Speváčka Dominika Jurena: Môj syn bol pre mňa živou bytosťou už od počatia

Speváčka Dominika Jurena: Môj syn bol pre mňa živou bytosťou už od počatia
Speváčka Dominika Jurena je so svojím manželom už takmer dva a pol roka. Za ten čas si stihli povedať svoje ,,áno“ a privítať na svete ich synčeka Miška, ktorý má dnes už tri mesiace. Porozprávali sme sa o tehotenstve, materstve a aj o tom, čo je pre ňu vo chvíľach materskej dovolenky balzamom na dušu.

Zistenie, že si tehotná. Strach? Radosť? Pocit nesmierneho požehnania? Ktorý z pocitov v tebe najviac rezonoval?

V prvom rade to bola neopísateľná radosť, pretože sa nám s manželom splnil sen. Brali sme to ako požehnanie, keďže obaja vieme, že dieťa v dnešnej dobe naozaj nie je samozrejmosťou. Zároveň sme obaja začali cítiť zodpovednosť za nový život, za výchovu nového človeka.

 

Vo februári si sa už stala mamkou malého Miška. Žiaľ, nie každý sa môže, hoc po tom veľmi túži, pýšiť statusom rodiča. Čo to pre teba znamená?  

Ako som už spomínala vyššie, je to pre mňa požehnanie, splnený sen a veľký záväzok voči Bohu. Dal mi to pre mňa najúžasnejšie dieťa, čisté, nevinné, nepoškvrnené. Cítim za neho veľkú zodpovednosť a s manželom z neho chceme vychovať dobrého a správneho človeka, ktorý bude poznať a milovať Boha. Zároveň cítime zodpovednosť aj jeden voči druhému, aby sme mu vedeli ísť dobrým príkladom.

 

Speváčka Dominika Jurena: Môj syn bol pre mňa živou bytosťou už od počatia

 

RAZ SOM SA CÍTILA AKO MATKA ROKA, NIEKEDY NIE DOSŤ DOBRÁ

Nepochybujem o tom, že vyjadriť slovami prvé stretnutie s vytúženým bábätkom nie je vždy možné, poďme sa však o to pokúsiť. Aké to bolo? Ležať na pôrodnej sále a držať v rukách svojho prvého syna?

Veľmi som plakala od dojatia a nedalo sa to zastaviť, bol to príval neskutočnej radosti, vďaky za to, že je Miško živý a zdravý. Zároveň som cítila nekonečnú lásku, inú, ako cítim voči svojmu manželovi. Bola to materinská láska. Od prvej chvíle som sa do neho zamilovala a už vtedy som vedela, že to bude láska na celý život.

 

Na sociálnych sieťach si zverejnila príspevok o tom, že občas pociťuješ únavu, frustráciu a vyčerpanie. Poďme sa dotknúť aj týchto, v materstve bežných, dní. Cítila si niekedy výčitku z týchto pocitov?

Po pôrode som prvých pár týždňov cítila všetko možné. Spoznávanie sa s bábätkom bolo niekedy neľahké, najmä pre mňa ako prvorodičku. Netušila som, čo od toho očakávať. Mali sme lepšie aj horšie dni. Raz som sa cítila ako matka roka, inokedy som sa necítila byť dosť dobrá. Bolo to celé ako na hojdačke. Myslím si však, že je to úplne normálne. Mojou výhodou bolo, že môj manžel je naozaj úžasný a vždy, keď som sa necítila byť dosť dobrá, alebo, keď som cítila výčitky z toho, že sa tak vôbec cítim, podržal ma a psychicky mi veľmi pomohol. A pomáha mi dodnes. Nielen s malým, ale aj so mnou samou. Materstvo je niekedy naozaj vyčerpávajúce, ale mám vedľa seba úžasného muža. On je skutočne mojou lepšou polovičkou a verí vo mňa vždy, keď ja už prestávam veriť v seba.

 

Na čo je podľa tvojho názoru potrebné v takýchto náročných okamihoch materskej dovolenky nezabúdať?  

Mne osobne veľmi pomohol môj manžel a tiež moja mamina. Vďaka nim som si uvedomila, že som pre Miška tou najlepšou maminou, viem presne, čo potrebuje a hlavne viem najlepšie, ako ho milovať bezpodmienečne. A práve toto vedomie mi pomáha prekonávať aj tie ťažšie dni, bez ktorých by to proste nebolo ono, lebo aj ťažšie dni nás formujú a robia lepšími.

 

Na Deň počatého dieťaťa si sa taktiež verejne vyjadrila, že vaše dieťatko pre vás nikdy nebolo len embryo alebo plod. Stretla si sa aj s inými,  rozporuplnými názormi? Ak áno, ako si vtedy reagovala?

Samozrejme, je to ťažká téma a každý má na to svoj názor. Ja som od začiatku vnímala malého ako dieťa a bolo mi jedno, či má päť milimetrov alebo päťdesiat centimetrov. Pre mňa bol živou bytosťou už od počatia, a tak sme sa k nemu s manželom vždy aj správali. Vždy som to so všetkými takto aj komunikovala a chvála Bohu, nestretla som sa s nejakými negatívnymi názormi.

 

Speváčka Dominika Jurena: Môj syn bol pre mňa živou bytosťou už od počatia

 

VEČERNÁ MODLITBA S MANŽELOM JE PO CELOM DNI AKO BALZAM NA MOJU DUŠU

V čom všetkom ti ohľadom materstva a rodičovstva pomáha tvoja viera?

Pomáha mi dennodenne. Nepociťujem zúfalstvo, keď niečo nejde. Pomáha mi byť viac trpezlivá, milujúca, láskyplná. Veľmi mi pomáha naša spoločná večerná modlitba s manželom, to je ako balzam na dušu po celom dni. A myslím si, že čím bude Miško starší a budeme ho viac a viac vychovávať, viera pre mňa bude stále väčšou oporou.

 

Aké hodnoty túžite ako rodičia odovzdať svojmu dieťaťu?

Chceme z neho vychovať dobrého, spravodlivého, šťastného, milujúceho človeka. Človeka, ktorý pozná a miluje Boha. Chceme mu jednoducho odovzdať to, čo sme sami dostali – vieru v Boha a morálne hodnoty, nech sa náš syn má v neskoršom veku o čo oprieť.

Foto: Zuzana Jánošová

Rozhovory+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00