Sprievodca neplodnosťou pre katolíkov
Petrovi sa to dievča zapáčilo na prvý pohľad. Všimol si, do ktorej skupinky sa po vysokoškolskej omši pridala, a nenápadne sa k nej pridal tiež. „Ahoj, som Peter,“ predstavil sa. „Lucia,“ odvetila. „Ako z románu,“ zasmial sa Peter. „Môjho obľúbeného.“ Zhodou okolností si Peter čosi pamätal z povinného čítania a s Luciou tak v družnom rozhovore strávili celý večer. Ona sa vrátila s kamarátkami na internát, on sa zadumaný vliekol mestom domov. Bolo mu jasné, že Lucia je výnimočná.
Na príklade jedného katolíckeho páru si prejdeme cestu, ktorou si môžu prechádzať všetky veriace páry – či už v období chodenia, alebo v čase riešenia otázok týkajúcich sa plodnosti.
Obdobie chodenia
Leto sa obaja mladí rozhodli stráviť ako dobrovoľníci na letnom tábore na Ukrajine. Hodiny a hodiny trávili prípravou aktivít a materiálov pre ukrajinské deti. Čas strávený službou medzi mladými ich priviedol k rozhovoru. „Keby som raz nemohla mať deti, určite by som si nejaké adoptovala. A nevadilo by mi, ani keby bolo napríklad z Ukrajiny,“ prehodila pri večernej prechádzke Lucia. „Ja by som chcel mať najprv svoje vlastné, potom by som možno šiel aj do adopcie,“ zamyslel sa Peter. „A keby si bol neplodný? Alebo tvoja manželka?“ pýtala sa ďalej Lucia. „Neviem, úplne som sa nad tým nezamýšľal. Ale veď v dnešnej dobe sa to dá riešiť všelijako, keby sa nám nedarilo, asi by som skúsil umelé oplodnenie,“ pokračoval Peter. „Ale vieš, že to nie je v súlade s Cirkvou?“ nenechala sa odbiť Lucia. „Nerozumiem, čo je na tom zlé,“ pokračoval Peter. „Veď lekári len pomáhajú manželom mať deti.“
Obdobie chodenia je ideálny čas na skúmanie svojich vlastných i partnerových názorov na rôzne otázky týkajúce sa plodnosti. Ak máte pocit, že sú to citlivé témy týkajúce sa jednotlivých párov, máte pravdu. To však neznamená, že by ste ich nemali otvárať a prípadne sa nimi hlbšie zaoberať, najmä ak sa v niektorých otázkach nezhodnete.
Ponúkame vám niekoľko otázok na otvorenie rozhovoru i na jeho prehĺbenie:
- Chceš mať deti? Koľko? Záleží ti na pohlaví dieťaťa alebo ti je to úplne jedno?
- Poznáš dobre svoj zdravotný stav? Chodíš na preventívne prehliadky k všeobecnému lekárovi a ku gynekológovi/urológovi? A poznáš dobre zdravotný stav svojho partnera? Myslíš si, že je na tvojej strane nejaký rizikový faktor, ktorý by mohol mať vplyv na vašu plodnosť (napríklad vysoký tlak, cukrovka, toxický stres, problémy s cyklom, nezdravý životný štýl, fajčenie, sedavé zamestnanie)?
- Ako ste to mali vo vašej rodine? Bojoval niekto s neplodnosťou? Prešiel si niekto spontánnym potratom? Absolvoval niekto umelé oplodnenie? Máte v rodine alebo medzi kamarátmi niekoho, kto si adoptoval dieťa alebo kto si prešiel procesom umelého oplodnenia?
- Aký je tvoj názor na umelé oplodnenie? Dokážeš si predstaviť adopciu dieťaťa? Ak áno, za akých podmienok? Čo si myslíš o surogátnom materstve?
Obdobie zásnub
Rok sa s rokom snúbil a Peter si kľakol pred Luciu. „Vydáš sa za mňa?“ „Áno,“ nezaváhala Lucia ani na sekundu. Peter jej nastokol prsteň a začal sa kolobeh týkajúci sa svadobných príprav. Dohodli sa, že svadba bude o rok, aby mali na všetko dostatok času. Prihlásili sa na predmanželskú prípravu a tam sa počas jedného stretnutia dostali k otázke prístupu k plodnosti. Doteraz o tom neuvažovali, mysleli si, že deti budú prijímať tak, ako budú prichádzať. Lektori im však odporučili absolvovať nejaký kurz plánovaného rodičovstva, aby mali do svadby dostatok kvalitných záznamov. Peter a Lucia neváhali a hneď po stretnutí si vyhľadali najbližší kurz.
Neodkladajte kurzy plánovaného rodičovstva až na čas, keď sa budete o dieťa snažiť a nebude sa vám dariť, alebo, naopak, budete mať detí priveľa a už nebudete túžiť po ďalších. Obdobie zásnub je vhodným časom na učenie sa Billingsovej, symptotermálnej či Creightonskej metódy. Šesť mesiacov kvalitných záznamov vám môže už pred svadbou dať základný obraz o stave plodnosti ženy. Zároveň môžu ženy v tomto čase začať užívať kyselinu listovú a muži doplnky stravy zvyšujúce plodnosť, napríklad kotvičník a macu, či obmedziť alkohol a fajčenie.
Snúbenecký čas je zároveň časom kladenia si ťažkých otázok. Pýtajte sa a odpovedajte úprimne:
- Pri manželskom sľube vyznávate, že prijmete deti ako Boží dar. Čo konkrétne to pre vás znamená?
- Aký dosah to bude mať na váš intímny život?
- Čo ak sa nám nebude dariť mať deti?
- Ako dlho to budeme skúšať prirodzene?
- Aké prekážky nám môžu stáť v ceste?
- Vieš si predstaviť, že zostaneme bez detí?
Obdobie manželstva
Peter a Lucia boli manželmi už tri roky. Dieťatko stále neprichádzalo. Prvé dva roky sa počatiu vyhýbali, chceli doštudovať, no posledný rok sa celkom aktívne snažili – no vytúžené dve čiarky na teste neprichádzali. Rozhodli sa teda kontaktovať svoju lektorku z organizácie PloDar, aby sa spoločne pozreli na Luciine záznamové tabuľky a Petrovu životosprávu. Lucia chodila pravidelne na prehliadky k svojmu gynekológovi, no ten jej po roku automaticky odporučil umelé oplodnenie. To nechcela, tak jej lektorka poradila kresťanskú gynekologickú ambulanciu. Po prvej návšteve prišla rovno za Petrom. „Objednaj sa na urológiu. Tvoje vyšetrenie je rovnako podstatné ako moje, sme v tom spoločne.“ Peter sa chvíľu ošíval, no potom si uvedomil, že musí svojou troškou prispieť aj on. Dieťa má predsa dvoch rodičov a on je rovnako zodpovedný za ich manželskú plodnosť ako Lucia.
Ak sa manželia intímne spájajú v plodnom období (možno odsledovať podľa ovulačných testov, hlienu a teploty)v období 6 až 12 mesiacov (v závislosti od veku – čím vyšší vek, tým kratšie obdobie) a dieťa stále neprichádza, je načase vyhľadať odbornú pomoc. Prvým krokom je oslovenie lektorov niektorej z metód prirodzeného plánovania rodičovstva (www.lpp.sk, www.plodar.sk), ktorí im môžu pomôcť s vedením teplotných a hlienových záznamov. Pokiaľ je všetko v poriadku, lektori odporučia žene návštevu kresťanskej gynekologickej ambulancie (na Slovensku sú tri – jedna v Poprade, jedna v Žiline a jedna v Bratislave), kde ordinujú gynekológovia, ktorí spolupracujú s lektormi prirodzených metód; a mužovi urologické vyšetrenie u kvalitného urológa (napríklad v ambulancii v Púchove UroHealth). Na základe výsledkov vyšetrení nastavujú lekári v spolupráci s lektormi ďalšiu liečbu. Niekedy stačí upraviť stravu a životný štýl, inokedy je riešením operácia. Instantné riešenie však neexistuje, keďže prirodzené metódy sa snažia odstrániť príčiny neplodnosti, a to je proces, ktorý môže trvať niekoľko mesiacov či rokov. Preto sa odporúča začať s vedením záznamov už pred svadbou, aby sa prípadné nezrovnalosti dali odhaliť čím skôr.
Stres, nevhodné otázky a modlitba
Rodinné akcie začali byť pre Luciu neznesiteľné. „Je ti zle? Nie si náhodou tehotná?“ opýtala sa jej mama. „Nie, nie som,“ odvetila. „Ale veď už by ste mohli, nemáte na čo čakať. Nemladnete a ja už by aj chcela byť babka,“ vyrývala ďalej mama. „Mami, snažíme sa. Asi sa musíš lepšie modliť za vnúča,“ uzavrela tému Lucia a rýchlo vyšla z kuchyne. Sadla si k Petrovi a stisla mu ruku. Postrehol jej nervozitu a čosi započul aj z ich rozhovoru. Pritúlil si ju a zašepkal: „Neboj sa, to bude dobré.“ Cestou domov sa Lucia rozplakala. „Prečo nám nedajú pokoj? Ja to už nezvládnem! Samé – kedy bude dieťa, my chceme vnúča, už kupujete kočík? Ale vrcholom dnes bola teta Zora – vraj sme sebeckí, keď nemáme deti, ona v mojom veku už mala tri.“ „Možno by sme im to nabudúce mali povedať na rovinu, nemyslíš? Že sa snažíme, nedarí sa nám, ale po dieťatku túžime?“ „No, to iste,“ nedala sa Lucia, „teta Zora by hneď začala dávať všetky dobré rady, ktoré pomohli neviem akej kamoške, a mama by mi nastrkala obrázky všetkých svätých, ku ktorým sa mám modliť. Ďakujem, neprosím,“ uzavrela tému.
Najmä v kresťanských kruhoch sa vyskytujú dve rovnako nepríjemné a rovnako rizikové situácie. Prvá – pýtame sa na všetko a automaticky očakávame, že manželia po svadbe najlepšie do roka splodia dieťa. Ak sa tak nedeje, predpokladáme, že počatiu bránia, a začneme ich „motivovať“ k tomu, aby sa pre dieťa rozhodli. Druhá – o téme (ne)plodnosti sa nehovorí ani medzi dobrými priateľmi a mnoho párov tak netuší, že si rovnakými problémami prechádzali desiatky ich známych. Správnou cestou je asi zlatý stred – citlivosť. Ak ide o dobrých priateľov či príbuzných, s ktorými sa otvorene bavíme aj na túto tému, je v poriadku pýtať sa aj na dieťa, či už s humorom, alebo s úmyslom poradiť. Ak máme pocit, že by daný pár mohol prežívať ťažkosti v tejto oblasti, môžeme skúsiť navodiť vhodnú atmosféru a porozprávať sa napríklad v úzkom kruhu – ženy so ženami, muži s mužmi. Pri tejto téme však majme na pamäti aj to, že daný pár mohol o dieťatko prísť v ranom štádiu a otázky týkajúce sa detí by mohli byť zraňujúce.
A čo sa týka modlitby, modlite sa hlavne spoločne v páre – za milosť dieťaťa, ale aj za vás ako manželov. Aby ste dokázali prijať cestu, ktorú pre vás pripravil Darca života.
Snímka: pexels.com