TOP

Speváčka Sima Martausová: 7 vecí, ktoré ma naučil koronavírus

Sedem vecí, ktorým nás učí koronavírus, viem pomenovať zo svojho pohľadu. Každý človek prežíva toto obdobie inak – podľa mňa sú obavy na mieste, no vidím v tomto čase aj mnoho pozitív.
1. Je krásne vidieť a vnímať, ako sa snažíme pomáhať nezištne jeden druhému.

Tí, čo vedia, šijú pre ostatných rúška, pomáhajú starším ľuďom s nákupmi. Kňazi majú online omše. Táto kríza nás učí byť vnímavými k slabším.

 

2. Vieme oceniť, čo sme doteraz brali ako samozrejmé.

Každý večer tlieskajú ľudia zdravotníkom, ktorí podávajú nadľudské výkony. Obdivujem ich. Aj mladých medikov, ktorí ešte len študujú. Je to naozaj nádherné a úctyhodné povolanie.

 

3. Z rozhovorov s priateľmi a aj sama za seba môžem povedať, že môj život sa vďaka tomuto zastaveniu a spomaleniu akoby upokojil a viac prehĺbil.

Viem, že sme na tejto zemi krátko, a preto je dobré snažiť sa žiť dobre, robiť dobre a prinášať aspoň kúsok dobra ostatným.

 

4. Uvedomujem si, akým darom sú mi priatelia, s ktorými som sa mohla len tak slobodne stretávať, rozprávať, piť kávičku a na rozlúčku sa objať.

Mať dobrých priateľov nie je samozrejmosť a ďakujem Bohu, že ich mám.

 

Speváčka Sima Martausová: Dotyk Boha zažívam nielen cez hudbu, ale aj cez ľudí

 

5. Tento čas ma zároveň učí, aké je dôležité vedieť vychádzať aj sama so sebou.

So sebou trávim najviac času a je potrebné byť spokojná – keď sa správam pekne k sebe, správam sa tak aj k iným.

 

6. Konečne som mohla začať cvičiť na gitare, čítať knihy, vypekať obľúbené koláčiky…

Hoci som mohla mať čas aj doteraz, mám pocit, akoby to teraz išlo ľahšie.

 

7. Posledná, siedma vec, ktorej ma toto obdobie učí, je – že život, ktorý máme, je naozaj „len“ požičaný…

Je darom, ktorý si naozaj vážim. Som šťastná, že som a že môžem zažívať krásne bežné radosti tohto pozemského sveta.

 

Foto: Šimon Kľačko

 

Komentáre

v Slovo+ od začiatku (2013) Vyštudoval saleziánske Gymnázium Jána Bosca v Šaštíne-Strážach. Napriek trom rokom štúdia žurnalistiky na Katolíckej univerzite (a súbežne práce pre Katolícke noviny) „nedobojoval“ vysokoškolský titul a ostal hrdým maturantom. Zatiaľ.  Je autorom desiatich knižných rozhovorov v edícii Inšpirujúci, ďalších dvoch knižných rozhovorov a je tvorcom dvoch titulov – príbehov farára Kuffu.  S manželkou založili v roku 2006 Púť zaľúbených v Šaštíne a sedem rokov viedol tím organizátorov. V roku 2013 založil projekt Slovo+ a vydavateľstvo BeneMedia. Narodil sa v deň, keď František z Assisi založil svoj rád. Možno aj preto mu sú jeho príbeh a jeho snaha prinášať evanjelium sympatické. Chcel by prinášať Slovo nielen cez Slovo+. S manželkou a deťmi (rád) žije v Piešťanoch. Dobre sa tiež cíti v Porte, Ríme a Jeruzaleme. Má rád oškvarkové pagáče, slovenskú hudbu a taliansku kuchyňu.