Stráca pomaly už 60-ročné Gymnázium Jura Hronca rozum?

Stráca pomaly už 60-ročné Gymnázium Jura Hronca rozum?
Nebolo by na tom nič zvláštne, že sa opäť píše o bratislavskom Gymnáziu Jura Hronca. Vždy sa o ňom písalo. A bolo o čom. Pretože už dlhé roky je považované za jedno z najlepších gymnázií na Slovensku.

Moju manželku a mňa môže iba tešiť, že sme na takejto prestížnej strednej škole mohli pred rokmi študovať a maturovať. Vždy sme sa ňou iba chválili a radi spomínali na pekné časy. A nielen preto, že sme sa na nej spoznali a prežili tu krásne zaľúbenie. Ale iste, aj vďaka tomu. Náš gympel bol dobrou pôdou pre mnohé krásne vzťahy. V našej triede sa nám podarilo vytvoriť nie jeden, ale hneď tri páry. Dva z nich si ešte aj dnes spievame známy hit tých čias od Mira Žbirku: „S tebou, stále s tebou to ťahám roky už…“

Na „Jura Hronca“ nám bolo naozaj fajn. V tej prvej polovici 80. rokov sme ani len netušili, že o približne tridsaťpäť rokov neskôr sa bude v spoločnosti diskutovať o legalizácii vzťahov homosexuálov, o LGBTI, o PRIDE pochodoch a predvádzaní sa v oblečení opačného pohlavia. Riešili sme predovšetkým pivo, baby a začínajúcu kapelu Depeche Mode s ich prvým veľkým hitom People Are People… no dobre, trochu aj štúdium. Veď sa aj patrilo na žiakov výberového matematického gymnázia.

Nemali sme demokraticky zvolenú žiacku školskú radu ani žiadnu inú, dokonca ani nedemokratickú. Ak nerátam SZM, ktoré, vďaka Bohu, išlo úplne mimo mňa. Aj keď nie celkom bez dôsledkov. Ale popravde, tú dobu sme nevnímali úplne tragicky. Boli sme mladí… A myslím, že ani vtedajšie vedenie s dlhovlasým riaditeľom v rifliach ju tak nevnímalo. Všetci, vrátane vedenia, vedeli, že medzi žiakmi školy sú aj deti viacerých aktívnych bratislavských kresťanských rodín, ako napríklad Kosseyovci či Mikloškovci… a škola bola za nich iste vďačná. Patrili totiž k tomu lepšiemu (alebo múdrejšiemu), čo mala.

 

Ak na dnes, 25. apríla roku 2019, chcela žiacka školská rada zorganizovať na Gymnáziu Jura Hronca tematický štvrtok Gender Swap s tým, že dievčatá by sa prezliekli za chlapcov a chlapci za dievčatá, tak mi nedá k tomu nenapísať, že je to absolútne nezlučiteľné s mojimi krásnymi spomienkami a hodnotovým svetom, ktorý sme na tejto škole žili.

Iste, mladí radi provokujú, pútajú pozornosť, niekedy idú aj cez čiaru. Jasné. Bavíme sa o čase puberty, respektíve adolescencie… Ale aj v tomto období je dobré mať nejaké hranice. Gender Swap Day totiž nie je žiadna recesia, nie je to sranda, ktorú práve vymysleli študenti GJH. Ide o medzinárodnú iniciatívu, ktorá sa uskutočnila už na viacerých školách a jej úlohou je „naučiť študentov tolerancii, empatii a tomu, ako sa jednotlivé pohlavia cítia“.

Skôr ako nezrelosť mladých na GJH ma zaráža nie celkom jednoznačné stanovisko vedenia školy. Tá síce pre tentoraz tematický štvrtok zrušila, ale ako dôvod naznačuje porušenie princípov školy, podľa ktorých sa mala téma pred zverejnením prediskutovať. Vedenie píše o veľkonočných prázdninách a obídení súhlasu školy… Kto však čakal jasný postoj vymedzujúci sa voči podpore LGBT, prípadne verejné deklarovanie hodnôt, ktoré sú (alebo by mali byť) škole vlastné, nedočkal sa.

 

V septembri škola oslavuje šesťdesiat rokov od svojho vzniku. Toto číslo vzbudzuje rešpekt. Človeka v tomto veku zvykneme označovať za zrelého, múdreho. Žiaľ, nie vždy je to pravidlom. Veľmi si želám, aby sa o škole aj v jej ďalších rokoch písalo iba pozitívne, a najmä v súvislosti s dobrými výsledkami. Nech z nej do života vychádzajú dobre pripravení, ale aj hodnotovo rovní mladí ľudia.

Autor: Samuel Brečka

Snímka: pexels.com

Slovensko+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00