Speváčka Janais: S kamarátkou som sa rozlúčila piesňou

Speváčka Janais: S kamarátkou som sa rozlúčila piesňou
Janais je speváčka a skladateľka, ktorá do svojich skladieb dáva seba samú.  Svoju dušu i boľavé srdce v ťažkých časoch po smrti kamarátky dokonale odovzdala v skladbe Angels in my room, jednej z najsilnejších a najemotívnejších, aké doteraz napísala.

Titulná snímka: Matej Kmeť

Vaše skladby sú väčšinou výpoveďou vášho vnútra a momentálneho stavu, ktorý prežívate. Podobne to bolo aj so skladbou Angels in my room, ktorá bola napísaná po smrti vašej kamarátky…

Kamarátka Maruška bojovala dlhé roky s rakovinou. Veľa času trávila v nemocnici a posledné mesiace veľmi trpela. No aj tak si ju pamätám ako stále usmievavú a pozitívnu východniarku. Vždy nám bolo veselo. Keď zomrela, trápilo ma, že som sa s ňou nemohla rozlúčiť. Mala som vtedy malú dcérku a nemohla som cestovať cez celé Slovensko na pohreb. Preto som jej napísala pieseň Angels in my room, ako svoju rozlúčku s ňou.

 

Prečo ste skladbu naspievali v angličtine a nie v slovenčine?

Bolo to prvýkrát, čo zomrel niekto z mojich priateľov a dosť ma to zasiahlo. Pieseň má už desať rokov a v tom čase som skladala piesne v angličtine pomerne často. Myslím, že vtedy bolo pre mňa ľahšie vyjadriť pocity aj bolesť v angličtine.

 

VERÍM, ŽE PIESEŇ POMÔŽE AJ INÝM UĽAVIŤ V ICH TRÁPENÍ

Pieseň Angels in my room na svojom začiatku nezožala v slovenských rádiách veľký úspech a zaradili ju až do tzv. „off timov“…

Táto pieseň nebola určená pre rádiá. Bola to moja osobná rozlúčka s kamarátkou. Od takej piesne nečakáte hit, má úplne iné posolstvo. Off timy pre mňa teda neboli žiadne sklamanie.

 

Ako sa skladbe darí dnes?

K piesni je natočený videoklip, dostupný na internete. Verím, že aj po rokoch sa stále dokáže dotknúť ľudí, ktorí stratili blízkeho človeka. Možno aj im trochu pomôže uľaviť v ich trápení.

 

Speváčka Janais: S kamarátkou som sa rozlúčila piesňou
Snímka: Jaroslav Suchár

 

 

VIDEOKLIP K PIESNI ZAPLATILA MAMA

Na natočenie videoklipu v piesni ste si vybrali víkendový domček vo Vyšnej Šebastovej pri Prešove. Ako a kedy vlastne samotný videoklip vznikal?

Lokalitu pre videoklip vybrali chalani z RW Studio, ktorí mali na starosti celý videoklip. Bol to môj prvý vážny videoklip. Čo si pamätám je, že z klipu takmer zišlo, lebo som naň nemala peniaze. Povedala som o tom mame a ona ho napokon celý zaplatila s tým, že táto pieseň je taká silná, že by bola škoda, ak by videoklip nemala.

 

Aký je váš vzťah k anjelom? Cítite ich prítomnosť vo vašom živote?

Každý večer sa modlím s deťmi k anjelovi strážcovi. On svoju prácu odvádza najlepšie ako vie, keďže mi nič nechýba a som v poriadku ja i moji najbližší.

 

V samotnej skladbe odzneli aj slová: „Slnko zaplavilo miestnosť a ja som premýšľala, aký druh slnka cítiš teraz. Anjeli povedali, že je to najkrajšie meno – Láska.“ Veríte, že vaša kamarátka je už na tom najkrajšom mieste, pri Bohu v nebi?

Áno, verím, že je už na mieste naplnenom pokojom a radosťou, ktorá nepominie a verím, že jej, hoc krátky a bolestivý, čas strávený tu na zemi bol nepatrný v porovnaní s večnosťou, ktorú má pred sebou.

 

Je dnes aj ona sama takým vaším anjelom strážnym?

Verím, že Maruška a ostatní naši blízki, ktorí už nie sú medzi nami, sa za nás u Boha prihovárajú a tam zhora na nás dozerajú, kým sa opäť nestretneme.

Rozhovory+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00