Slovo o tom, že môžeme v decembri skončiť

Slovo o tom, že môžeme v decembri skončiť

Ten pocit sa znova zopakoval. Keď som si prečítal krátky oznam na strane štyri v časopise Miriam, prišlo mi úprimne smutno. Kresťanský časopis pre ženy a tiež časopis bez bulváru – ako to tvorcovia uvádzajú – končí.

December 2018. Práve pred Vianocami vyjde posledné číslo časopisu Miriam. Po štrnástich rokoch. „Radi by sme robili to, čo Mária Magdaléna v 1. storočí, keď stretla vzkrieseného Krista – rozhlásila to aj mužom, aj iným ženám. Veľmi túžime prinášať našej krajine i svetu pravdu, že sme Bohom milované – každá jedna, každý človek na zemi,“ opisovali svoju túžbu autorky.

Priznávam, mám šéfredaktorku Alenku Ješkovú rád a rád som siahol po ženskom časopise, aj keď som muž. Dávali do tvorby celé srdce popri svojich prácach, zamestnaniach a materských povinnostiach.

December 2017. Časopis Nahlas – vydávaný Spoločenstvom pri Dóme sv. Martina – ohlásil posledné číslo. Dvadsať rokov prinášal tento časopis kľúčové témy: osobný vzťah s Bohom, modlitbu, poznanie Božieho slova či duchovné služby. Najmä vďaka šéfredaktorovi, ktorým bol skvelý grafik Andrej Kmeťo – ktorého mám tiež veľmi rád – mal časopis aj veľmi precíznu, modernú a kvalitnú grafiku.

Jún 2017. V Ivanke pri Dunaji sme sedeli za stolom štyria šéfovia. Pozval som ich, aby sme prehĺbili naše priateľstvá a tiež mediálne spolupráce. Andrej Kmeťo za Nahlas, Alenka Ješková za Miriam, Aďa Mikolášiková za web zastolom.sk (áno, aj ju a jej prácu mám rád) a ja. Už vtedy nám Andrej naznačil, že Nahlas má prognózu iba do konca roka. Prišlo mi vtedy rovnako smutno. Tiež to boli ľudia, ktorí dali do tvorby celé srdce.

December 2010. Vyšlo posledné číslo jediného kresťanského časopisu pre tínedžerov – časopisu AHA!, ktorý vydávali saleziáni dona Bosca. Znova, mal som rád prácu šéfredaktorky Bashky Bendzákovej, a opäť mi prišlo veľmi smutno. Aj zo svojho postoja, že som neustále odkladal predplatné, až bolo neskoro. Pri Nahlas a Miriam som túto chybu nezopakoval a snažil som sa, aby ich diela poznali ďalší a ďalší.

December 20XX. Vyjde posledné číslo novín Slovo+. Je to len fikcia a prepáčte, nechcel som vystrašiť. Ale môže to byť aj realita ďalších rokov a decembrov, pretože práve ku koncu roka sa veci uzatvárajú. V decembri budeme mať dva roky a čoraz väčšmi si uvedomujem, ako sme závislí od čitateľov a ako ste vy závislí od nášho obsahu.

A ešte jednu vec si uvedomujem.

Je realitou, že tlač znižuje náklady a počet výtlačkov klesá, lebo rastie vplyv internetu a sveta online. Je však paradoxné, že všetky projekty mali tisíce podporovateľov a mnohí sa dali do pohybu až vtedy, keď bolo neskoro. Ozývali sa, že chcú, aby periodiká pokračovali, že si ich predplatia, že to bude prázdne miesto na slovenskom kresťanskom trhu.

Preto prosím z tohto miesta, aby sme boli vďační za všetky snahy a projekty, do ktorých kresťania dávajú srdce. Aby sme boli aktívni, keď fungujú, nielen o nich dobre rozprávali, keď skončia. Lebo tie dôvody a konce môžu byť aj v našej nevšímavosti, ľahostajnosti či apatii.

Bashka, Andrej, Alenka, vďaka za to, čo ste tvorili, do čoho ste vkladali svoje srdce. Myslím na vás, keď listujem v starých číslach Aha!, Nahlas či Miriam. A vy viete, že nielen vtedy.

 

Je realitou, že tlač znižuje náklady a počet výtlačkov klesá, lebo rastie vplyv internetu a sveta online. Je však paradoxné, že všetky projekty mali tisíce podporovateľov a mnohí sa dali do pohybu až vtedy, keď bolo neskoro.

Názory+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00