Speváčka Zuzana Eperješiová: Inšpiráciu vo mne prebúdzajú aj vône a úlomky rôznych spomienok

Speváčka Zuzana Eperješiová: Inšpiráciu vo mne prebúdzajú aj vône a úlomky rôznych spomienok
Skyva alias Zuzana Eperješiová (29) sa nám predstavila ako autorka a interpretka vlastných piesní, ktorá sa snaží ponúkať ľuďom naokolo kúsok dobra a krásy prostredníctvom hudby a slova. Hudba a slovo sú jej neodmysliteľnou súčasťou. O čom sníva Zuzana Eperješiová? Čo je jej studnicou inšpirácie? To všetko a mnoho ďalšieho nám prezradila v rozhovore.

Titulná fotka: Woont

O čom sníva Zuzana Eperješiová?

O mnohých veciach. V posledných rokoch najmä o tom, aby sme k sebe boli len o trošku lepší. Všetci a vo všetkých sférach. Žilo by sa nám oveľa, oveľa lepšie.

 

Čo robíte, ak práve netvoríte?

Myslím si, že u mňa čas, keď práve netvorím, je netvorivý len zdanlivo. Ako asi väčšina hudobníkov, aj ja mám zamestnanie, ktoré ma živí. Je však prepojené s hudbou a umením všeobecne, čiže som ponorená do tvorivého sveta rôznych umelcov.

Vo zvyšnom čase sa venujem aj iným bočným aktivitám – mnohé sa tiež týkajú hudby a práce s ľuďmi. Týmto spôsobom väčšinu svojho času asi vedome aj podvedome zbieram a vo svojom vnútri ukladám rôzne podnety, ktoré sa potom stávajú podkladom pre tvorivý čas.

 

V akej oblasti pracujete?

V súčasnosti pracujem v košickom rozhlasovom štúdiu rádia Devín ako hudobná redaktorka. Je úžasné, že moja práca je plná umenia, najmä hudby, a veľmi vzácne je to, že som sa ocitla medzi výbornými kolegami – sú to profesionáli, od ktorých sa veľa učím, a sú to výnimoční a dobrí ľudia. Nič z toho dnes nie je samozrejmosť.

 

Speváčka Zuzana Eperješiová: Inšpiráciu vo mne prebúdzajú aj vône a úlomky rôznych spomienok

 

HUDBA A SLOVO MUSIA V PIESNI EXISTOVAŤ V SYMBIÓZE

Svojim fanúšikom prinášate umenie slova aj hudby. Čo je vám srdcu bližšie? Hudba alebo slovo?

To je ťažká otázka, pretože oboje má svoje špecifiká, a keď mám odpovedať ako autorka piesní – pre mňa sú obe zložky rovnocenné a nevyhnutne spojené, takže sú mi v tomto ohľade aj rovnako blízke. V piesni nemôžu bez seba existovať, respektíve musia existovať v symbióze. Ak sa jedno alebo druhé podcení, pieseň tým podľa mňa trpí a môže to na poslucháča pôsobiť rušivo. Samozrejme, vždy sa dá textovo aj hudobne experimentovať, v tom prípade sa niektoré textové alebo hudobné princípy narúšajú cielene. Alebo sa vytvárajú nové, nečakané spojenia, ale to som už odbočila.

Čo je mi bližšie… ak potrebujem myšlienky formulovať, bližšie mi je slovo. Ak naplno nechám priestor emóciám, bližšia mi je hudba. Ale aj tak najradšej pracujem s oboma naraz.

 

Má podľa vás väčšiu moc slovo alebo hudba? Prečo?

Závisí to od kontextu a príležitosti. Myslím si, že vo svete piesní sa to líši od prípadu k prípadu. Pri bežnej každodennej komunikácii pravdepodobne slovo. V neobyčajných situáciách, pri životných míľnikoch, v ťažkých chvíľach možno hudba, pretože človek nechce vždy prežívanie vypovedať slovami, niekedy stačí, keď ho ponorí do hudby.

 

Čo je vašou „studnicou“ inšpirácie?

Rada čerpám z pozorovania ľudí, ich správania, myšlienkových pochodov, ale aj zo sebareflexie. A okrem toho z čítania a počúvania – to sú vlastne tiež formy pozorovania vnútorného sveta iných ľudí. Ale čím ďalej tým častejšie sa mi stáva, nech už to znie akokoľvek zvláštne, že inšpiráciu prebúdzajú aj vône a úlomky rôznych spomienok.

 

Predošlé týždne prebiehalo Veľkonočné obdobie až do Zoslania Ducha Svätého. Ako ste trávili toto obdobie? Ako ste ho prežívali?

V tomto roku celkom radostne – čiže vlastne tak, ako by to asi malo byť v každom Veľkonočnom období. A tiež s vďačnosťou za to, že sa môžem (opäť) venovať tomu, v čom vidím zmysel a čo ma posúva ľudsky a profesionálne. Bytostne si uvedomujem, že je to dar.

 

Speváčka Zuzana Eperješiová: Inšpiráciu vo mne prebúdzajú aj vône a úlomky rôznych spomienok

 

NÁVŠTEVA PÁPEŽA MI PRIPOMENULA, NA ČOM OZAJ ZÁLEŽÍ

Takto pred rokom sme už vedeli, že nás poctí svojou návštevou pápež František. Vy ste spievali na tejto udalosti v Košiciach. Aký to bol pocit?

Pocit zodpovednosti. Za svoj podiel na sprievodnom programe. Na priebehu slávnostnej návštevy sa podieľalo obrovské množstvo ľudí s rôznymi úlohami a uvedomovala som si, že každý ide na sto percent, aby bola návšteva dôstojná a pokojná. Potom to bol pocit vďačnosti, že som dostala pozvanie pridať sa do pomerne malej skupiny hudobníkov a vôbec umelcov, ktorí mohli program obohatiť. A napokon, veľká radosť, znásobená tým, že som stretla viacerých známych, ktorí tiež na programe participovali a už dlho sme sa nevideli.

 

Čo pre vás znamenala táto návšteva? 

Povzbudenie a pripomenutie toho, na čom ozaj záleží.

 

Ktoré myšlienky vám utkveli v pamäti?

Že k ľuďom máme prichádzať s bratskou blízkosťou… a tiež, že objatie pomáha prekonávať strach.

Asi preto, že pripomínajú, že toto je normálna ľudskosť a že my máme ostať normálni.

 

Je známe, že čoskoro vydáte nový album. Aký bude niesť názov?

Bude sa volať „Z exilu“.

 

Má tento názov nejaký príbeh?

Tematika exilu, teda vyhnanstva, núteného odchodu a nedobrovoľného zotrvávania na mieste, ktoré je opakom domova, vo mne tlela pomerne dlhý čas. Už na prelome rokov 2019 a 2020 som vedela, že ďalší album sa bude dotýkať našich viac či menej nútených odchodov a útekov. Piesne, ktoré na ňom zaznejú, budú mozaikou túžby a snahy vrátiť sa „z exilu“ späť domov, teda prekročiť pomyselnú hranicu vyhnanstva, v ktorom sa často nachádzame – hoci exil pre každého človeka znamená čosi iné a každý ho inak prežíva a spracúva.

Asi nedokážem spätne identifikovať presný impulz, ktorý stojí za názvom albumu, ale viem, že keď sa nás v marci 2020 naplno dotkli pandemické okolnosti, zvyšné piesne k už pripravenému materiálu pribudli veľmi rýchlo, čo bolo pre mňa náznakom, že som sa vybrala správnym smerom. Celý tento zvláštny čas, ktorý žijeme, pridal albumu a príbehu nové roviny.

 

Na čo všetko sa môžu poslucháči tešiť?

Na 13 alebo 14 piesní a na príbeh, ktorý spoločne vyrozprávajú. Na intímne klavírovky, ale aj na aranžé s chalanmi – hudobníkmi, ktorí ma sprevádzajú a dopĺňajú na koncertoch. Časť piesní som už predstavila na online koncerte na Silvestra 2021 a hrávam ich na vystúpeniach už aj teraz. Ostatné zaznejú pravdepodobne až na albume.

 

Ak by sa vám do budúcna naskytla možnosť na spoluprácu nejakého umelca, aj zo zahraničia, s kým by ste chceli spolupracovať?

Len na Slovensku je veľa umelcov, s ktorými by bola pre mňa česť a radosť spolupracovať, pretože ma svojou tvorbou oslovujú, povzbudzujú. Ale to sú ozaj len také tajné sny. Bola by som rovnako nadšená z duetu so Simou Magušinovou, Jurajom Benetinom z Korben Dallas alebo s Richardom Müllerom. Zo zahraničia ma veľmi oslovila Poľka Hania Rani – určite odporúčam vypočuť si niečo z jej tvorby, je to čarovná umelkyňa. A už mojím detským snom bolo zaspievať si s Jarom Nohavicom, a to stále platí.

 

Ktorý citát zo Svätého písma vám dodáva v týchto časoch odvahu?

Hm, napríklad „Poďte ku mne všetci, ktorí sa namáhate a ste preťažení, a ja vás posilním.“ (Mt 11, 28) Alebo „…a do toho ešte prišiel zákon, aby sa rozmnožilo previnenie. Ale kde sa rozmnožil hriech, tam sa ešte väčšmi rozhojnila milosť.“ (Rim 5, 20)

 

Rozhovory+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00