na mieste, no hrdosť nám nedovolí vysloviť ho. Počúvajme dušu, tá nás nikdy neoklame. Prihovára sa nám cez ňu Boh. Tak ho počúvajme.

 

Sedem vitamínov pre zdravú dušu

 

Doprajme jej vitamíny. A to pravidelne.

Ak by sme mali lekársky predpis od všemohúceho Lekára duší všetkých čias, bezpochyby by tam boli napísané tieto vitamíny:

 

Vitamín pravidelnej modlitby

Modlitba je liekom duše. Nie je nič krajšie, ako sa vyrozprávať najlepšiemu Priateľovi. Tomu, pri ktorom s istotu vieme, že slovo závisť nepozná. Nikdy nechce zle, nikdy nesklame dôveru, ani nezosmiešni. Viete, čo je na tom vitamíne najlepšie? Je úplne zadarmo, môžeme ho podarovať komukoľvek bez toho, aby sme mu ním ublížili. Ohlasovanie Božieho slova totiž ešte nikdy nikomu neublížilo.

 

50-kapsulový vitamín

Svätý ruženec je tá najsilnejšia zbraň proti diablovi. Ak nás pokúša, modlime sa ho. Ak v nás podnecuje nepokojné myšlienky, modlime sa ho. „Svätá Mária, Matka Božia, pros za nás hriešnych…“ Sme hriešni, no napriek tomu vzácnym spôsobom pozvaní byť blízko svätým. Zázrak.

 

Vitamínový rozhovor

Predstavme si lúku, jasné nebo, anjelské hlasy v povetrí a Boha vedľa nás. Rozprávame sa, občas zasmejeme, potom vyplačeme aj poslednú slzu, ktorú v sebe máme. Aj takto vie vyzerať modlitba. Má rôzne podoby a rozhovor je jedným z nich.

 

Riadky plné vitamínov

Už asi tušíte. Sväté písmo, kniha, ktorá je pre nás kresťanov návodom, ako žiť. Pravidelné čítanie Písma odkrýva tajomné zákutia celej podstaty, odhaľuje to, čo sme nevedeli, potvrdzuje to, v čo veríme, a dodáva nádej, že Boh miluje naozaj všetkých. Teba, mňa, jeho i ju. Bezpodmienečne a rovnako.

 

Pracovné vitamíny

A čo tak modliť sa počas práce? Keď žehlíme, varíme, cestujeme, vybavujeme či športujeme. Modlime sa dobrým slovom, poďakovaním a vďačnosťou za to všetko, čo máme. Prosme aj počas činností dňa. Nájdime si čas, náš Ocko sa z toho teší.

 

Nevynechajme ani jednu dávku

Stálosť modlitby. Ani bez pravidelného čistenia zubov by náš úsmev nebol pekný. Tam, kde sa stráca návyk, stráca sa efekt. V modlitbe je pravidelnosť dôležitou súčasťou. Je to čas, o ktorý by sme sa nemali nechať ukrátiť. Ak by sme si uvedomovali jej silu, bojovali by sme za ňu viac ako za návštevu nákupného centra. „Nemám čas, som unavený.“ Na to nám Ježiš odpovedá: „Poďte ku mne všetci, ktorí sa namáhate a ste preťažení, a ja vás posilním…“ (Mt 11, 28 – 30)

 

Účinky vitamínov

Boh nás modlitbou posilňuje, naša duša dostáva nový rozmer. My zavoláme, Ježiš odpovedá. Možno nie vždy tak, ako by sme si želali, no vždy tak, ako by sme potrebovali. Vyberme si „svoj štýl“ modlitby, liekov, ktoré nám zaberajú najlepšie. Ak sa Bohu naplno odovzdáme, pozveme ho k sebe, pozdvihne nás oveľa vyššie, tam, kde by sme my sami nikdy nezaleteli.

 

Viera+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00