Napätie na Srí Lanke: Sláviť svätú omšu je stále veľký risk

Napätie na Srí Lanke: Sláviť svätú omšu je stále veľký risk
Teroristické útoky na kresťanov a turistov v krajine znemožnili slávenie nedeľných svätých omší aj dva týždne po útokoch.

Titulná fotka: france24.com

Srí Lanka, krajina obkolesená Indickým oceánom, počas Veľkonočných sviatkov pritiahla nechcenú pozornosť celého sveta. Dôvodom boli útoky na hotely, no i na kresťanské kostoly, ktoré na Veľkonočnú nedeľu slávili zmŕtvychvstanie Ježiša Krista. Fotografia sochy Ježiša postriekanej krvou obetí obletela všetky svetové médiá. K útokom sa prihlásila teroristická organizácia Islamský štát.

Krajina prežíva strach, čo sa odzrkadľuje i na chode predtým bežného života. Štátne školy sa rozhodli pokračovať vo vyučovaní 6. mája, no triedy ostali takmer prázdne. Cirkevné školy sú z rozhodnutia autorít zatvorené na neurčito.

Rovnako je to i so slávením verejných svätých omší v nedele Veľkonočného obdobia. V nedeľu 5. mája sa mala kresťanská komunita vrátiť k bežnému harmonogramu bohoslužieb, no pre nebezpečenstvo boli kostoly opäť zatvorené. K rozhodnutiu prispeli i indície, že Islamský štát hľadá ďalšiu vhodnú príležitosť na útok.

 

Napätie na Srí Lanke: Sláviť svätú omšu je stále veľký risk

 

Kardinál Ranjith slúžil súkromnú svätú omšu v rezidencii arcibiskupa. Omšu bolo možné sledovať prostredníctvom televízneho vysielania. Kardinál veľmi ocenil prítomnosť tých, ktorí sa napriek nebezpečenstvu a zastrašovaniu omše zúčastnili. Sám odmietol nepriestrelné oblečenie a špeciálne vozidlo. Vyhlásil, že „nepotrebuje bezpečnosť pre seba, ale pre svoju krajinu“.

„Obraciame sa na autority Srí Lanky, aby zakročili proti nenávistným prejavom a ochraňovali zraniteľných. Ignorovať tento problém by znamenalo iba prehĺbenie horkosti, ktorú zámerne vyvolávajú skupiny, ako je Islamský štát,“ dodal kardinál.

Cirkev je telo – ak v ňom trpí jeden úd, trpia všetky. Ako kresťania sme pozvaní podieľať sa na náročnom čase našich bratov a sestier účasťou na svätých omšiach, počas ktorých môžeme vyprosovať bezpečnosť pre ich rodiny, komunitu i celú krajinu.

Slovensko+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00