Slovenská katolícka misia Viedeň: Modlitebné a duchovné spoločenstvo, ba dokonca rodinné priateľstvá

Slovenská katolícka misia Viedeň: Modlitebné a duchovné spoločenstvo, ba dokonca rodinné priateľstvá
Duchovný otec Pavol Dubovský spravuje viacero farností slovenskej katolíckej misie blízko Viedne, ktoré navštevuje približne šesťtisíc veriacich. Aké sú miestne aktivity? Ako a kde môžete nájsť slovenskú katolícku komunitu a kedy sa slúžia slovenské sväté omše? Všetky informácie nájdete pokope v tomto článku, ktorý sme pre vás pripravili.

Vo Viedni (na ulici Jacquingasse 53) pôsobí Slovenská katolícka misia, o ktorú sa stará duchovný otec Pavol Dubovský. Spravuje viacero farností v okolí Viedne, konkrétne dediny: Spillern, Oberrohrbach, Unterrohrbach a Kleinwilfersdorf, a v rámci farskej spolupráce to sú aj obce Leobendorf a Tresdorf. Spolu ide o približne šesťtisíc veriacich. Miestna farníčka Romana Václavíková, Slovenka žijúca vo Viedni, sa vyjadrila, že vďaka slovenskej farnosti vo Viedni našla duchovné a modlitebné spoločenstvo, ako i veľmi blízke, ba až rodinné priateľstvá.

Oficiálny web slovenskej farnosti nenájdete, napriek tomu sa však dobrovoľníci a Slováci žijúci v Rakúsku na sociálnej sieti ešte v roku 2017 rozhodli založiť skupinu s názvom ,,Slovenské omše vo Viedni“, ktorá má súčasne viac ako sedemsto návštevníkov. Práve na tejto internetovej platforme informujú o aktualitách, konaniach bohoslužieb a miestnych aktivitách.

 

Slovenská katolícka misia Viedeň: Modlitebné a duchovné spoločenstvo, ba dokonca rodinné priateľstvá
Romana Václavíková s dcérkou

 

AKTIVITY SLOVENSKEJ KATOLÍCKEJ MISIE VO VIEDNI

Vo farnosti Slovenskej katolíckej misie funguje okrem iného aj zbor zložený zo slovenskej komunity, v ktorom veriaci spievajú počas slovenských svätých omší. Tie sú slúžené v kostole Muttergotteskirche každú nedeľu o 18:00 a vo sviatky. Samotnému spevu predchádzajú pravidelné prípravy a nácviky, vďaka ktorým sa môžu slovenskí veriaci bližšie spoznať a vytvoriť tak cez službu bližšie vzťahy a priateľstvá. Ako spomenula Romana, aj vďaka týmto a podobným stretnutiam skrz farnosť zájdu na výlety či rodinné dovolenky.

Vo farnosti tiež nechýbajú adorácie, modlitby chvál, v Pôste duchovné obnovy alebo hrané krížové cesty, ako aj aktivita ,,pôstna polievka.“ Ochutnať vianočný punč môžu miestni farníci vo Vianočnom období, v ktorom sa tiež organizuje vianočný koncert. Počas neho znejú slovenské, ale aj zahraničné koledy a vianočné piesne. Výťažok z dobrovoľného vstupného príspevku bol z vianočného koncertu v roku 2019 venovaný na pomoc seniorom v zariadeniach Slovenskej katolíckej charity.

Vo farnosti ste v minulosti mohli natrafiť aj na evanjelizačný kurz H2O s názvom Cesta viery, ktorý neskôr prerástol aj do pravidelného modlitebného stretka konajúceho sa počas roka. Ako uvádzajú na sociálnej sieti, išlo o evanjelizačný video-seminár zložený z deviatich stretnutí, ktorý obsahoval deväť kvalitných 30-minútových filmov v HD kvalite so slovenským dabingom. Spájal sa v nich dramatický príbeh so sviežim vyučovaním, ktoré krok po kroku viedli účastníkov na ceste odhaľovania pravdy o osobe Ježiša Krista. Seminár ponúkal jedinečnú možnosť vrátiť sa k základom viery, vyriešiť otázky a sklamania, ktoré v sebe máme a spoznať Boha ako živého a milujúceho Otca.

 

Slovenská katolícka misia Viedeň: Modlitebné a duchovné spoločenstvo, ba dokonca rodinné priateľstvá

 

Z HISTÓRIE SLOVENSKEJ DUCHOVNEJ SLUŽBY

V roku 1950 vznikol v Rakúsku Slovenský katolícky spolok a slovenská duchovná služba pre utečencov, ktorí sa rozhodli ostať v Rakúsku, sa začala v roku 1968. V tom čase prišiel do Viedne slovenský misionár otec Stanislav Xaviér Čík. V rokoch 1971 – 1973 sa vo Viedni slúžili nedeľné omše v slovenskom jazyku, ktoré boli pravidelné. Otec Čík odišiel v roku 1988 do dôchodku a v pastorácii odvtedy pokračuje otec Pavol Dubovský, ktorý do Rakúska odišiel ilegálne, pretože sa túžil stať kňazom. (Zdroj www.slovaci.at).

Duchovný otec Dubovský sa teší záujmu Slovákov o bohoslužby v susednej krajine. ,,V Rakúsku žije niekoľko tisíc Slovákov, väčšina z nich vo Viedni a okolí. Tí radi prídu na svätú omšu vo Viedni. Ľudia si cenia slovenskú svätú omšu a aj možnosť svätej spovede v rodnej reči.“

 

Kňaz: Pavol Dubovský

Názov farnosti: Slowakische Katholische Mission – Slovenská katolícka misia

Miesto: Jacquingasse 53, 1030 Wien

Sväté omše: nedeľa 18:00

Tel. kontakt: 00 43 664 88593942

Web: https://m.facebook.com/slovenskeomsevoviedni/?tsid=0.8350537206663711&source=result

 

Tento projekt vznikol vďaka našim partnerom:

Slovenská katolícka misia Viedeň: Modlitebné a duchovné spoločenstvo, ba dokonca rodinné priateľstvá

 

 

Téma+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00